• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Provera ogledala i druga pitanja

Started by Zokikac, September 16, 2012, 08:25:12 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zokikac

po ovome koliko ja vidim nije izgrebano,jedino sto je kao malo mutnije kada se osusi medjutim kada ga polijem destilovanom vodom bistro je extra,e sad ja niti znam niti se razumem da bih potvrdio to 100%...nadam se samo da ga nisam zeznuo :(

Sekula

Ok, pošto je sada skinuto, pristupiti postupku sa linka. Srećno!  :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Zokikac

Hvala vam ljudi od srca na pomoci,oko objasnjenja oko predloga i svega osatlog,nadamse da nisam nista unistio,HVALA SVIMA JOS JEDNOM...

Sekula

Quote from: Zokikac on September 19, 2012, 09:15:05 pm
Hvala vam ljudi od srca na pomoci,oko objasnjenja oko predloga i svega osatlog,nadamse da nisam nista unistio,HVALA SVIMA JOS JEDNOM...


Ogledalo je skinuto, treba ga lepo oprati po opisanom postupku, finalno isprati destilovanom vodom i ostaviti da se osuši. Nakon sušenja ogledalo pregledati i vratiti u tubus te odraditi kolimaciju. Srećno!
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Zokikac

kad se osusilo deluje mi dosta zamrljano ne znam kako bih to opisao,kao otisak prsta ali razvuceno malo sire mada ga ja nikada nisam dirao rukama,ne znam kako da objasnim kao da je neko dodirnuo prstom pa povukao jedno 2-3 cm.....

Sekula

Quote from: Zokikac on September 19, 2012, 09:42:27 pm
kad se osusilo deluje mi dosta zamrljano ne znam kako bih to opisao,kao otisak prsta ali razvuceno malo sire mada ga ja nikada nisam dirao rukama,ne znam kako da objasnim kao da je neko dodirnuo prstom pa povukao jedno 2-3 cm.....


A da li je ogledalo oprano deteržentom i odklonjeno sve kao u uputstvu? Ne može da se ogledalo samo ispere destilovanom vodom.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Zokikac

Pokusacu danas kada dodjem sa posla da operem deterdzentom pa da isperem sa destilovanom vodom......

Zokikac

I posle pranja deterdzentom ogledalo deluje zamrljano,cak sam primetio kao malu tackicu crne boje oko 1mm kao neka mala rupica....poludeo sam......hvala svima u svakom slucaju na pomoci... :((

Zokikac

Da li postoji mogucnost popravke ogledala i koja je cena toga ako to moze da se radi......?

Yagodinac

Samo jedna konstatacija. Ogledalo (za razliku od sočiva kod refraktora ili objektiva fotoaparata) ne mora baš učestalo da se čisti. Malo prašine se apsolutno ne može primetiti kao gubitak u kvalitetu slike. Zapravo, veće su šanse da se nešto zezne prilikom čišćenja nego da će ta prašina da utiče na sliku.
Razlog je geometrijske prirode. Procentualno sve čestice prašine kad se saberu ne zaklanjaju ni jedan promil površine, jedino gde ih je moguće primetiti je kad defokusirate zvezdu.

Quote from: Zokikac on September 20, 2012, 05:05:28 pm
Da li postoji mogucnost popravke ogledala i koja je cena toga ako to moze da se radi......?


Nisam siguran da to uopšte može da utiče na sliku. Mnogo je bitnije da umeš dobro da kolimiraš.

Zokikac

mislis da i dalje mogu da posmatram bez obzira sto je malo mutno?Izvinite ljudi na glupim pitanjima ali sam stvarno poludeo........

karlos

To ćeš morati da probaš. Kolimiraj teleskop i probaj ga,mada je sada trenutno stvarno loš trenutak za to.
Puno je oblaka ,velika vlaga ,vidljivost loša... Možda da probaš na zgradama u blizini ,probaj da nadješ neku
komšinicu.......

Zokikac

Pokusacu sad pa cu da vidim sta cu uraditi :) a to sa komsinicama nema sanse da pokusam :) komsiluk mi je 75+ :)

karlos

Pa zato imaš teleskop , nemoguće da ne možeš da ih nadješ na 2-3 km ...

Zokikac

bem ti kolimaciju :P vrtim ona tri srafica i nemozes ga centrirati da si... :) btw 2/3 km to vec nisu komsinice :))