• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kakav je OVO teleskop?

Started by Gugi, November 08, 2005, 12:12:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Gugi

Hm...Mogao bi netko da se raspise o ovoj vrsti teleskopa? Zanima me kakvi su? Cudi me da su "otvoreni" sa strane!
Pa zar ne smeta ta upadna svjetlost pri promatranju? Ili ona uopce ne "upada"?
Evo fotke onoga sto mislim a tu je i link
http://njnightsky.com/store/catalog/product_info.php/cPath/26/products_id/53


Bobo

Da malo bole pogledas link koji si poslao  :wink:  vidio bi na slicici desno gore taj isti teleskop (ok, vrlo slican) koji oko sipki ima omotano platno da ne dolazi svjetlo sa srane. Teleskop se bez problema moze koristiti i bez toga platna. Dovoljno je osigurati da ipak oko primarnog zrcala postoji kutija koja sprecava da svjetlo direktno odje do zrcala (nesto kao dew shield kod refraktora). Truss tube dobsoni su uglavnom vecih apertura (10" na vise) i kod njih se ne racuna toliko na kontrast kao kod refraktora MCT-a, MN-a ili pak "planetarnih" newtoniana sa velikim f-om i malim sekundarnim.

Gugi

Hej, hej, pa vidio sam ja tu foru sa "prekrivacem" ali sam pomislio da je to zbog prasine...:D Opet mi ne ide najbolje u glavu kako to da ogledalo ne pokupi svjetlost sa strane...Ali cekaj: pa ogledalo je zakrivljeno i ono uzima samo onaj prizor odn. svjetlo sa neba na koje "puca" to ogledalo, zar ne? Ipak do kraja ne razumijem sistem skupljanja svjetla u primar.

Ako nije kontrast ono za cim se tezi kod ovih teleskopa, u cemu je onda njihova prednost odn. njihova svrha+sto su tako velikih apertura?

Bobo

Ne razumijem zadnju recenicu.

Za sprecavanje ulaska svjetla sa strane imas onu dole kutiju, a po potrebi stavis okolo jos i platno kao na slici.

Gugi

Quote from: "Bobo"Ne razumijem zadnju recenicu.



Zaboravi Bobo na moju posljednju recenicu, nije vazno. Hvala na informacijama, neke stvari u vezi ovih teleskopa su mi sada jasnije. Priznajem da mi je zanimljiva njihova konstrukcija! :D

vanillasky

Na netu mozes da ga kupis u delovima i to na vise sajtova. Od srafa do platna. Pa polako deo po deo i eto ti ga ceo.

Gugi

Quote from: "vanillasky"Na netu mozes da ga kupis u delovima i to na vise sajtova. Od srafa do platna. Pa polako deo po deo i eto ti ga ceo.


Hvala! No zadovoljan sa sa svojim "Zmajem" 200/1000mm i EQ3 "Skyscan"



sashastar

Gugi i Dragon su se nesto mnogo nakrivili garant su se patosirali posle
fotkanja............Mislim Gugi da ti je ispao jedan sraf.
Ma srecno bilo i tebi i tvom Dragonu bices ti nas Astrofotkas. :)

vanillasky

Quote from: "sashastar"Gugi i Dragon su se nesto mnogo nakrivili garant su se patosirali posle
fotkanja............Mislim Gugi da ti je ispao jedan sraf.
Ma srecno bilo i tebi i tvom Dragonu bices ti nas Astrofotkas. :)


pa to je polar aligment  :wink:

Gugi, koliko si sve ukupno platio ?

Bobo

Googi, teleskop odlicno izgleda, a i fotka kao takva je super! Jedino ce ti montaza mozda malo biti slaba, ali staces, to je uvijek tako kod kupovnih teleskopa..

Gugi

Quote from: "Bobo"Googi, teleskop odlicno izgleda, a i fotka kao takva je super! Jedino ce ti montaza mozda malo biti slaba, ali staces, to je uvijek tako kod kupovnih teleskopa..


