• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Amaterski teleskop

Started by earthrealm, September 28, 2012, 09:16:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

earthrealm

Teleskop sa ovog videa mi je privukao paznju http://www.youtube.com/watch?v=BkgR_307OEo
Meni je ovo prvi teleskop tako da bi mi ovako nesto savrseno odgovaralo, jednostavno za koriscenje, lak za prenosenje...

Gde mogu kupiti ovaj teleskop i kakve su cene?


Milan Nikolic

I ja sam skoro u istoj situaciji kao i ti. Mene su uputili da pogledam u katalog na ovom sajtu: http://www.teleskop.rs

Preporučujem ti da kreneš odmah od malo većeg teleskopa, nego što je taj sa video klipa. Sa 76 milimetara, makar na preko 100.

earthrealm

Hmm... Gledao sam youtube klipove za ovaj teleskop i cene koje pominju tamo su 50 do 60$. Zanimljivo je kako je cena u Americi 50$ a u srbiji skoro 90$. Da li jos neko nalazi tu cinjenicu zanimljivom?

Ima li jos neka radnja u srbiji?

Zokikac

mislim da je jedina ovlascena radnja u srbiji Teleskop centar,ali ti preporucujem da pitas nekoga sa foruma da li prodaje teleskop jer ce ti garantujem 100% ako nema,preporuciti nekoga ko ima i to dobre telesope...Ja sam konkretno kupio moj teleskop od Gospodina Janka GSO 200/1200 na dobson montazi i mogu da ti kazem da sam prezadovoljan,jos uvek pod uticajima kakav sam bio i prvog dana :) moj jedini problem je sto se jos uvek polako ali sigurno upoznajem sa M objektima i naravno proveravam sam sebe svako vece kad imam "Vedro nebo" :) sto i tebi zelim :)

Milan Nikolic

Samo jedno pitanje. kakva je razlika u kvalitetu posmatranja između teleskopa dužine 800 i dužine 1200?

Yagodinac

U potonjem su objekti veći za 1200/800=tačno za polovinu.
Npr okular od 10mm će u 800mm dati 80 puta uvećanje a u ovom drugom 120 puta. Uglavnom su teleskopi sa većom žižnom daljinom favorizovani za planete i Mesec.

Što se tiče "kvaliteta" posmatranja, to zavisi od mnogo faktora: aperture, konstrukcionog tipa, kvaliteta optičke izrade, montaže... Naprosto ima mnogo parametara koji utiču.

Milan Nikolic

Ja sam mislio da uvećanje zavisi samo od veličine primarnog ogledala. Znači dužina između primarnog i sekundarnog ogledala direktno određuje uvećanje?

Yagodinac

Žižna daljina bilo kog optičkog instrumenta (reflektora, refraktora, mikroskopa, DSLR objektiva) direktno određuje uvećanje. Npr ako snimam Mesec sa 200mm objektivom on je 5x manji na slici nego da je snimljen teleskopom od 1000mm žiže, nevezano za aperturu.
Veličina primarnog ogledala (apertura) određuje koliko će biti svetao objekt koji gledaš, odnosno koliko svetlosti je skupljeno. Ako imaš teleskop aperture 100mm i 200mm a iste žižne daljine Mesec će biti istih dimenzija. Ali će u drugom teleskopu biti 4x svetliji.

Milan Nikolic

Hvala na pojašnjenju. Znao sam nešto o tome od ranije, ali sam potpuno zaboravio.

CyberianIce

Quote from: Milan Nikolic on October 01, 2012, 12:16:16 pm
Ja sam mislio da uvećanje zavisi samo od veličine primarnog ogledala. Znači dužina između primarnog i sekundarnog ogledala direktno određuje uvećanje?


A to sto si mislio, mozda si negde procitao ovo: od velicine primarnog optickog elementa zavisi maksimalno upotrebljivo uvecanje koje moze da se koristi na tom instrumentu. Nije obavezno, ali za vecinu ovih instrumenata koji se kod nas koriste i prodaju kazu da bi bilo precnik primarne optike [mm] x2.

Sigurno si vec procitao da se astrofotografiju preferira instrument sa manjim F brojem, odnosno svetlija slika i manje uvecanje = za isto vreme prikupi vise fotona od onog sa duzim fokusom pa je moguce na malo kracim ekspozicijama hvatati vise fotona od onih drugih instrumenata. Ja i za vizuelnu observaciju preferiram isto to, trenutno nemam takav instrument ali sledeci koji budem kupovao mora biti F/5 ili F/4. Instrumenti sa dugackim fokusom su meni licno nezgodni za koriscenje a za planete imam ovaj refraktor.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Milan Nikolic

Je l' možeš samo ukratko da mi pojasniš šta to znači: [mm] x2, i F/5 ili F/4?

Milan Nikolic

Da li si za prvo mislio da aparatura kod većine teleskopa ustvari bolje da je dva puta veća?

A za ovo drugo (F/4 ili F/5), bojim se da ne lupim nešto, ako možeš samo mi ukratko objasni.

Accuphase

Milane, možda ovaj link pomogne u otklanjanju nedoumica...
http://www.rocketmime.com/astronomy/Telescope/telescope_eqn.html#Intro

Takođe "Celestron" brošure su vrlo informativne...
http://www.celestron.com/portal/about-celestron/

Yagodinac

Evo još nečeg veoma bitnog, bez razumevanja čega nema logike ići dalje.

http://en.wikipedia.org/wiki/F-number

CyberianIce

Quote from: Milan Nikolic on October 01, 2012, 08:15:59 pm
Je l' možeš samo ukratko da mi pojasniš šta to znači: [mm] x2, i F/5 ili F/4?


Mislio sam ovo: grubo maksimalno uvecanje = precnik optike u milimetrima puta dva. Primer, moj teleskop je 90mm aperture, znaci maksimalno upotrebljivo uvecanje je oko 180 puta. Ali to ne mora nuzno biti tako, moze biti manje ili vise odstupanja zavisno od kvaliteta izrade i dizajna, ovim pravilom su uglavnom obuhvaceni brendirani netwon teleskopi i ahromatki refraktori proizvedeni na dalekom istoku (Celestorn, Sky Watcher, ...)
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S