• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop za sestrića za 20 hiljada din.

Started by Milan Nikolic, September 27, 2012, 04:32:27 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Milan Nikolic

Da li sam dobro razumeo, da fokuser (crayford) služi samo kao dodatak za fotografisanje? U tom slučaju nije nam sada potrebno.

Nisam do sada imao priliku da se upoznam sa teleskopima. Ali vidim da će mi jedan od primarnih planova biti da kupim što bolji.




Darchy

Verujte, treba vam Crayford i to po mogućstvu sa micro fokuserom :) 

Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Milan Nikolic

September 28, 2012, 08:37:13 pm #17 Last Edit: September 28, 2012, 08:47:21 pm by Milan Nikolic
Naravno da mi treba ukoliko želim da pravim fotografije. Ali, zar mi treba i da bih posmatrao bez fotografisanja?

Meni treba objasniti kao malom detetu jer nemam nikakvih iskustva. Molim vas da mi kažete sve što je važno.

Darchy

Evo probaću u kratkim crtama da vam pojasnim stvari. Svi mi, bilo da se bavimo foto ili vizuelnom astronomijom, imamo za cilj jednu stvar, a to je kvalitetna, korigovana i rezolucijom bogata slika objekta koji fotografišemo ili posmatramo. Fokuser teleskopa je jedan od bitnih faktora koji utiču na kvalitet i udobnost posmatranja ili fotografisanja.
U amaterskoj astronomiji koriste se razne vrste, počev od onih najprostijih "na šrafljanje" do jako kompleksnih i motorizovanih fokusera. Do pre desetak godina, najrasprostranjeniji tip fokusera bio je "rack & pinion" ili "fokuser sa zupčastom letvom". To je mehanizam koji koristi sistem zupčanika za regulisanje fokusa teleskopa te preciznost ovakvih fokusera u mnogome zavisi od kvaliteta izrade i broja zubaca zupčanika. Za razliku od ovakvog tipa fokusera, Crayford se služi "pritiskom i trenjem" pri pomeranju okularne cevi. Njegova preciznost nije ograničena jer ne zavisi od broja zubaca u sistemu, a kako nema kompleksan mehanizam lakše ga je precizno i kvalitetnije proizvesti. Crayford micro fokuser je još jedna jako korisna modifikacija ovog sistema putem koje se dodatno (i do 10 puta) uvećava osetljivost i preciznost fokusiranja, a to je ono što se u "našem poslu" ceni. :) Dakle, bilo da se bavite foto ili vizuelnom astronomijom, Crayford nije neophodan, ali je POŽELJAN! Gledajte na to kao na dodatnu opremu kod automobila, može se bez nje, ali je super ako je imate :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Milan Nikolic

Hvala na pojašnjenju. Gledaću da ga u dogledno vreme kupim, nakon što nabavim teleskop (očekujem baš onaj od ,,kruške'').

Dakle, ovo nije više stvar samo mog sestrića. Upleli ste me u sve. :)

Milan Nikolic

Juče sam doneo teleskop od kruške. Ako vas zanima šta je bilo posle, ukratko ću ispričati.

Prvo, svi ukućani, pre svega sestrićevi roditelji u neverici. Šta li sam to doneo i da li išta vredi.

Ali, bio sam uporan. Prvo sam rasklopio teleskop i obrisao svaku moguću površinu, ogledalima sam povratio sjaj i sada ceo izgleda kao nov.

Presudno je bilo kada sam im rekao da ću taj teleskop radije ja kupiti. Onda je sestrić zapeo za njega.

A sinoć, prvi put u životu video sam svojim očima mesečeve kratere i Jupiter sa svojim mesecima. Sada mogu samo da se nadam da ću jednom sebi priuštiti neki takav teleskop. :)

kruska

jesam los prodavac teleskopa
ali optika je stvarno ok na tom teleskopu
🌠

Milan Nikolic

Pa da. Verovatno još nismo svesni koliko smo jeftino platili (uz cenkanje 120eura).

Meni nije bio problem da ga ''restauiram'':), imam silne magične krpe. Sa primarnog ogledala kao da sam uklonio zavesu (od prašine i masnoće), a takva je i razlika u posmatranju - pre i posle glancanja.

Ostaje mi samo da se duboko zahvalim kruški, bez obzira što je teleskop u sestrićevim rukama a ne mojim. Opet kažem, ostаje mi samo da se nadam da ću pronaći nešto ovako slično.

Yagodinac