• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Amaterski teleskop

Started by earthrealm, September 28, 2012, 09:16:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

Quote from: Milan Nikolic on October 01, 2012, 08:19:58 pm
Da li si za prvo mislio da aparatura kod većine teleskopa ustvari bolje da je dva puta veća?

A za ovo drugo (F/4 ili F/5), bojim se da ne lupim nešto, ako možeš samo mi ukratko objasni.
Quote from: CyberianIce on October 02, 2012, 07:10:17 pm
Quote from: Milan Nikolic on October 01, 2012, 08:15:59 pm
Je l' možeš samo ukratko da mi pojasniš šta to znači: [mm] x2, i F/5 ili F/4?


Mislio sam ovo: grubo maksimalno uvecanje = precnik optike u milimetrima puta dva. Primer, moj teleskop je 90mm aperture, znaci maksimalno upotrebljivo uvecanje je oko 180 puta. Ali to ne mora nuzno biti tako, moze biti manje ili vise odstupanja zavisno od kvaliteta izrade i dizajna, ovim pravilom su uglavnom obuhvaceni brendirani netwon teleskopi i ahromatki refraktori proizvedeni na dalekom istoku (Celestorn, Sky Watcher, ...)
Quote from: Yagodinac on October 02, 2012, 02:43:33 pm
Evo još nečeg veoma bitnog, bez razumevanja čega nema logike ići dalje.

http://en.wikipedia.org/wiki/F-number


Milane,

Nećemo ovako na forumu!

Tebe i sve ostale molimo da pažljivo pročitate temu koja je postovana znatno ranije i pisali su je ljudi koji su dosta truda i vremena izdvojili upravo zbog ovakvih pitanja. Ne možemo stalno da vrtimo po forumu ista pitanja. Ni na jednom ozbiljnijem forumu ponavljanje diskusija oko nekih već datih i razjašnjenih odgovora nisu dozvoljena jer se ne tretiraju dobro. Pretpostavka je da svi koristite search foruma i da se ovakva pitanja ne postavljaju ponovo i ponovo:

http://forum.astronomija.co.rs/oprema/preporuke-i-uputstva-za-nabavku-teleskopa-za-pocetnike-i-sve-ostale/
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

earthrealm

Sekula ti si vec duze vreme na forumu pa mozda znas, gde sve u srbiji moze da se kupi teleskop? Daj mi molim te neke linkove.

Accuphase

Quote from: earthrealm on October 03, 2012, 01:46:42 pm
Sekula ti si vec duze vreme na forumu pa mozda znas, gde sve u srbiji moze da se kupi teleskop? Daj mi molim te neke linkove.


http://www.teleskop.rs/

earthrealm

^ Da... vec pomenuto. Dobra radnja ali su cene malo vece za moj ukus.

Nasao sam jos ovaj sajt ali jos mi nisu odgovorili http://www.tehnomanija.rs/index.php?mod=catalog&op=browse&view=category&sef_name=teleskopi Pise da nema nista na lageru pa cekam odgovor da li mogu da nabave.

U medjuvremenu trazim ako ima jos negde.

Hvala u svakom slucaju.

Zokikac

Moje iskustvo sa tehnomanijom uzas...izuzetno neozbiljo i nepreofesionalno...ja sam svoj uredjaj koji sam kupio kod njih 4 puta morao da vracam,jer je uvek imao neki " FELER " i na kraju kada sam vec izgubio zivce nisam zeleo da menjam za novi vec da uzmem novac nazad 2 puta sam morao da idem i dok nisam trazio da razgovaram sa direktorom... nisam ni dobio novac,tek posle svadje i zucne rasprave sam dobio nazad...rekao sam nikad vise necu ni da krocim u tu radnju... ne zelim da te plasim da ces da prodjes kao i ja ali samo zelimn da te upozorim na "megamarket" shoping kako ga ja zovem... :)

earthrealm

Da... Odgovorili su mi da nemaju to sto me zanima i neplaniraju da nabave. Toliko o tome.

