• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mars sa web kamerom

Started by Bobo, October 13, 2005, 08:34:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo

Evo novog Marsa kojeg sam snimio jucer rano ujutro sa lokacije blizu Zagreba. Nije bas nesto narocito, ali nije niti tako lose kao prosla snimka koju sam poslao. Ipak je web kamera puno bolja za planetarne snimke. Jos da je ona Lumenera jeftinija...  :wink:

Boje su malo cudne jer sam fotkao u RAW modu, a konverzija je losa. Ne razumijem zasto, bilo koji oblik da odaberem, dobijem cudne boje..ili je rozo ili je plavo!  Blah..

[/img]

sashastar

Bobo ipak je meni bolja ona prosla slika.
Bez uvrede ovo izgleda kao da si otkrio novu planetu. (barem da jesi)
Namera ti je bila dobra ali ona mi je bila bolja.

p.s. Moram priznati da ti pomalo zavidim jer si jos u mogucnosti i da biras kako da fotkas ali znaj da obozavam kad neko od forumasa fotografise.

Maxscope

Na ovoj se vidi mnogo vise detalja nego na onoj prvoj.
Inace na koju Lumeneru mislis? Monochrome ili color?

Bobo

Quote from: "Maxscope"
Inace na koju Lumeneru mislis? Monochrome ili color?


Svejedo na koju  :wink:

gucic

Kriminal. I to organizovani.
Extra!
Slikao si sa dva barlow-a? Nisam znao da webcam moze da slika u RAW-u?

Jesi li razmisljao da ti Mesecev sjaj nije pravio problem oko boja? Kad sam jednom probavao pracenje dok je bio Mesec u jakoj fazi i snimao nekim sugavim kodakom, dobio sam sve fotke plave. Mozda je takav film...ko zna.

Bobo

Quote from: "gucic"
Slikao si sa dva barlow-a? Nisam znao da webcam moze da slika u RAW-u?

Jesi li razmisljao da ti Mesecev sjaj nije pravio problem oko boja? Kad sam jednom probavao pracenje dok je bio Mesec u jakoj fazi i snimao nekim sugavim kodakom, dobio sam sve fotke plave. Mozda je takav film...ko zna.


Ma nema to veze sa Mjesecom nego sa programom za konverziju iz RAW u RGB. Ako hoces snimati u RAW moras modificirati kameru..ima jedan programcic koji to radi, dakle softverski ju natjera da ti pokazuje sirovu c/b sliku koju poslije na PC-u konvertiras nazad. Svakako je potencijalno kvalitetnije nego da to radi ToUcamov softver, ali eto..takodjer kada si u RAW moras snimati sa 5FPS, u protivnom ti softver radi kompresiju i zezne snimku.

Inace prijatelj iz drustva je dan ranije snimao sa Japetica:



..pa cak i on je za prosle opozicije dobio bolje rezultate:



Ja se bojim da je emni kolimacija losa, ili nesto..5" maksutov da ima sliku usporedivu sa 7" MN, to je sramota  :)

Gugi

Quote from: "Maxscope"Na ovoj se vidi mnogo vise detalja nego na onoj prvoj.


Slazem se i zato mi je ova bolje od prosle! Znas li ti Bobo da je ovo san mnogih koji bi se htjeli poceti baviti astrofotografijom?  :lol:

Pitanje: zasto se na drugoj fotki od Lovre tako jako vidi POLARNA KAPA a na drugim fotkama ne? O cemu se tu radi? Mars rotira i katkada zbog rotacije imamo prilike vidjeti polarnu kapu a katkada ne? Daj objasnite mi to...

sashastar

Ja bi na Gugijevo pitanje dodao jedno pod pitanje da ne zavisi slucajno
od doba noci kad je snimano ?

Sich

Quote from: "Gugi"

Pitanje: zasto se na drugoj fotki od Lovre tako jako vidi POLARNA KAPA a na drugim fotkama ne? O cemu se tu radi? Mars rotira i katkada zbog rotacije imamo prilike vidjeti polarnu kapu a katkada ne? Daj objasnite mi to...


mars takodje ima godisnja doba, nagib ose rotacije mu je gotovo isti kao i Zemlji.
A ta osa se u razlicito vreme vidi i razlicitom pravcu ako posledica medjusobnog polozaja zemlje i marsa

i ne zavisi od doba noci vec od doba godine
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Bobo

Quote from: "Gugi"
Slazem se i zato mi je ova bolje od prosle! Znas li ti Bobo da je ovo san mnogih koji bi se htjeli poceti baviti astrofotografijom?  :lol:


Da, ali takve sam detalje uspjevao dobiti sa 120mm refraktorom i crno bijelom Quickcam web kamerom..7" mak-newt bi trebao dati snimke za past na dupe!

Ok..mrvo ga treba kolimirati kako spada  :wink:

Bobo

Evo jos jedan Mars pa da se ne bunite da otvaram novi topic  :wink:



Snimljeno..uff, prije par sati :)

Sad mi se vec malo vise svidja..kolimirao sam teleskop, ali nije jos skroz dobro, seeing je bio los pa nisam mogao napraviti sve kako treba..

Cini mi e da se na rubu lagano nazire pjescana oluja koja je pocela..nazalost digla se magla pa nisam mogao ostati i pricekati da se Mars malo okrene:

http://homepage2.nifty.com/~cmons/2005/f__image.html

sashastar

Jedno malo pitanje
Koliko ti smeta pun mesec koji je bio blizu Marsa za snimanje fotke ?

Bobo

Nije smetao uopce.  BTW evo mao drugacije obrade, boje su realnije, malo se bolje vide oblaci na rubovima i polarna kapa. Takodjer lagano resampleano da Mars bude malo veci :)


sashastar

Evo vrlo zanimljiv sajt sa mogucnoscu pregleda reljefa na Marsu

http://themis.asu.edu/mars-bin2/webmap.pl

Bobo

Evo odlicna animacija gdje se fino vidi kako oluja plazi kroz kanjon Valles Marineris!!

http://www.spaceweather.com/swpod2005/20oct05/gentry2.gif