• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Provera ogledala i druga pitanja

Started by Zokikac, September 16, 2012, 08:25:12 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zokikac

Ne znam odakle bih poceo....Ajde da probam nekako,ne znam ni sam kako,Е оvako pre 3 godine sam kupio dobson 200/1200 trazilac 8x50 2x barlow i jedan okular 25mm,koristio sam ga nekih mesec dana nakon cega sam dobio poziv da odem u inostranstvo...naravno zbog posla i zivotnih stvari morao sam da odem,teleskop sam ostavio bratu da ga cuva kad se vratim da mogu da ga koristim poto nije bilo teorije da ga nosim preko,kada sam dosao pre par dana kuci imao sam sta i da vidim,prasine na njemu uzas,da izvinete po....izdeo sam,e sad posto sam i tada bio pocetnik i nisam imao predstave kao ni sto sad nemam,zeleo bih da pocnem ispocetka da provodim noci uz teleskop,da li je doslo do ostecenja ogledala ne znam,tj ne znam ni kako da proverim skidao sam sve,ocistio sam magicnom krpom bez ikakvih tecnosti,teleskop je stajao na spratu kuce koji se ne greje tako da je bilo i prasine i hladnoce,e sad ovako imam par pitanja... 1.da li postoji neki kurs za pocetnike za posmatranje nocnog neba,pronalazenje sazvezdja ili neki nacin da to covek nauci sam,2.zeleo bih da kupim neki okular 6 ili 10mm sirokougaoni i koja je cena i gde mogu da nadjem to je za sad to e sad ako ima neko ko je voljan da mi pomogne bio bih mu jako zahvalan....izvinjavam se na glupim pitanjima i mojoj gluposti da ostavim teleskop nekome ko ne zna da ceni......HVALA UNAPRED

mravic

Hm, nisi valjda prasnjavo ogledalo brisao sa magicnom krpom? Ako jesi, mozda si ga i ostetio ali ne mora da znaci.
Ako je samo spolja cev brisana onda ok.
Nego, jel to od mene kupljeno? Onaj GSO na dobsonu?
Ovi okulari su ti za pocetak ok, ali ako hoces da kupis dobre okulare onda bih ti prewdlozio neki Hyperion. On je i sirokougaoni i odlican.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sekula

Quote from: Zokikac on September 16, 2012, 09:42:04 pm
Mozda sam promasio gde temu da stavim ako jesam neka me admin prebaci,Ne znam odakle bih poceo....Ajde da probam nekako,ne znam ni sam kako,Е оvako pre 3 godine sam kupio dobson 200/1200 trazilac 8x50 2x barlow i jedan okular 25mm,koristio sam ga nekih mesec dana nakon cega sam dobio poziv da odem u inostranstvo...naravno zbog posla i zivotnih stvari morao sam da odem,teleskop sam ostavio bratu da ga cuva kad se vratim da mogu da ga koristim poto nije bilo teorije da ga nosim preko,kada sam dosao pre par dana kuci imao sam sta i da vidim,prasine na njemu uzas,da izvinete po....izdeo sam,e sad posto sam i tada bio pocetnik i nisam imao predstave kao ni sto sad nemam,zeleo bih da pocnem ispocetka da provodim noci uz teleskop,da li je doslo do ostecenja ogledala ne znam,tj ne znam ni kako da proverim skidao sam sve,ocistio sam magicnom krpom bez ikakvih tecnosti,teleskop je stajao na spratu kuce koji se ne greje tako da je bilo i prasine i hladnoce,e sad ovako imam par pitanja... 1.da li postoji neki kurs za pocetnike za posmatranje nocnog neba,pronalazenje sazvezdja ili neki nacin da to covek nauci sam,2.zeleo bih da kupim neki okular 6 ili 10mm sirokougaoni i koja je cena i gde mogu da nadjem to je za sad to e sad ako ima neko ko je voljan da mi pomogne bio bih mu jako zahvalan....izvinjavam se na glupim pitanjima i mojoj gluposti da ostavim teleskop nekome ko ne zna da ceni......HVALA UNAPRED


odgovori:

1. pomoć može das se dobije u gradovima i mestima gde postoje organizovana astronomska društva i pojedinci (ne znamo odakle je autor teme). Može se sam naučiti uz pomoć planetarijumskih softvera tipa Stellarium i sl. kao i uz pomoć zvezdanih karti. Postoje i lepe aplikacije koje rade na smart telefonima.

2. za početak je dobro videti sajt Teleskop centra u Subotici npr.

