• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prah za obradu ogledala

Started by karlos, November 06, 2012, 02:03:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

karlos

Pozdravljam otvaranje ove teme . Sada je ovaj forum zasigurno komletniji i kvalitetniji.
Ne krijem svoje oduševljenje ,ali nema emotikona u spisku koji bih upotrebio  :) ;) :D ;D .

Sam lično nemam bog zna šta da predstavim,ali eto da ne bude bez ničega ,postaviću kasnije slike
adaptera za okular koji se postavlja na barlow sočivu,a okular u njemu. Barlow extender ili kako
se to već kaže .....

U planu je da se u nekoj bliskoj budućnosti pristupi izradi nekog ogledala ,recimo 200 ,250 ili najzanimljivijeg za mene od 300-350 mm . Potrebno je prikupiti finansije i materijal koji je jako
sporan,tako da se nadam da će biti ovde informacija i o tome ,gde se može nabaviti prah za
obradu staklenog diska ,cerijum oksid za poliranje,kao i sami stakleni disk. Kako stoji situacija sa
aluminizacijom staklenog diska u Srbiji ?

Čitajući razne teme na forumu video sam da je bilo nekih aktivnosti na ovu temu . Biće ineresantno
da vidimo kako su to ljudi radili ,na kakve su probleme naišli,dokle su stigli u poduhvatu .

mravic

Takodje moja omiljena tema.
Prahova, onih grubljih ima u Adi i može se lako nabaviti ali finiji su problem.
Krenuvši od toga da sam kada sam počinjao brusiti prva ogledala brusni prah pravio lupajuci i usitnjavajući brusno kamenje u avanu napravljenog od i tako napravio nekoliko komada, neće biti problem napraviti ih od ovog postojećeg.
Mislim da bi mogli na Letenki iduće godine na kampu, ako bude nekoliko zainteresovanih, napraviti školu brušenja ogledala.
Staklenih diskova se može nabaviti u Zvezdi u Zemunu i to do debljine 24mm što je dovoljno i do 300mm teleskope.
Bilo bi dobro ako neko zna gde bi se moglo iseći staklo vodenim mlazom to bi nam mnogo pomoglo jer niko ne seče u krug tako debelo staklo a tako malog prečnika.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NeS

November 07, 2012, 12:25:10 pm #2 Last Edit: November 07, 2012, 12:55:53 pm by NeS
Ja ne znam kakvo je stanje u "Zvezdi" u Zemunu jer kad je ta firma prodata, novi vlasnici su prodali sve lokale i tu su sada najcesce butici. U svakom  slucaju treba proveriti da li uopste rade sa staklom?
Firmi za secenje mlazom vode ima vise, u Beogradu a i sire; Sremska Kamenica; Cacak....

http://www.aquarez.rs/kontakt.html
http://www.mdminoxs.rs/srb/storitve/cat/260/sub/278/
http://www.waterjetserbia.com/delatnost.php?tmpl=obrada
http://www.waterjet-system.com/
http://www.slovas.rs/kontakt.html
http://www.building.rs/index.php?cat=promo-vesti&catid=18&art=134&file=water-jet-secenje-vodenim-mlazom

frugorski

Glasam za skolu brusenja ogledala i za izradu Dobson montaze (nosaca)za teleskop.Pa to je skoro pola teleskopa.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

NeS

Ja uvek glasam za, ali...uvek ima jedno ali. To je kod nas znatno komplikovanije nego sto u sustini jeste.
Jer nema ovog pa nema onog materijala i tu vecina odustane. Za mene su to drazi zivota u Srbiji gde je glavni alat "stap i kanap".
Druga bi stvar bila da nasi uvoznici zele da uvoze kitove za brusenje, ali im je tu mala zarada.
Mislim da im je to strateska greska jer njima svaka masovnost ide u prilog. Ja ne poznajem ni jednog amatera koji je pravio nesto pa se razaocarao i sada se vise ne bavi astronomijom.
Zato znam dosta slucajeva da ljudi kupe teleskop, pa posto ne vide sva cudesa koja gledaju na fotkama vrlo brzo prodaju teleskop. Tako neki teleskopi promene po tri vlasnika, a trgovac nije prodao tri teleskopa.

Sima_Strahota

Bar za dobson montazu materijala ima na svakom cosku.
...

frugorski

Ovih dana donosi se novi zakon koji ce omoguciti kupovinu preko interneta,pa da se dogovorimo i udruzimo za kupovinu 'kitova".Ja sam se  1999.god.odrekao komercijalinih aktivnosti i od tada zivim drugaciji (kvalitetnijI) zivot.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

mravic

Ja sam svojevremeno prodavao kitove. Imao sam stakla od 150-300mm sa brusnim prahovima, cerijum oksidom, smolom, kalafonijumom.
Dalo bi se to i sada sve nabaviti samo ako ima zainteresovanih.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Zokikac

ja sam za skolu brusenja :) tj ja sam za svaku vrstu skolovanja vezanog za astronomiju jer zelim da naucim,mada u danasnje vreme sve mozes da nadjes na netu ali ipak je mnogo drugacije kada ti sve to licno dozivis i vidis,cak i ako vam bude trebalo zamorce na neki projekat ja se javljam dobrovoljno :) salim se naravno :))

karlos

Ja sam siguran da i sada ima zainteresovanih . Kako se teško nalaze kod nas takvi specifični
materijali ,naći tako nešto,sve  na jednom mestu bila bi premija.

Ja sam hteo da kontaktiram neke ljude sa foruma u vezi toga,ali kako sam sada bez posla
i bez novaca ,odložio sam to do neke bolje finansijske situacije,koja nikako da se popravi  :(  .
S obzirom da imam SW 150/750 BD , interesnto mi je da izradim sebi neko ogledalo malo
većih dimenzija, recimo 250-350 mm . Od samog početka ,čitajući i razmatrajući ,kako funkcionišu
i kako se ponasaju telekopi,došao sam do zaključka da bi granica za pravljenje ogledala za
mene bila 300 mm. Preko toga bi bilo i dosta skuplje,težina bi bila takodje veća kao i samo
rukovanje takvim teleskopom ,te njegova mobilnost  .

Informacije o kitu za izradu ogledala su dobrodosle,bez obzira što ja to sada nemogu da
realizujem,sigurno ima ljudi koji mogu odmah da počnu  ;D .

sale11472

Eh i ja sam za školu brušenja ali to bolje da bude nešo odvojeno od Letenke....
Mada ja u stvari bolje da ćutim  :-\
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D