Yagodinac

Osim teleskop.rs nema kod nas prodavnice teleskopa. To što je izlistano na Tehnomanijinom sajtu nisu nikakvi teleskopi već najobičnije dečije igračke ispod svakog nivoa kvaliteta. Uglavnom se ne zadržavamo na opisu mana ovakvog smeća. Pritom ovo smeće nije čak ni jeftino!
Pravilo No1: teleskop se ne kupuje u supermarketu, između šerpi i veš mašina. Teleskopu nije tu mesto.

Pogledaj na:
http://www.tavcso.hu/
...ali ako slabo divaniš madžarski imaš i:
http://www.telescope-service.com/index.htm
...a bogami i:
http://www.astroshop.eu/

Većina ljudi na forumu je svoje makine kupila preko Lajoša, tj Teleskop-centra. Jes malo skuplje ali bar ima svačega. Tako će i nadalje biti sve dok ne uđemo u EU i dok se ne pozatvaraju sve granice sa, nama mrskima, pripadnicima Carine.

Accuphase

Quote from: earthrealm on October 03, 2012, 06:49:30 pm
Da... Odgovorili su mi da nemaju to sto me zanima i neplaniraju da nabave. Toliko o tome.


A kog vraga onda na svom sajtu "drže robu", koju ni ne planiraju da nabave ?

p.s.

Brišite sa www.astronomija.co.rs sve "preporuke za kupovinu", poput ove, koje astronomima-amaterima, mogu da zagorčaju ili čak ogade, ovaj prelepi "hobi" u samom početku...

Milan Nikolic

Quote from: Sekula on October 02, 2012, 11:20:16 pm

Milane,

Nećemo ovako na forumu!



Pa da, u pravu si. Treba da izdvojim malo vremena, a vi malo da me uputite. :)

Zokikac

Ja sam svoj prvi teleskop kupio u milsim da se radnja zove u BG Megastoreselektroniki... ako os uvek postoji preko puta arene....kupio sam mocni Optisan koji nije ni za k.... i kada sam doneo u stan gde sam stanovao sav srecan kada sam otpakovao,kad imam sta da vidim nije to taj za koji sam dao pare vec neki malecni... mislim da je Galileov teleskop bio bolji od tog :P odem ja da vratim taj i uzmem onaj za koji sam dao pare oni pocnu nesto da se bune i dam im racun kaze jaooo izvinite mi smo zamenuli,uzmem taj "Bolji" dodjem u stan namontiram ga uperim prema jupiteru posto mi je to nekako bilo najblize sa prozora imam sta i da vidim zamrljanu fleku na nebu nema teorije da raspoznas sta je :P optika fenomenalna :) reko mozda to tako treba sacekam ja sutra vece i pogledam mesec ono uzas,vidi se ali mutno...sutra dan pozovem ja generalnog uvoznika od koga ta radnja nabavlja i odem direktno kod njih jos dam 1000 din za taksi :P on mi uvali neki jos veci ali kao da dodam jos 100e reko ok aj da probamo jos i to :P i kazem mu ako nevalja dolazim ti na kucu da mi vratis kesh...dodjem ja u stan namontiram sve ali okulare ne mogu da ubacim u fokuser velika rupa na fokuseru ako pustim okular upasce u tubus :P gledam ja kad ono nema redukcije za okular poludim i odem kod njih i covek pogleda ono uze drugu kutiju aj da mi da drugi medjutim isto cela serija bez redukcije za okular...ja reko majstore aj ti meni vrati lepo pare pa da se razilazimo,bilo je malo natezanja ali sam dobio pare i onda dodjem ovde na forum lepo pitam ljude gde da kupim,ko prodaje,malo na astro berzu i jedan od clanova me uputi na Gospodina Janka da uzmem za pocetak 200/1200 na dobson montazi tako je i bilo cujem se sa Jankom on mi donese teleskop,odemo da to malo zalijemo u kafanu kako je i red :) nemate pojma kolika je moja sreca bila kada sam video kolika je to cevcuga,jos pogotovo kad sam doneo kuci pa kad su moji videli,sunce ti zarko sta je to?dok sam ja njima objasnio da to nije nista protivavionsko niti kakav top proslo je tu par sati :)... da ti sikreno kazem da sam bio pametniji nikada ne bih ni otisao u tu radnju vec bih odmah dosao na ovaj forum i tu se raspitao bilo sta da mi treba jer su ovde ljudi izuzetni i voljni da pomognu sto je za svaku pohvalu sto se mene tice jer su meni pomogli extra extra kada sam kupovao telskop :)  JA SAM PREZADOVOLJAN SA TELEKSOPOM :) tako da i tebi isto preporucujem da ga potrazis ovde ko god da ima da proda to je ili novo ili kao novo.... srecno :)