Pažljivo sa ogledalom. Ako je samo prašina nahvatana na njega onda nije problem.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Zokikac

Nazalost jesam brisao sam ga magicnom krpom,nisam znao ni sta da uradim ni kako,negde sam na netu procitao da jedino magicnom krpom mogu da cistim  :'(......,gospodine Janko to je taj dobson kupljen od vas pre oko tri godine,vi ste mi i doneli u Kac ako se secate  :),da li postoji mogucnost popravke ako sam ostetio ogledalo?Kod mene je samo jedan okular 25mm i barlow to je dovoljn o za pocetak?Ja sam iz okoline Novog sada tako da me interesuje da li ima neki kurs ili neka vrsta seminara u kojoj se mogu nauciti osnovne stvari posmatranja nocnog neba..... Hvala unapred

Predrag

Quote from: Zokikac on September 17, 2012, 06:16:48 am
interesuje da li ima neki kurs ili neka vrsta seminara u kojoj se mogu nauciti osnovne stvari posmatranja nocnog neba..... Hvala unapred


Ne treba ti nikakav kurs. Na samom početku ove teme postoji spisak programa za upoznavanje noćnog neba, a posebno preporučujem stellarium. Kreni od njega i uz malo truda ići će brzo.

U sledećem tekstu su izvučena najbitnija i najveća sazvežđa i kako ih naći. Kad naučiš njih da prepoznaješ na nebu, one manje ćeš uz njih još lakše naći. Tu je i dosta liknova ka ostalim tekstovima o sazvežđima: http://svemir.wordpress.com/2012/06/20/upoznajmo-nocno-nebo-sazvezda-zvezde-planete/

Ima i na netu u pdf-u dosta o tome.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

mravic

To sam i pretpostavio da je to taj moj. On je davao odlicnu sliku i da znas da mi je jako zao sto sam ga prodao  :'(
Vidi, ako si skidao ogledalo i nije izgrebano ili slicno, sada predstoji kolimacija. To ti je podesavanje svih optickih povrsina u osu.
Kada pogledas kroz prazan okular, treba sve da je centricno. Imas slike na netu ali verovatno i ovde na forumu pa potrazi.
Ako ti treba pomoc, slobodno pisi ovde na forumu i svi ce ti pomoci koliko mogu preko neta, ali ako imas auto i vremena, onda je sve reseno. Dodjes do mene u Palanku i ja te naucim osnovnim stvarima u pola sata...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Zokikac

Hvala Vam Janko na savetima,cim budem imao malo vremena slobodnog pozvao bih vas da se nadjemo u B.Palanci pa da vam ukradem malo znanja  :) ako nije problem da mi ostavite broj telefona u privatne poruke posto su mi strari telefon ukrali tako da je i vas broj otisao sa njim.....Hvala jos jednom svima na savetima.....Punooooo pozdrava do skorog vidjenja :)

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Zokikac

Da li je meni za pocetak dovoljan 25mm za deep sky objakte ili bih mozda za deep sky trebao da kupim jos neki okular i koji?Na koji nacin da detaljno ocistim teleskop,toplom vodom i krpom ili tusem?Hvala svima :)

karlos

Ja mislim da ti je dovoljan okular od 25 mm za dip sky objekte. Ali pošto je to teleskop sa 1200 mm fokalne
dužine , ima smisla postaviti okular od 32 mm . Tako bi neki objekti stali celi u slici pa bi uživnje bilo kompletnije.
Verujem da Double cluster, NGC 869 i NGC 884 ,nemogu da stanu celi u slici na 25 mm, na tvom teleskopu,kao i
Pleiades M45 .

Za Mesec,kao i planete,trebaće ti manji okulari .Bar još 2 komada,kako bi postigao odgovarajuće povećanje.
Ako si zadovoljan sa slikom kroz barlow sočivo,možeš da uzmeš 32 mm i 6mm okulare. Uz barlow 2X,dobijaš
32 mm, 25 mm, 16 mm, 12,5 mm, 6 mm i 3 mm okulare. To bi trebalo da zadovolji sve tvoje potrebe. Ako želiš
da posmatraš bez balow sočiva,napravi drugu kombinaciju. Da te podsetim ,da maksimalno uvećanje i nešto manje ispod
se retko može ostvariti , zbog nestabilne atmosfere,ali kada se to dočeka,zadovoljstvo je isto toliko veliko ,koliko
i uvećanje na teleskopu  :) . Ako uzimaš okulare , neka budu širokougaoni ,nemoj da se patiš sa onima sa malim
izlaznim sočivom.

