• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prva jesenja noć - Mali Požarevac 22.09.2012

Started by gile.ms, September 24, 2012, 03:53:58 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Već standardna ekipa (spadej, sasmir i ja) i standardna lokacija (44°32'35.55"N  20°38'51.92"E) po sistemu: u petak pušten SMS, u subotu smo na terenu.

Pošto je te večeri obeležavana "međunarodna noć posmatranja Meseca", uz "gibanicu dok se hlade teleskopi" posmatrali smo Mesec kako tone ka horizontu  8) ;D
Kao i obično, još na samom startu prednost smo dali sedenju u stolicama i posmatranju kroz dvoglede 10x50 - pun pogodak za uživanje i neobavezan razgovor!

U početku smo obilazili sazvežđa Kasiopeju, Perseja i Andromedu, utvrđivali razliku između M103 i NGC663 (često mešani objekti), pokušavali u raznim instrumentima da uočimo M32 i M110 (satelite Andromedine galaksije). M110 je bila van domašaja malih dvogleda, a M32 je "zahtevala" da se sedi i da se ne diše neko vreme :)
Od M31 "spuštali" smo se do M33 i moram da pomenem da mi je ova galaksija i dalje jedan od omiljenih objekata i da me TS 10x50 LE uvek oduševi kako je lepo pokaže čak i kada nebo nije potpuno tamno!

Ja sam se zatim prebacio na Žirafu - sazvežđe koje se uglavnom uopšte ne gleda - iako je cirkumpolarno tj. iznad horizonta u svako doba godine.
Razlog je jednostavan: nema nijednom M objekta a najsjajnija zvezda je magnitude 4 (praktično prazan deo neba ukoliko niste u dobrom mraku)
A to nije fer! Tamo ima dosta lepih objekata za videti:
"Kemblova kaskada": gotovo pravolinijski niz zvezda koji se završava "krešendom" u otvorenom jatu NGC 1502.
Odmah do NGC 1502 je mala ali uočljiva planetarna maglina NGC 1501 (meta za teleskop i uvećanje preko 50)
Zatim Stock 23 - lako uočljivo jato na samoj granici između Kasiopeje i Žirafe...

Oko 23:00 LT preselili smo se na istok i uživali u pogledu na Plejade i Hijade kojima društvo pravi Jupiter, "šarali" smo po Kočijašu i utvrđivali njegove M-ove (37,36,38) a spuštali smo se i do horizonta vrebajući kada će M35 postati vidljivo u malim dvogledima :)
Tako su na red došle i planete Jupiter i Uran. Jupiter je u to vreme pokazivao svoju Veliku crvenu pegu, ali pega je zapravo žućkasta - gotovo iste boje kao sama planeta i zbog toga praktično nevidljiva... Jasno se video samo prekid u ekvatorijalnom pojasu i prema tome smo znali da je pega tamo. Ali zato je pegu video fotoaparat :)

Uploaded with ImageShack.us

Uran je to veče bio posebna priča - pravio je društvo zvezdi 44 Pcs (magnitude 6 kao i sam Uran) i zajedno sa njom činio praktično "dvojnu zvezdu". Ovakav par bio je laka meta za uočiti i golim okom. Naravno prvo smo dvogledima i teleskopom utvrdili da je reč o Uranu (čak i u malim dvogledima odaje se po plavičastoj boji kada je ovako blizu crvenkaste zvezde), a zatim smo laserima markirali mesto i na tom mestu golim okom (skrenutim pogledom doduše) jasno uočili "zvezdu".

Posle ponoći Saša nas je napustio, a pošto je noć bila iznenađujuće topla Dejan i ja smo rešili da ostanemo "još malo"... to "još malo" pretvorilo se u doček izlaska Venere na kraju :)
Kako se atmosfera prilično primirila a Jupiter podigao na nebu, u sistem 150/750 i okular od 6mm ubacili smo još i barlow 2.5x i dobili neverovatno lepu sliku! Šteta je jedino što je do tad crvena pega već zašla za Jupiterov horizont :(
Nisam izdržao a da barlow ne probam sa fotoaparatom na čiji je adapter već bio prišrafljen nastavak hiperion okulara koji se i sam ponaša kao barlow. Evo rezultata:

