• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Cuvanje opreme

Started by Sima_Strahota, October 08, 2012, 08:29:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sima_Strahota

Par pitanja oko cuvanja opreme...

1) Sta radite kada teleskop ne koristite neko vreme? Da li skidate tubus sa montaze ili ga drzite na montazi?

2) Kako se stitite od vlage? Nocu ce sigurno doci do neke kondenzacije na i u teleskopu. Kako postupati sa teleskopom nakon posmatranja? Da li zatvoriti sve sto moze da se zatvori ili ga ostaviti otvorenim?

...

Sima_Strahota

3) Sta raditi sa okularima? Pretpostavljam da je ok drzati ih napolju tokom posmatranja, ali da li ih posle jednostavno spakovati u kutijice ili ih staviti u one kesice sa kojima dolaze?
...

Neno

Dobro pitanje,i mene to zanima  :)

orion310591

Quote from: Sima_Strahota on October 08, 2012, 08:29:03 pm
Par pitanja oko cuvanja opreme...

1) Sta radite kada teleskop ne koristite neko vreme? Da li skidate tubus sa montaze ili ga drzite na montazi?

2) Kako se stitite od vlage? Nocu ce sigurno doci do neke kondenzacije na i u teleskopu. Kako postupati sa teleskopom nakon posmatranja? Da li zatvoriti sve sto moze da se zatvori ili ga ostaviti otvorenim?


Quote from: Sima_Strahota on October 08, 2012, 11:07:18 pm
3) Sta raditi sa okularima? Pretpostavljam da je ok drzati ih napolju tokom posmatranja, ali da li ih posle jednostavno spakovati u kutijice ili ih staviti u one kesice sa kojima dolaze?


1. Nemoj da ga ne koristis ;) upakovan ti je najsigurniji ali ako vec neces da ga skidas, bar spusti montazu, i okreni tubus da gleda nadole, da ti ne upada prasina na ono okruglo ogledalo unutra, ili ne daj boze da upadne nekome noz srafciger ili mobilni telefon, i polomis ogledalo, e onda si u problemu...

2. Za ovo ne znam bas odgovor... trebalo bi da ga cuvas unutra u sobi, a kad predjes iz hladnog napolje u toplo kuci, okreni teleskop da gleda nagore da isparava slobodno kondenzacija, i negde gde je toplo, toplije nego u ostalim delovima sobe... al ne da ga stavis na pola metra od grejnog tela... ovo ce morati neko iskusan da ti odg...

3. Ja bih to cuvao negde gde ne moze da se izgrebe i da ima medjusobnog kontakta.. znaci koristi vatu ako hoces pa u kesu il tako nesto... mada i kutijice plasticne su ok ako su to one gde moze po jedan da stane...

kruska

skinem lomljive delove, kameru i slicno
pokrijem teleskop nekom starom plahtom
iskljucim iz struje
sto dalje od vlage
okulare drzim u koferu
uzeo sam u radnji plasticne kutije(providne) sa poklopcem(ima rucku za nosenje) od 10 litara/10 kg gde drzim svakakve akcesorije
adaptere...navoje.
ima tu dosta stvari prakticnih i manje prakticnih
najvaznija je  elektronika-tj. da nema vlage,
🌠

kruska

nekad mi se kondenzovala voda iznutra u SCT kad sam ga cistio
iz cipela ubacis one vrecice papirne sa higroskopnom supstancom silika gel granule dosta pomognu.
🌠

Yagodinac

Ja to sve držim u stiroporu i fabričkim kutijama. To je najsigurnije i prilikom transporta. Okulari u kesice a one u svoje male kartonske kutijice, razumljivo, sa dosta silika gela okolo.
Okulari se prvi zaprljaju i ovlaže, njih često čistim duksom  8) Nisu baš toliko svileni da to ne mogu da podnesu. E već ogledalo ne bih tako čistio  :P

Sima_Strahota

Pakujes ga posle svakog posmatranja?
...

Darchy

Teleskope držim u fabričkom pakovanju, to im verovatno najviše prija.
Za transport na teren koristim tapacirane torbe.
Posle upotrebe mount ne rasklapam, ali mu obavezno skidam tegove.
Preko mounta sam nabacio džak od skytexa kao zaštitu od prašine.
Za podmazivanje mehanizma montaže koristim silikonsko ulje u spreju.
Okulare, barlow, prizme i ostale "sitne" delove držim u aluminijumskom koferu sa gore pomenutim silica gelom.
Optiku nikada ne čistim - za tim bar do sada, nije bilo potrebe.
Prašinu sa optike izduvavam komprimovanim vazduhom iz limenke.
Tubuse sam čistio spolja u par navrata i to nekim antistatičkim sredstvom.
Neretko mi se događa da opremu posle posmatranja moram da sušim fenom.

