• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Curiosity - na pragu velikog otkrića?

Started by Sekula, November 20, 2012, 01:33:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Neobično u svakom slučaju.Ne deluje da je nastalo erozijom ali ipak je to Mars  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Probao sam da da malo "prosvetlim" kamičak.Neobično,zar ne?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

johnny984

Mnogo toga na marsu je neobično, pa i ovaj kamenčić, prava zagonetka. Ali za sve se pre ili kasnije nađe objašnjenje. Evo mog nekog razmišljanja na temu ovog kamenčića  :)

Stajao je u položaju kao na slici dole, otprilike, malo ukopan u zemlju (tlo koje se i dalje vidi i stoji uspravno ignorisati), verovatno kao deo većeg kamena. Neki manji kamenčić je stajao ispred njega, baš tu gde ove šupljine koje liče na oči nisu spojene. Vremenom je erozijom od plitke vode, ili možda čak i peska nošenog vetrom kamen izrezbaren pa sada izgleda ovako. Na kraju ga je nešto odvalilo, mada se ne vidi neki udarac, tako da je možda i sam od sebe pukao, usled varijacija u temperaturi.

Kakva analiza  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Milan Nikolic

Koliko bi taj kamen koštao kada bi ga doneli na Zemlju? :)

Kizza

Prvo bi mu trebalo dati ime po meni  ??? ,jer sam ga ja prvi uočio a cena?Pa jedno 3 miliona $  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Radoznali je otkrio da nema METANA na Marsu!Da li su dosadašnje analize bile pogrešne?Više na: http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2013-285
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

MixailoGM

Ceni da nije ništa opasno, mada na Marsu ništa nije bezazleno. :) Prebrodiće to, nego me brinu oni točkovi. Kako ih napraviše onako mekane, već su prepuni rupa. Jedan od inženjera je čak i rekao da uz preventivu u vožnji mogu da potraju dve-tri godine, a imaće energije da rade svi instrumenti još 10 godina. Baš bezveze... :-\

Kizza

Da,setimo se blokirnog točka na "Duhu".Pa opet iz svake nezgode naučimo nešto  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Danijel

Quote from: MixailoGM on July 07, 2016, 01:30:49 pm
Ceni da nije ništa opasno, mada na Marsu ništa nije bezazleno. :) Prebrodiće to, nego me brinu oni točkovi. Kako ih napraviše onako mekane, već su prepuni rupa. Jedan od inženjera je čak i rekao da uz preventivu u vožnji mogu da potraju dve-tri godine, a imaće energije da rade svi instrumenti još 10 godina. Baš bezveze... :-\


Mislim da je tu više panike nego što treba. Površina kotača ojačana je rebrima za "grebanje" po površini. Niti jedno rebro nije puklo, a lim između rebara uopće nije (toliko) bitan. To je kao i kotači Lunohoda, i Yutua, između/oko nosećeg kostura kotača nalazi se žičana mreža i sve radi kako treba, a sjetimo se i kotača lunar rovera koji su kompletno bili od žičane mreže. Problem ovdje je više psihološke prirode nego tehničko-mehaničke. Što je bitno na kotaču su tri jaka prstena i rebra/ripne koje ih povezuju. Taj kavez i da nije popunjen sa tih 0.75 mm materijala bi bio dovoljan jer jest robustan. Ova ispuna je vjerojatno zbog toga da se baš ne bi uglavljivalo kamenje kao kamenčići u ripne na automobilskim gumama. Kotači su sasvim OK, mada vizualno ne izgledaju lijepo, nije im ništa, on vozi i dalje i vozit će na njima još puno kilometara. Ne zaboravimo da juri vrtoglavom brzinom od cijelih 5 cm u sekundi. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

MixailoGM

Nije problem na kamenitom terenu, ali ako budu morali da pređu preko nekog mekšeg peska samo sa rebrima neće lepo da se provedu. :D Isto sam i ja mislio, jer je sasvim realno da kostur održi masu rovera bez problema, samo eto da ne naiđu na rastresit materijal. Trenutno imaju povoljnu putanju ka Šarpu, samo da izdrže do podnožja, ulaska u onu klisuru/kanjon, cenim da gore dalje neće biti toliko peska već čvrstih stena, preko čega bi točkovi mogli da piče i samo sa kosturom.

MixailoGM


MixailoGM

http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/m2020-rover-cad.jpg

Evo kako će izgledati naslednik/blizanac rovera Kjuriositi (još nema naziv). Može se videti da su točkovi minijaturno izmenjeni, ali mislim da će ovako sa više rebara po spoljašnjem obimu dosta bolje podnositi oštre stene. Navijamo za uspešno sletanje 2021. godine! ;D

MixailoGM

Evo i veće rezolucije:  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/Computer-Design_Drawing_for_NASA%27s_2020_Mars_Rover.jpg