• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

gimp, ps ili nesto trece

Started by Luciano1997, January 10, 2024, 06:49:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luciano1997

E drugari zelio bi da cujem sta vi od programa koristite za uredjivanje stackovanih fotografija.Vidim po netu da manje vise postoje dvije "sorte" ljudi oni koji rade u gimpu i oni koji rade u photoshopu. Pa bi da cujem vasa iskustva, prednosti i mane. Mislim da je ovo zanimljiva tema pogotovo za nas pocetnike u svijetu astrofotografije.

Yagodinac

Ja sam za PS ali samo zato što ga koristim dve decenije. Jeste moćan ali je i kompleksan i uvek postoji štošta što ne znaš (jer ti ne treba i ne koristiš) ali je isto tako i činjenica da kad malo uđeš u štos, možeš čak i steking da radiš u njemu (mada je mukotrpno i često nepotrebno). Ali da postoji astrofoto alat sve u jednom i da to radi vrhunski - to još nisam čuo. Svi rade steking u jednom i finu doradu u drugom, specijalizovanijem alatu.

vlaiv

Za mene Gimp.

Suviše malo koristim software za obradu slika da bi to opravdalo investiciju u software kao što je PS.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Pixinsight je takodje opcija.
To je alat koji je bas pravljen za obradu astro slika.
Vrlo mocan-vrlo skup.
Bio je 250 evra, sad je 300 evra.
Na sve to imas jos neke pluginove koji se dodatno placaju jos nekih 230 evra ako zelis da ih kupis.

Mnogi koji koriste Pixinsight opet na kraju u Photoshop-u srede "finalne" stvari.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Za PS uvek postoji opcija pretplata (25e mesečno) tako da nije skup kao što je bio pre pet godina, tipa 1000$ za full verziju ili slično.

Astro_fun_times

Da, 25e mesecno x10 meseci - 250e ali tu nije kraj, i dalje nastavljas da ga placas svaki mesec nakon predjene cifre od 250e
Pixinsight jednom kad kupis imas ga dozivotno.
Samo sto je skocila cena sa 250e na 300e sad.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Ili - uzmeš open source i ne platiš ništa. Možda nešto doniraš razvojnom timu ili pomogneš tako što prijaviš bug ili preporučiš unapređenje ...

Evo, kad smo već tu, šta ima u PS-u što treba za obradu slika što nema u Gimp-u?

Slično pitanje i za PI - sa tim da treba primetiti da PI služi i za stavkobanje, i kalibraciju pa taj deo izuzeti iz poređenja.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Nisam baš nešto upoređivao u sitna crevca, ali osnove (lejeri, luminoziti mask...) sadrže oba, s tim što ipak milion opcija postoje u PS-u dok je GIMP tu siromašniji. Npr, skoro sam sa detetom snimio gomilu nekih klipova, ubacio ih u PS, aranžirao i napravio ceo filmić sa prelazima i glupostima. Ispade PS program za video obradu  ;D a nisam do skora ni znao da te opcije postoje. Gimp da li edituje vidoje - ja nje panjimaju.

Photoshop je jednostavno industrijski standard. Napravljen i za najzahtevnije korisnike. Gimp je ono što je nekada bio Android (pre 15g), dakle dečiji operativni sistem, dok su OS i Symbian suvereno vladali. E sad, Android je eksplodirao dobrim delom jer je bio džaba, tako da ja predviđam po toj analogiji lepu budućnost gimpu, ali da bude konkurencija PS-u po mogućnostima - to nikad. Slažem se da je za mnoge fotografe danas PS overkill, ali ako počinješ od nule i nemaš baš top_of_the_line zahteve, zašto da ne Gimp? Ja sad posle ovoliko vremena bih se tačno ubio da moram da pređem na drugi program, realno mrzim promene. Nije problem kad učiš nove stvari ispočetka, učenje je osnova života; mrzim da prepakujem već naučene stvari... Zato sam na PS-u, to bih preporučio svakome ko se malo dublje interesuje za (astro) fotografiju, ali je dobro kad imamo alternative i to naročito open source alternative.

Astro_fun_times

Da, ucenje je sastavni deo ovog hobija ali, kada nesto radis protiv volje...
To kazem jer mi je obrada vrlo odbojna.
E sad ja licno ne poznajem ni jedan od programa za obradu.
Koristio sam DSS za stackiranje, Siril za obradu i PS za neke fine dorade mada mi je znanje, ako se to sto znam uopste moze nazvati znanjem vrlo mrsavo.
Uvek sam za free solucije.
Gimp, DSS i Siril rade posao bez govora.
Na srecu ili na zalost, probao sam Pixinsight i moram priznati da je ipak stvarno za nivo iznad ostalih jer je namenjen bas za ovo sto radimo.
Mana je naravno sto je "skup".
Isto tako mnogi se zale na to da nije intuitivan i da je bas komplikovan.
Ja sam savladao te neke osnove i prilicno mi se svideo.

E sad, razmisljam, ni jedan od software-a ne poznajem, znaci svaki moram da ucim "od nule".
Ako se vec zelim baviti ovim "ozbiljnije" zasto ne preskociti te neke pocetne korake i odmah preci i uciti ono  na sta ce se pre ili kasnije opet verovatno doci.
Tako da mislim da cu ubrzo i kupiti Pixinsight i posvetiti se njemu i uciti njega sto bolje.

Kao i za sve ostalo, moje licno misljenje.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Luciano1997

PS koristim zadnjih 13 godina i inako imam solidno znanje sto se tice njega. Koristila se uvijek free verzija ali se nakon isplacenog posla (radio se neki graficki dizajn) bacio koji dolar research timu. A kao sto gosn Yagodinac kaze mrzim promjene. Sada da uzmem od nule da ucim neki program za koji znam da je otprilike tu negdje sa PS vjerovatno bi to preko k.... radio.

Astro_fun_times

Pa ako imas vec PS a jos vaznije znanje za njegovo korišćenje, to ti je odgovor na tvoje pitanje😉
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2