• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mlečni put i prošlost

Started by MooNwalkeR, November 15, 2012, 10:07:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MooNwalkeR

Već neko vreme imam neku teoriju pa sam odlučio da to podelim sa vama i čujem vaše mišljenje.
Poštovani član je na facebook stranici Svemir,život i još nešto objavio fotografiju, kako se procenjuje, najudaljenije galaksije.
Piše da je svetlost putovala oko 13.3 milijardi godina.
Moja teorija glasi: ukoliko je ta galaksija nastala 420 miliona godina nakon Velikog praska, mi u stvari posmatramo kako je ona izgledala u tom trenutku, što znači da je danas drugačija, ili ne postoji. Kako znamo da se galaksije kreću svemirom dok se isti širi, onda postoji mogućnost da uočimo našu galaksiju u trenutku stvaranja ili nekom "ranom detinjstvu". Kao kada bismo se osvrnuli u sopstvenom životu i videli sami sebe kao bebu.

Da li je ova teorija ispravna? Možemo li videti sopstvenu galaksiju negde tamo daleko?
Jedva čekam da čujem vaše mišljenje, makar i teorija pala u vodu.

sale11472

Quote from: MooNwalkeR on November 15, 2012, 10:07:21 pm


Da li je ova teorija ispravna?


Sve dok ne pronađeš način da se krećeš brzinom večom od c (i to značajno većom pošto je svetlost mlečnog puta imala puuunooo vremena da otputuje tamo gde bi ti želeo da odeš da posmatraš) ništa od toga.
Ako te interesuje precizniji i tačniji odgovor, pogledaj problem simultanosti u teoriji relativnosti.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Quote from: MooNwalkeR on November 15, 2012, 10:07:21 pm
Moja teorija glasi: ukoliko je ta galaksija nastala 420 miliona godina nakon Velikog praska, mi u stvari posmatramo kako je ona izgledala u tom trenutku, što znači da je danas drugačija, ili ne postoji. Kako znamo da se galaksije kreću svemirom dok se isti širi, onda postoji mogućnost da uočimo našu galaksiju u trenutku stvaranja ili nekom "ranom detinjstvu". Kao kada bismo se osvrnuli u sopstvenom životu i videli sami sebe kao bebu.


Ovako kako si postavio pitanje ono glasi: da li mogu sam sebe da vidim iz druge sobe kako sedim ovde u prvoj? Ali da zanemarimo nelogičnost.
To nije samo teorija, to je moguće ali sa drugog kraja vidljivog univerzuma. Drugim rečima iz te baby-galaksije naša izgleda isto tako 420 m.g. stara.