Hvala! No, razmisljam sto je to "kupovni" teleskop...Montaza je do mene stigla iz Njemacke...Vjerujte mi da ne znam koja je razlika izmedju slabe i jake montaze (dobro, znam-vibracije...) ali mogu reci da sam zadovoljan pogotovo kad se sjetim rada sa dobson montazom...Sa ovim mi je omogucen precizan rad, fino pomeranje teleskopa po dvije ose...

Cijena? Mozda ce nekom biti skupo, ali ja sebi ne zelim priustiti nikako neki tamo "Optisan" teleskop. Dobro, nisam nikad ni imao "Optisan" pored sebe (ali citao sam izmedju ostalog komentare i na ovom forumu), ali znam sto sada imam pored sebe. Imam oba ogledala original (Soligor? Moram se podsjetiti, nabavljena iz Madjarske ali je i to vjerojatno iz Njemacke stiglo jer taj Madjar iz Njemacke nabavlja te stvari...), i tko je na Letenci gledao kvalitet stakla, mogao je vidjeti da su u izvrsnom stanju. Za deep sky objekte je super a zbog toga sam ga i nabavio. Medjutim, kad gledam nesto poput Marsa, onda imam odredjenih poteskoca...Mislim da nisam jos uvijek uspio do kraja kolimirati teleskop iako imam laserski kolimator. Nesto ne stima i moram se dobro s tim pozabaviti i uz neciju pomoc.
Ogledala, fotoadapter, trazilac, okulari Plössl, Barlow2X, tubus sa dobson montazom-650 ili 700 eurica.
EQ3 Skyscan sa motorom je bila izmedju 350 i 400 eurica, ne sjecam se tocno, jer je u toj nekoj cijeni uracunat i suncev filter Baader koji mi jos nije isporucen (ili PO KOJEG JOS NISAM OTISAO :) )

Ono sto je NAJVAZNIJE da sam svoje srce uspio smiriti, jer ono za cim sam ceznuo dobio sam. Astrofotografijom se mogu baviti jer imam pracenje koje izvrsno radi i jos samo da pronadjem odgovarajuce filmove koje ste mi preporucili i bit cu "na konju" + cekam priliku isprobati Canon EOS 300D koji posjeduje jedan od mojih obliznjih susjeda. Nadam da ima onaj "kabel" za duzu ekspoziciju (kao sto je onaj moj zicani okidac na "Zenitu").

Da li je skupo? Davno smo raspravljali o takvim stvarima. Jeste, skupo je, trebalo je cekati i zaraditi taj novac, ali stvari tako stoje sa astro opremom-nije jeftino. Htio sam kvalitet, mislim da sam ga dobio, i nema sretnijeg covjeka od mene. Imam samo jednu zelju koju sigurno dijelim sa drugima: pronaci komet jednog dana. U najnovijem broju "Astronomije" pise koliko su pojedini astronomi utrosili vremena na otkrivanje kometa. Da, puno ali za svu vjecnost komet nosi njihovo ime! It's cool man!!!

Ovaj moj "Zmaj" od 8 inca sa granicnom magnitudom 14, mogao bi tako nesto spaziti. Vrijeme ce pokazati, zar ne? A ja imam vremena CIJELI ZIVOT!!!!!  :D

Pored teleskopa sam se zato slikao da se vidi stvari odnos velicine teleskopa te montaze cije nozice nisu do kraja izvucene.

