• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Proizvodnja i obrada primarnog i sekundarnog ogledala

Started by kostur, November 12, 2012, 04:47:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

Da li neko ima iskustva sa proizvodnjom primarnih i sekundarnih ogledala? Šta se koristi od materijala i šta je potrebno za proizvodnju (kalupi i tako to)? Da li se isplati izrađivati sopstvena ogledala zbog prodaje (u teleskopima) ili se isplati više kupiti, a onda tako kupljena ogledala i ugrađivati u teleskop? Da li je to uopšte legalno? Pišite šta znate.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

sale11472

Quote from: kostur on November 12, 2012, 04:47:23 pm
Da li neko ima iskustva sa proizvodnjom primarnih i sekundarnih ogledala?

Da naravno, mravik i još mnogi drugi....
Quote
Da li se isplati izrađivati sopstvena ogledala zbog prodaje (u teleskopima)

Ne.
Quote
ili se isplati više kupiti, a onda tako kupljena ogledala i ugrađivati u teleskop?

Ne.
U stvari kod nas se ne isplati bilo kakav "biznis" sa teleskopima i astro opremom.



BTW kakvo ti je to pitanje da li je legalno ???
Pa nije u pitanju proizvodnja oružja, legalno jeste, zabavno jeste, interesantno i još mnogo što šta jeste...... ekonomski isplativo nije!
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

wicky10

Pa nije u pitanju proizvodnja oružja, legalno jeste, zabavno jeste, interesantno i još mnogo što šta jeste...... ekonomski isplativo nije!

Yagodinac

Problem je u tome što ne možeš da uskočiš u to i odmah da napraviš dobro ogledalo od pola metra  ;)
Pre toga se podrazumeva da ćeš jedno deset da upropastiš  ;D

Ja nisam neki suvi genije za ATM, ali da treba nešto custom made da napravim - pravio bih sve osim optike. Orion UK imaju vrhunska ogledala, svako ti isporuče sa rezultatima testiranja i možeš biti siguran da si dobio među najboljim ogledalima koja postoje, bolja i od 99% ostalih proizvođača a od ATM ekipe da ne pričamo. Pritom u proizvođače kao najjeftinije računam SW i GSO, ostale kineske brendove tipa Optisan sa krivim ogledalima tek ne računam.
A u ATM klasi realno malo ima iskusnih ljudi koji su napravili više od deset ogledala - Lajoš i Mravik su kod nas primer, ali većina ostalih ljudi napravi ogledalo-dva. Normalno je da pritom neiskusan čovek ne može da napravi ogledalo koje je u rangu SW-a, dok iskusnim ljudima to polazi za rukom. Na kraju krajeva, u Orion UK rade ljudi (a ne roboti) koji su vrhunski majstori što se tiče obrade ogledala, znači, može da se napravi ali treba imati iskustva.

Ralemasinac

Ja sam to radio 2004 za sebe. Moras biti spreman da bacis par komada, tako se gradi majstor i to se zove Iskustvo.  Bitno je da ne precenis svoje sposobnostia time i da podcenis ogledalo :) Treba malo volje, strpljenja nesto para i alat. Ovo zadnje treba maks. improvizovati! :)     1. Od motora brisaca ili sklopa motor-reduktor napravi nesto nalik na karusel strug (stavicu sliku) ti me podseti.  2. Odabir vrste stakla 3. Izrada alata za brusnu masinu ili kolo ako je rucno 4. Redosled brusenja(grubo,fino i poliranje..) 5. Subler za kontrolu sagite parabole (moze improviz. sferometar).  6.Pec od cigala TA peci. 7.pneumatski cilindar ili sl.  Nikoga skola nije naucila da misli... Na kraju dve domacice ce od istih materijala i sirovina napraviti po izgledu i ukusu dve razlicite torte... ;)  nasao sam delove tog sto sam pravio nekad. Klip za vakuum i poklopac lonca u kojoj sam sproveo fuziju stakla.

Ralemasinac

Zaboravih i uredjaj za kontrolu parabole. Bila je improvizovana od drveta i plastike sa otvorom za zilet koji deli fokus na dva dela... I jos mnogo toga :( Ne uzivam u patnji...  Ali  bilo je zabavno! Kad pogledam sa te vremenske distance, neke greske nebi pravio... :)

Yagodinac

Ja se Rale tebi divim  :o
Upravo iz razloga što kad bih ja morao sve to da napravim - godinama bih pravio i ko zna na šta bi taj teleskop ličio...