Sima_Strahota

Quote from: Zokikac on October 03, 2012, 06:28:31 pm
Moje iskustvo sa tehnomanijom uzas...izuzetno neozbiljo i nepreofesionalno...


A ja sam sa Tehnomanijom uvek imao odlicno iskustvo :)
Narucivao sam par puta, doneli mi kuci za dzabe, otpakovali predamnom da se vidi jel sve ok, poneli sa sobom onaj aparat za kartice...totalno ok iskustvo.
...

Luger

Nije ni cudo sto ljudi u tim marketima veze nemaju sa, ne teleskopima, nego sa cijelim asortimanom,uopste.Stavite se njihovu poziciju  ;D
Ja sam, ne znajuci za ovaj forum, prvi teleskop Celestron 70/900 kupio u Tehnomaniji,cve je bilo ok, teleskop je bio ispravan, sve je bilo tu, osim sto to nije bio teleskop sa slike i iz opisa :) Ovaj je imao, za mene neupotrebljiv red dot trazilac i nije sadrzao Barlow, ali sam i pored toga bio vrlo zadovoljan i odlucio sam da ga zadrzim.
Vrlo brzo sam dosao na ovaj forum,gdje je toliko toga napisano u vezi kupovine prvog teleskopa i nije ni bilo potrebe da ista pitam, samo sam procitao dooosta toga i narucio drugi.
Pocetniku mnogo znaci instrukcija iz prve ruke,a ja sam ih dobio pregrst od ljudi sa ovog foruma i ljudi iz TC-a.
Zato,zaobidjite te markete,ili pazarite samo ako znate sta hocete,ne ocekujte da ce neko znati ista da vam kaze, osim da procita specifikacije koje cesto ne odgovaraju istini.

Zokikac

U marketima ni slucajno sto se tice teleskopa,joooj nikad necu zaboravti recenicu kad mi prodavac rekao " IMA UVECANJE 600 PUTA " a posle kad sam kupio teleskop i prosao pored ogledala i pogledao se u ogledalo vidim odraz sa druge strane a ono ogroman magarac :) kao ono u crtanom filmu .... :)

earthrealm

October 11, 2012, 05:08:16 pm #28 Last Edit: October 11, 2012, 05:16:12 pm by earthrealm
Moze li neko iskusniji da mi kaze sta tacno radi Barlow Lens? Ako uzmem 76/300 Dobson teleskop za pocetak mogu li kasnije da ga dogradim sa ovim socivom?
Ja sve informacije sto nadjem su na engleskom. Pominju Barlow Lens i 3mm Eyepiece ako hoces bolje detalje sa ovim teleskopom. Ima li u teleskop centru recimo ovih dodataka za vece uvecanje?

Yagodinac

Bobo je ove stranice napisao pre jedno 10g, tu sve piše (i više od toga) i aktuelno je još uvek, barlow je na drugom linku:

http://www.recenzije.astrobobo.net/faq/faq/
http://www.recenzije.astrobobo.net/faq/faq-okulari/