Uploaded with ImageShack.us

(Fotke su dobijene snimanjem video zapisa i stackiranjem u Registax-u)

Oko 2 ujutru činilo se da nam je ponestalo meta za posmatranje - a onda sam se dosetio da u kolima imam laptop sa Stellarium-om - i da su na nebu vidljivi asteroidi Ceres i Vesta!
Vestu je bilo lako naći, ali Ceres je predstavljao problem jer je Stellarium uspeo da "omaši" poziciju za deo stepena i potpuno nas zbuni...
Pokušao sam da ufotkam pozicije oba asteroida sa razmakom od sat vremena - sa Ceresom mi je to pošlo za rukom, a Vestu sam uspeo da promašim prilikom kadriranja druge fotke :(
evo pomeraja Ceresa (23.09.2012 02:05 LT - 23.09.2012 03:06 LT) - kliknite da se učita animacija:

Uploaded with ImageShack.us

I na kraju, sve ovo nam je bilo malo! U 03:20 smo otišli po Dejanov refraktor Optisan 60/600, izneli ga na sred ulice i testirali ga na Jupiteru, Veneri i M42-jci...
Heh, uopšte nije naivna ta igračkica (kada se na nju stave regularni okulari od 1.25" za šta se Dejan pobrinuo) - ali samo za planete...
Jupiter iako malo ljubičast po rubovima lepo je pokazao svoje pruge... dok M42 - paaaa ona je u svakom instrumentu lepa zar ne :) e pa i ovde je lepa! ali ništa više od toga :)

Toliko od mene u ovom izveštaju...
Vedro nebo!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Zokikac

Svaka cast ljudi slike su extra,kako samo uspevate da obradite te slike toliko lepo? :)

spadej

Pa, ne uspevamo. Marko uspeva. On je glavni "krivac" za svako uspesno posmatracko vece i ovom prilikom moram da mu odam posebno priznanje. I da dodam da je moje bavljenje astronomijom poprimilo sasvim nove dimenzije od kad zajedno posmatramo.
Moram da napomenem i Sasin "warp-ovski" napredak. Ogroman entuzijazam, volja i sve vece znanje prosto kipe iz njega. Jedino jos da ga ubedimo da na posmatranja dolazi dobson-om, a ne motorom. Bar ce mu biti toplije.

Zokikac

xexexe u cemu radite te slike?ja sam skinuo registax 6 instalirao ga i probao sa jpg slikom ali mi nesto ne ide....da li treba da pokusam sa avi fajlom posto vidim da dosta ljudi snima pa odatle izvlaci najbolji frejm pa to obradjuje ako sam ja shvatio poentu :)?

gile.ms

U Registax se učita mnoštvo skoro istih fotki (ili video snimak što mu dođe isto) i onda ih on automatski složi (eng. stack) i rezultat je jedna fotka koja je praktično kombinacija često i više hiljada pojedinačnih kadrova.
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Zokikac

pokusavao ali ne ide i neke tutorijale sam presao po 2 puta li ne mogu da izbistrim sliku :)

karlos

Moraš da probaš više puta, i kod ubacivanja recimo ovih slika od @gile.ms , treba da selektuješ puno slika,ili sve
ako ti je računar noviji i malo jači. Na starijim računarima dolazi do zamrzavanja kada pokušaš da obradiš 2500 frejma.

Evo primera  napravljen od dosta manje frejma,naravno kvalitet nije neki ,može to bolje :

https://www.dropbox.com/s/yiossw1lb7bo13l/jupiter3.jpg


gile.ms

lepo je ispalo karlos, svi detalji su tu - ja sam učitao bio sve frejmove pa sam dobio samo malo manje šuma...
inače što je rekao rendermaxa - trebalo je da snimam u crop modu - tako bi Jupiter bio veći, a i bilo bi  mnogo manje "crnila" sa strane => manji fajlovi, više "mesa" za obradu...
jedino što nemam motore za praćenje - jurcanje planete po ćoškovima senzora će verovatno da mi bude izvor zanimacije ubuduće :)

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

karlos

Dobro si ga nahvatao ,svidja mi se kako je ispala tvoja slika.Pitam se kada budeš snimao u crop modu i jupiter bude veći ,
zar onda neće i njegova brzina kretanja biti veća ? Mislim ,biće ti još teže da ga pratiš .