Sad nešto razmišljam o topljenju stakla: pa za ogledalo ti i ne treba providno staklo, bitnija je njegova struktura i ravnomerno hlađenje. Za sočiva je potrebno 1500C, a neprovidno staklo može da se dobije i na 800C. Ovo naravno ne umanjuje tvoju avanturu  ;)

Ralemasinac

Amorfni materijali, a uostalom i samo staklo kao takvo, su jako cudni po pitanju topljenja. Kilogram stakla moze da se istopi na istoj temperaturi za dva sata i da ima potrebnu viskoznost, a moze i za šest sati. Dodavanjem natrijum-karbonata kao topitelja, snizava se temperatura topljenja sa cca 1400° na verovao ili ne, na cak i nesto ispod  700°!( merio bimetalnim pirometrom). Skida se šljaka(necistoce)Onda se doda Barijum-oksid(dobio sam ga iz keramickih magneta(ko radi sociva) ili boraks za postizanje vece zatezne cvrstoce i tvrdoce.

Ralemasinac

Postoji i jedan jako zanimljiv nacin izrade primarnih ogledala. A odnosi se na formiranje sagite delovanjem podpritiska u posudi na kojoj je oslonjeno RAVNO ogledalo(prilazem grub nacrt). Jasno je da staklo ima ogranicenu(slabu )elasticnost, ali je ima! Ovaj metod su patentirali u SAD-u sedamdesetih godina proslog veka. Ali koliko ja vidim nije ni za podcenjivanje u slucajevima kada je potrebno 500mm ogledala. Vakuum se lako pravi pneumatskim cilindrom sa dva ventila(slavine),cini mi se da je lako i stvoriti zaptivenost posude. Sagita bi bila gotovo idealna. A mogucnost formiranja razlicitog f broja u slucaju zamene stakla nekim epoksidnim polimerom bi dobro dosla!? Verujem da ima dosta nedostataka ali se proizvodi :) Jasno je da se najlakse sagita formira dejstvom centrifugalne sile i gravitacije rastopljenog stakla u kalupu, zatim hladjenje... Voleo bih vase komentare i misljenje o tom metodu. Oprostite zbog duzine posta :)

Yagodinac

Pošto je staklo na višim temperaturama amorfno, deluje mi da bi zakrivljenost ogledala bila nepravilna. U centru bi bilo najviše konkavno a pri rubovima bi se smanjivalo i išlo u konveksno, zbog inercije samog stakla. Maltene na preseku bi izgledalo kao S. A u optici nam treba obrnuto, tj parabolično.

Mislim da je ovo itekako korisno jer skraćuje obradu ogledala, ali je obrada i dalje neminovna, naročito pri rubovima  ;)

Ralemasinac

Sada bih da pokazem masinu za izradu alata kojim se brusi staklo za socivo refraktora. Radio sam Fraunhoferov dublet jer je najlaksi za izradu. Crown sam koristio kristalne case sa dodatkom BaO a flint ima svako kod kuce :) tezak flint nisam topio jer sadrzi 2/3 mase oksid olova(ekran lampaš TV :) ) a Pb se lako deponuje u organizmu. I barijum staklo je jako toksicno! Matematika dubleta nema diferencijalni račun pa se svodi na jednačine za osnovce. Treba jos refraktometar, nemam ga, za indeks prelamanja i abbeov broj...

Ralemasinac

Postavljam i sklop za izradu helikoidnih zljebova. Za poliranje izradim alat od tekstolita ili drveta dok alat za brusenje ide od sivog liva. Na alatu od tekstnlita, bakelita ili tvrdog drveta lepi se alu-folija u pet ili vise slojeva. Svako ko ima strug i osnovni alat to moze da odradi za sebe... Dacu detaljne slike :) kad napravis alat ostaje brusenje, korekcija astigmatizma, disperzije svetlosti i kome... Uh! umorih se... :)

Luger

Pssst! Rale ima strug!
Kud ces bolju kombinaciju, astonom amater sa strugom. Osjecam da ces imati posla uskoro.  ;D

Ralemasinac

December 19, 2014, 12:05:10 am #14 Last Edit: December 19, 2014, 12:12:51 am by Ralemasinac
Hvala Luger ;) Nikada nisam prodavao optiku niti cu ikada... Dva moja Plössl okulara sam podelio na Letenci momku i devojci iz Zadra jedan otisao u  Staru Pazovu... Jer se ne isplati sav trud i rad, a i ja se tesko odricem stakla :) Cilj mi je da Vam priblizim proces. Kada budem topio staklo stavicu fotke. Znam da ima malo ljudi koji to vole pa se unapred izvinjavam ako delujem kao spamer ili trol. Admine molim da me opomenu, privilegija je biti u drustvu astronoma!.  Sada postavljam sliku koja ce pojasniti o cemu se radi :)