Tubus možeš da očistiš bez nekih problema,mekana krpica i malo vode ,to nije strašno.
A sa optikom nema zezanja. Nikako nemoj da brišeš ogledala i sočivo okulara ,tamo nekom krpom na suvo i nemoj
da pritiskaš dok ih čistiš !!! Obična voda sadrži kamenac i ko zna šta još,ostavlja mrlje kada se osuši,to ne dolazi u obzir. Može destilisana voda ,medicinski alkohol ili neko sredstvo za odrzavanje optike,koje možeš naći u optičarskim
radnjama,kao i neku finu krpicu za brisanje optike. Trebalo bi prvo nakvasiti ogledalo pa onda izduvati kompresovanim
vazduhom. Ako ostane nešto od zalepljene prašine,onda se briše ,ali lagano ,nežno,uvek kružnim pokretima ,bez jakog pritiska,krpica se savije više puta i lagano prisloni staklu tek da ga normalno dodiruje.

Za nebo i zvezde,kao što su ti rekli ,stelarium je odličan program,uz dvogled ,recimo 10X50 neće biti teško .
Koristi metodu "skakanje po zvezdama" , lakše će ići ako prvo identifikuješ najsvetlije zvezde koje vidiš. Obrati pažnju
na oblike koje čine  zvezde u grupama, a kod pretraživanja kroz teleskop,obrati pažnju na vrstu svetla,zvezde su
svetle tačke uvek,a ako vidiš nešto kao mala mrlja i ima difuzno svetlo (maglovito) onda je to neki objekat,
zvezdano jato,maglina ili galaksija.

Eto sinoć ,posle dugog vremena,nebo je bilo jako lepo i čisto.Vidljivost je bila dobra i moglo se videti dosta objekta.
Na istoku je dominirao Jupiter sa svoja 4 meseca,kasnije se zamutila atmosfera i nije više bilo povoljno za posmatranje,ali sam ja pre toga uspeo da lociram Crab nebula M1 ,po prvi put i to me čini jako zadovoljnim   ;D

Nadam se da sam ti malo pomogao , ali sačekaj i druge odgovore .

Darchy

@Zokikac
"Nazalost jesam brisao sam ga magicnom krpom,nisam znao ni sta da uradim ni kako,negde sam na netu procitao da jedino magicnom krpom mogu da cistim"

Vidi, dobro bi bilo da optiku čuvaš od fleka i prašine tako da uopšte ne moraš da je čistiš, ali ako je to već moranje onda je najbolje da nabaviš "Baader optical wonder cleaning fluid" ili neki drugi cleaning kit (mislim da Teleskop centar ima nešto slično). Što se prašine na optičkim površinama tiče, nju možeš uspešno da "izduvaš" uz pomoć konzerve komprimovanog vazduha koju možeš kupiti na benzinskoj pumpi. Možeš da koristiš i kompresor, ali kompresori često znaju da "kondenzuju" pa postoji opasnost da uz vazduh izbljuje i vodu.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Sekula

Ako je ogledalo zaprljano toliko da ima i fleka na njemu, onda je najbolje oprati ga sa dovoljno blagim sredstvom za pranje sudja. Pri tome nikako ne koristiti sredstva koja imaju abrazive ili previše jaka sredstva koja se u poslednje vreme reklamiraju. Samo treba pedantnosti i strpljivosti i ogledalo će biti cakum pakum:

http://www.youtube.com/watch?v=8TObET2F-EA

Što se tiče ispiranja vodom, destilovana voda je svakako ok za finalno ispiranje. Prilikom vraćanja ogledala, mora se raditi opet kolimacija.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Zokikac

Hvala svima na savetima,Ja sam ga verovatno unistio...nisam ni priblizno radio ovome sto ovaj lik radi ja sam to krpom "PREBRISAO",poludecu ako sam ga zeznuo.... :(( u svakom slucaju hvala vama a savetima :(

Sekula

Quote from: Zokikac on September 19, 2012, 08:22:24 pm
Hvala svima na savetima,Ja sam ga verovatno unistio...nisam ni priblizno radio ovome sto ovaj lik radi ja sam to krpom "PREBRISAO",poludecu ako sam ga zeznuo.... :(( u svakom slucaju hvala vama a savetima :(


Oštećene ogledala se može desiti grebanjem odnosno abrazijom. Prašina se u principu izduvava ako je baš toliko ima kao što je već gore opisano, jer ona u suštini može biti od takvog materijala koji je dovoljno tvrd da ošteti staklo. Ako se vide ogrebotine na ogledalu onda svakako se može govoriti o oštećenju. I to se konstatuje samo pažljivim pregledom, ne ovako.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Zokikac

sad cu da ga rasklopim pa cu vam javiti d li izgrebao ili ima fleke ili sta vec.. :(