To ti je uglavnom to ukoliko hoćeš da iole očuvaš svoju opremu ...
I naravno, teleskop ni u kom slučaju ne lupati komšiji o glavu (u slučaju da ovaj naglo upali svetlo u dvorištu ili počini neko slično nedelo :) )

Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

orion310591

Quote from: Yagodinac on October 09, 2012, 01:31:56 pm
Okulari se prvi zaprljaju i ovlaže, njih često čistim duksom Nisu baš toliko svileni da to ne mogu da podnesu.


Sad mi pade na pamet cisto da pomenem, verovatno da optika nije ista kod mojih naocara i tvojih okulara, ali kadgod brises tkaninom, papirnatim maramicama itd, moze doci do stvaranja mikroogrebotina, koje se vremenom nakupe pa se kvari slika... kako kod naocara tako i kod okulara vrv ako se grebaju... zato se koristi kozha za naocare.

Milan Nikolic

Nedavno sam imao priliku da očistim N200/800. To sam uradio sa klasičnim magičnim krpama, a za primarno ogledalo sam koristio najbolju moguću magičnu krpu - to je ona samo za stakla i košta ne ispod 500 din.

Krpa mora da bude ovlažena, najbolje je dobro nakvasiti pa onda iscediti koliko možeš. Samo sa takvom krpom - kada je vlažna - može da se čisti kako treba, dok sa suvom krpom bolje ništa ne pipati.

Milan Nikolic

Inače, imam servis auto pranja. Već preko 10 g. imam iskustva kako da se glancaju sjajni predmeti, a da se ne izazovu štete (ogrebotinice).

Ako zatreba nekome poliranje ogledala teleskopa, mogli bi da prodiskutujemo kako je to najbolje izvesti.

Sekula

Quote from: Milan Nikolic on October 10, 2012, 12:43:10 pm
Nedavno sam imao priliku da očistim N200/800. To sam uradio sa klasičnim magičnim krpama, a za primarno ogledalo sam koristio najbolju moguću magičnu krpu - to je ona samo za stakla i košta ne ispod 500 din.

Krpa mora da bude ovlažena, najbolje je dobro nakvasiti pa onda iscediti koliko možeš. Samo sa takvom krpom - kada je vlažna - može da se čisti kako treba, dok sa suvom krpom bolje ništa ne pipati.


Ogledalo se po pravilu prvo opere sa tacno utvrdjenim postupkom. Vec je postirano ovde kako tj tacno uputstvo na youtubu. Ako se uradi direktno ciscenje pre uklanjana prasine onda moze da dodje do abrazije od stane cestica prasine koje pokrenute i pritisnute krpom mogu da ostete / ogrebu ogledalo.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Milan Nikolic

Pretpostavljam da je osnovni početak izduvavanje prašine, koliko je to moguće. Međutim, moje je iskustvo bilo da je ispod tog sloja prašine ostao drugi sloj prašine zalepljen na sloju masnoće.

Zato sam koristio dve vrste magične krpe, jednu grublju (tj. standardnu) i drugu finu - ekstra nežnu. Prvom krpom sam skinuo (nežnim pokretima) taj drugi sloj prašine i odmastio ogledalo (odmašćivanje je bilo zahtevnije) - tačno se vidi skidanje masnoće. Kada se to završi, onda je ogledalo samo ponegde muljavo od tih razmetnutih prljavština i na scenu stupa druga, fina magična krpa.

Napominjem - jer mi je to ''profesija'' -, krpa, i jedna i druga, mora biti vlažna, ceđena rukama iz sve snage. Takva krpa najbolje radi posao, dok sa suvom krpom nemojte ništa dirati zbog opasnosti od oštećenja.

Darchy

Ljudi šta radite vi sa vašim teleskopima kad morate da im perete optiku? Odakle masnoća na primarnom ogledalu? Da niste greškom zamenili multi coatings i masnoću? Na mojim instrumentima nema ni jedne jedine flekice izuzev prašine koja se sa vremena na vreme nakupi.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D