• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kometa decenije???

Started by Sich, October 16, 2005, 07:21:19 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

ono sto mi je privuklo paznju jeste sajt Seiichi Yoshide i njegova stranica o kometama koje se problizavaju zemlji http://www.aerith.net/comet/future-n.html

i sad obratite paznju na kometu 73P/Schwassmann- Wachmann 3 koja po predikcijama na sajt treba u maju da dostigne magnitudu 1 i to jos treba da bude visoko, visoko na nebu.

e ono sto mi baca senku na ovu predikciju. takodje po njemu kometa treba da je 18.5 magnitude. pa zasto onda vec nije pronadjena. ok, to nije posao za amatere, ali ova magnituda je laki kolac za mnoge teleskope

e sad. kometa je kratko-periodicna jupiterove familije i imala je bliski prolaz sa jupiterom '65. prilikom povratka 1995 kometa se raspala. kad se kometa vratila 2001 videla su se tri segmenta, a kometa je bila sjajnija nego sto je bilo predvidjeno (nov materijal je dosao na povrsinu prilikom raspada)

2006 se opet vraca. perihel je 7. juna, a 13 maja ce proci na samo 0.0735 AU od zemlje. NAravno piranje je uopste da li kometa uopste postoji. moguce je da ce kometu pratiti i meteorska kisa (ona je od ove komete posmatrana 1930 kad je i otkrivena i videlo se oko 60-70 meteora na sat)

ova predikcija na sajtu japanca je za komponentu B

pa koliko treba da se radujemo ovoj kometi?? uvek mogu da iznenade i da razocaraju. ali prosto ne znam sta da mislim o ovoj kometi.

jos neke misli?? da vas cujem
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

Zbunjen sam da li je to trostruka kometa ili jedna.
Da li se to samo jedan fragment odvojio pa ce se samo on mozda videti.
Meni je vrlo visoka 1 magnituda da to nije precenjeno.

Sich

to je kometa koja se raspala '95. a 2001 su se vratila njena tri dela, nazvani slovima B, C i E
pitanje je sta ce se vratiti sad
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

gucic

Pa i da bude 5-6 m bicu jako zadovoljan. Verujem i vi.

sashastar

Ma neka bude taman da se dvogledom vidi dobro to bi bilo super.
A da nasi Astrofotkasi kresnu koju slicicu.
A narocito da ima rep po zelji sto veci (necu ni da spomenem doticnog  Teor... koji tvrdi da komete nemaju repove)

Bobo

Bas sam citao Cloudynights i naletio na pricu o ovom kometu te se sjetio topica :) pa evo ako nekoga zanima:

http://cloudynights.com/item.php?item_id=1234