• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Novi forum - ATM

Started by Sekula, November 05, 2012, 08:53:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

November 05, 2012, 08:53:48 pm Last Edit: November 08, 2012, 12:56:57 am by Sekula
Dobrodošli na ovaj novi forum. U okviru njega ćete moći da postirate sve teme koje su vezane za oblast ATM-a (Amateur Telescope Making), sve ono što je vezano za izradu teleskopa i druge posmatračke opreme.

Nastavljamo sa daljim druženjem i na ovom mestu!   :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

NeS

Cestitam na forumu za ATM kao i forumu za softver.

sale11472

Juhuuu eto mene opet na forumu ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

bratislav

Svaka pohvala! Danas, kad je ATM prakticno na izdisaju (svi casopisi su manje vise ugasili ove rubrike), svaki pokusaj da se ljudi zainteresuju za pravljenje bilo kog dela teleskopa (od brusenja ogledala ili sociva, montaze, pa i sitnica kao sto su razni adapteri, poboljsanja fokusera, postojece mehanike itd)  mora biti pozdravljen!
Prosecna starost u svetskim ATM grupama (ukljucujuci moje drustvo u Melburnu) polako "gura" ka 60-ici. A jedini pravi nacin da se razume kako teleskop stvarno radi je da ga napravite/rastavite/modifikujete. Zadnja "skola" brusenja u nasem drustvu, gde smo imali oko 15 polaznika koji su izbrusili 20 ili 25cm ogledalo (sto je preduslov za kasnije vece poduhvate) bila je pre skoro 10 godina. Od svih polaznika, samo jedan je nastavio da se bavi time. Dolazak jeftine kineske optike, koliko god je bio dobar za astronomiju generalno, zakopao je  ATM ...
Progres ?

Kazuya07

Za to tvoje čudo treba ne dobar nego glomazan stativ a sudeći po primercima koje sam video i probao ja bi to napravio još glomaznije ;)

kruska

Jedino da zapnem na ulici na ogledalo od 50cm i kazem ups vidi ogledalo. Brzo zovi rodbinu da ga spakujemo i napravimo teleskop. To bi vec bio moj ATM.To je to godiste od oko 60 godina koji pocinju imati vremena za sebe. Ja od dece jedva i pogledam teleskop  a kamoli da ga upalim.  O pravljenju ogledala tek....
🌠