Zokikac

Da li je moguce da se M 33 ne vidi teleskopom 200/1200 znaci sinoc sam posmatrao M31(Andromedu),M32,M45(Pleiades),M110,M34,M103,double cluster(Ngc 884,Ngc 889) a da nisam mogao da vidim M33 (Triangulum) i M52,da li neko moze da mi kaze kolike one deluju u 200/1200 sa 25mm i da li ja njih uopste mogu da vidim,mada s'bzirom na magnitudu rekao bih da bih trebao i to jasno da vidim,medjutim ja sam sinoc 3 sata pretrazivao podrucje ispod miraca gde bi trebalo da bude m33 medjutim bezuspesno :) moracau najverovatnije kod ocnog dok nije kasno :P

sasmir

Na prvoj jesenjoj noci se videla i na manjem teleskopu.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

sasmir

Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

Zokikac

definitivno meni nesto tu ne stima ili je bilo previste svetlosti od meseca...mada mislim da to nebi trebalo da smeta..... za m33 hmmm pokusacu veceras,sinoc sam pokusao obicnim fotoaparatom kroz okular da slikam andromedu uspeo sam ali samo se vidi siva mrlja na crnoj povrsini :)

gile.ms

Quote from: karlos on September 26, 2012, 06:19:18 pm
Pitam se kada budeš snimao u crop modu i jupiter bude veći ,
zar onda neće i njegova brzina kretanja biti veća ? Mislim ,biće ti još teže da ga pratiš .


i veća brzina i manje vidno polje => neiscrpni izvor zanimacije sa neizvesnim ishodom :)
ali smatram da se strpljenje pri ovakvoj vrsti egzibicija isplati kasnije... dok ne skupim novac za HEQ5 ili sl. nameravam da ovu EQ3-jku "izmrcvarim" do maksimuma :)


Quote from: Zokikac on September 26, 2012, 08:10:37 pm
Da li je moguce da se M 33 ne vidi teleskopom 200/1200 znaci sinoc sam posmatrao M31(Andromedu),M32,M45(Pleiades),M110,M34,M103,double cluster(Ngc 884,Ngc 889) a da nisam mogao da vidim M33 (Triangulum) i M52,da li neko moze da mi kaze kolike one deluju u 200/1200 sa 25mm i da li ja njih uopste mogu da vidim,mada s'bzirom na magnitudu rekao bih da bih trebao i to jasno da vidim,medjutim ja sam sinoc 3 sata pretrazivao podrucje ispod miraca gde bi trebalo da bude m33 medjutim bezuspesno :) moracau najverovatnije kod ocnog dok nije kasno :P


M33 definitivno ide u 10 najtežih M-ova! Ima veliku površinu ali izuzetno mali površinski sjaj: u tvom okularu verovatno zauzima oko pola vidnog polja što je dosta teško uočiti pri tako malom kontrastu...
Takođe, i vrlo malo svetlosnog zagađenja dovoljno je da je potpuno sakrije, a ovih dana Mesec je sve sjajniji - verovatno ćeš morati da sačekaš bar dve nedelje.
Savetujem da odeš u dobar mrak i prvo pokušaš da je uočiš dvogledom - veliko vidno polje itekako doprinosi lakšem uočavanju velikih objekata malog sjaja (M33, M101 i sl.)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

karlos

M33 je bila prisutna i mogla se videti . Ja sam je na kratko posmatrao sa SW BD 150/750 i okularom barium super 25 mm. Iako je
u ranim jutarnjim satima mesec napustio nebo i dalje je bilo jako svetlo i bledo. To dosta otežava pronalaženje M33 , a sa
dobson montažom pretraživanje zenita i njemu bliže regione ,da ne govorim kakva je avantura. Kod mene je zauzela dobar deo
slike na 30 X ,kod tebe @Zokikac ,na 25 mm i 48 X verujem da zauzima celu sliku ,pa je teže primetiti je jer je jako bleda.

Ja probao da nadjem sculptor galaxy NGC 253,ali bez uspeha. Budi uporan i pokusaj opet , pogotovo kad nebo bude tamnije.