Evo jos par fotki (nisu bas najostrije...) a sve u cilju: ODUSEVITE SE ZA ASTRONOMIJU! :D

Sto mislite, ima li smisla opisati jos dublje svoj dozivljaj ovog teleskopa te jednostavni opis montaze u "Astronomskom magazinu"? Nisam nesto strucan u opisivanju montaze, ali mislim da bi islo. Da se razumijemo za sve vijeke: nisam covjek koji tezi za slavom, nego me vodi motiv pomoci koliko-toliko pocetnicima a astronomiji. Hej, pa aktivno se bavim astronomjom od 2000., a teleskopima od 2001. kada sam nabavio "Hubble-a" u ZG (tako pise na njemu!!!) 60/700mm s kojim se dosta dobro vide Mjesecevi krateri, Saturn, Jupiter ali gotovo nikako deep sky objekti, naravno, osim onih "najvecih"...

Na kraju krajeva, u ono vrijeme, davno vrijeme, kad sam mastao o teleskopima, na maternjem jeziku opis astronomske opreme mogao sam naci samo na Bobinom sajtu i nigdje drugdje, dao je savrsene upute onima koji namjeravaju nesto kupiti. Bobo je povukao taj sajt (astrobobo.tripod...tako nekako) i ne znam sto jos ceka, zasto opet to ne objavi. Ako bi MASOVNO to trazili od njega, sigurno bi to i ucinio. Sajt je cool jer obiluje podacima!




vanillasky

Ma Gugi scope je skroz OK mnogi bi ovde verovatno voleli da ga imaju ( ja sam prvi  :roll:  ) ali moramo se siriti onoliko koliko mozemo. Kad nam daju teleskope na kredit, ali one bolje kao sto su meade LX90, LX200 ili celestrone i ja cu onda kupiti jedan takav. Za sad moram da napravim plan kako bi napao onaj beli kombi koji ide uz pratnju dvoja kola sa rotirajucim svetlima. Da li ima nekog ko ce da mi se pridruzi u akciji ? 50 - 50

Gugi

Quote from: "vanillasky"...ali one bolje kao sto su meade LX90, LX200 ili celestrone i ja cu onda kupiti jedan takav...


Kad smo ve kod MEADE teleskopa, sto je sa onim predstavnistvom tvrtke MEADE u Novom Sadu? To je trebalo krenuti sa radom jos proljetos. Jesu li otvorili? Je li netko bio tamo i vidio ponudu? Imaju li mozda web stranicu ili popis robe u excel formatu?...Javite!  :)

eyej

Quote from: "Gugi"Mozda ce nekom biti skupo, ali ja sebi ne zelim priustiti nikako neki tamo "Optisan" teleskop. Dobro, nisam nikad ni imao "Optisan" pored sebe..


Bolje jednom videti nego 100 puta cuti! Ali da se ne lazemo.. ti si sada visa liga!

Bobo

Quote from: "Gugi"Na kraju krajeva, u ono vrijeme, davno vrijeme, kad sam mastao o teleskopima, na maternjem jeziku opis astronomske opreme mogao sam naci samo na Bobinom sajtu i nigdje drugdje, dao je savrsene upute onima koji namjeravaju nesto kupiti. Bobo je povukao taj sajt (astrobobo.tripod...tako nekako) i ne znam sto jos ceka, zasto opet to ne objavi. Ako bi MASOVNO to trazili od njega, sigurno bi to i ucinio. Sajt je cool jer obiluje podacima!


Tek sad ovo vidim..hvala na lijepim rijecima! Tada je bio ocit kronicni nedostatak tekstova takve tematike na "poznatom" jeziku. U medjuvremenu je stasala cijela nova "generacija" (ne mislim na godine starosti) astronoma amatera u HR i sada se moze naci puno vise toga.

Dovoljno je poceti odavde:

http://www.astro.hr/ucionica/ostalo/faq/

..i malo procackati po linkovima. Tu su jos uvijek stari FAQ o teleskopima i okularima koje bi trebalo iznova napisati. Bas gledam, zadnji update je 27.5.2003., dakle prije 2 i pol godine, a toliko toga se promijenilo!

Ono sto bi nam sada trebalo je jedan web sa reviewima, u stilu Cloudynights. Ko zna mozda uskoro ponovo zivne "Bi+obina kuhinja"  :wink: