• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

BRESSER Optik 114/900 savet HITNO !!!

Started by zaleks, November 22, 2012, 12:25:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

Ja nisam baš najsigurniji. Tražio sam po internetu ali nigde ništa posebno nisam našao osim ove informacije koja možda nije tačna. Parafraziram
Parabolična ogledala su ogledala bolje izrade od sfernih. Kod sfernih ogledala se javlja aberacija koja kod paraboličnih ne postoji. Koliko je tačno ne znam.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

mravic

Sad cu da ti objasnim.
Parabolična ogledala udaljenu zvezdu fukusiraju direktno u jednu tačku dok sferna u zavisnosti od dužine fokusa tj. od f broja tu tačku daju u različitim fokusima, što dovodi do toga da se ne može objekat dobro izoštriti.
Kod ogledala f8 ili više ta razlika je zanemariva tj. mogu da se koriste sferna ogledala jer se ta aberacija neće primećivati. Zato su jeftiniji teleskopi svi sa dugačkim fokusima.

Sferna ogledala se izradjuju mašinski jako jednostavno dok se parabolična ručno doradjuju.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

darko76

Sad je na osnovu ovoga jasnije zasto su cene razlicite za teleskope istih karakteristika, iskreno sam mislio da je ogledalo, ogledalo...al nije bas tako:)
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

mravic

Ovo sto sam pisao jos nema veze sa kvalitetom optike. Kvaliteta poliranja se ocitava u preciznosti tj. u sto manjoj gresci od proracunatog idealnog oblika.. Ogledala se izradjuju i sortiraju. Ne moze svako ogledalo da bude savrseno pa se ona bolja ugradjuju u skuplje teleskope dok ona losija u jeftinije iako ih proizvodi ista fabrika.
Tako u podacima o teleskopu mozes naici da je ogledalo precizno npr. 1/4 lambda ili 1/8 lambda dok ona najskuplja su 1/16 ili cak 1/20 lambda.  Lambda je jedinica za talasnu duzinu, sto se ovde odnosi na talasnu duzinu svetlosti sto je oko 500nm.
Nadam se da sam sve tacno napisao :) ja to onako amaterski. Neki fizicar bi to mnogo bolje znao.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: mravic on December 14, 2012, 04:57:11 pm
Neki fizicar bi to mnogo bolje znao.


Sigurno da bi ali ne trebaju nam fizičari ni ostala teška artiljerija kad ti to bolje znaš ;)
BTW talasna dužina od 550 nm je izabrana pošto se nalazi na sredini vidljivog sektra pa je tu negde i najveća osetljivost ljudskog oka...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D