• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Oko kondenzacije

Started by Sima_Strahota, October 26, 2012, 08:32:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sima_Strahota

Prilikom jednog posmatranja, bilo je jako vlazno, sa tubusa se otprilike cedila voda...
Slika je bila odlicna i osim nesto vlage (vrlo malo) na okularima i traziocu nije bilo problema.
Elem, kada sam teleskop uneo u prostoriju, i ogledalo se zamaglilo. Nisam nista dirao i pustio sam ga da se osusi, ali su se nakon svega pojavile neke svetle linijice na ogledalu.

Sledece vece sam opet posmatrao i slika je opet bila dobra. Ovo se sve desilo pre par dana, posle toga nisam kontrolisao, ali sam skoro svaki dan gledao u nebo i nisam primetio nista neobicno. Evo i sada bacam pogled na Mesec i osim problema zbog sloja oblaka ne primecujem nista neobicno.

Da li poduzimati neke akcije ili se rukovoditi onim "ako radi, ne diraj"?
...

Ljubo

Flekice preostale od kondenzacije same po sebi nisu problem - što si već i sam uočio pri posmatranju, tako da ne treba dizati alarm oko toga. Zgodno je držati teleskop u prostorijama koje nemaju veliku temperaturnu razliku u odnosu na vanjske uslove, ili ga prethodno prenijeti u takve prostore sat-dva prije posmatranja, što smanjuje probleme s kondenzacijom.

Ipak, u toku dugotrajnog izlaganja ogledala atmosferalijama, neophodno je pranje ogledala specijalno pripremljenim tečnostima jednom do dva puta godišnje. Nikako ne pretjerivati u čestom pranju, jer se šteti refleksioni sloj i stvaraju sitne brazgice.

Sima_Strahota

Evo sad sam opet pregledao ogledalo i cisto je k'o suza. Izgleda da je to bila neka zaostala kondezacija, sta li....
...

mravic

Bude toga, nista ne brini, to ne smeta nista posmatranju vec ce ti zasmetati kad te neko pita:" sto ti je tako ogledalo prljavo". Imas ti jos mnogo posmatranja da obavis do prvog pranja.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk