• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

...the big fireball in orion from Croatia

Started by Polare, November 12, 2012, 03:21:47 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Polare

Ekipa u sastavu Polare (ja) & Aleksandar snimili smo u jutro 17.09.2012  ostatke prolaska vrlo sjajnog meteora, vatrene kugle sjaja gotovo poput punog Mjeseca (snimka HMM kamere iz Rijeke, Ivica Ćiković). Ostatke, jer nismo uspjeli ulovili sam meteor već trag koji se nakon njegovog prolaska vidio još nekih 20-ak minuta (stack -> snimka u boji) .Bilo je ludo,ja sjedim pored fotoaparata na tronošcu spreman da zabilježim nešto (ako se desi) na svu sreču Aleksandar je potrčao prema aparatu i upalio a zatim je usljedilo brdo fotkanja dok sam ja i dalje sjedio na stolici s otvorenim ustima i sav zapanjen tom pojavom .... ,još interesantnije je bilo da smo oba dvoje čuli njegov prolaz kao ....kao kad palite šibicu po kutiji!
Isti je meteor snimljen sa više lokacija iz Italije i Slovenije.
Fotografija u boji je stack 5 fotograma u jednu da se vidi kako visinski vjetrovi raznose oblak i nakon 20 minuta poslje njegovog prolaska!
... i jedan isječak iz Taljanskog časopisa koj govori u tom fenomenu ;)




Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


zozo83

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Sekula

Quote from: Polare on November 12, 2012, 03:21:47 pm
Ekipa u sastavu Polare (ja) & Aleksandar snimili smo u jutro 17.09.2012  ostatke prolaska vrlo sjajnog ...


Samo jedno pitanje, a to je da li da li je ovaj bolid uhvaćen sa drugih kamera HMM i  da li je ako nije to što je uvaćen sa drugih kamera van Hrvatske moguće da se taj bolid locira sa mestom eventualnog pada u slučaju da je bio meteorit?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Ludilo  ;D
Imali ste dosta sreće da snimite ovakvu pojavu. Interesantno je što je boja crvenkasta, verovatno od LP-a.
Isto pitanje kao i Sekula, jel triangulacijom određen položaj? Mene bi najviše interesovala visina na kojoj je bilo sagorevanje, iz toga se može štošta zaključiti npr o noktilusent oblacima.

Zokikac


Polare

...dole u članku je fotka 'C' od  'HMM' iz Rijeke ali je uhvačen i sa strane Taljanske mreže.Događaj se baš desio iznad Hrvatske.Sve se da izmjeriti,izračunati....ali o nekim podacima je malo teže doči jer se čuvaju !?Što se tiče boje (ako sam dobro zapamtio) ovisi o visini gdje je ušao kao i o njegovom sastavu.
Ovdje imate jedan mali filmič od kamere- All Sky iz Slovenije- 'Črni Vrh'  www.observatorij.org/allsky/2012/movies/2012-09-16.avi
...negdje pri kraju filmiča oko 04;30 minuta ;)

Darchy

Bravo, bravo... u pravo vreme, na pravom mestu! Stvarno ste uslikali retku pojavu.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D