• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Monitor kao faktor u izradi astrofotografije

Started by tomato011, April 14, 2012, 04:13:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tomato011

Nisu svi, ima i te kako, jos uvek, dobrih monitora, dao sam linkove u postu br. 4 :)

goksi

Pazi kad nisam rezoluciju ni provalio, stvarno sam corav  ;D

5ja

Nisam hteo da otvaram novu temu iako je prošlo već preko 6 meseci od poslednjeg odgovora, mislim da o ovoj temi ima još šta da se kaže i da nije toliko nebitna bez obzira što smo amateri.
Naime, ja redovno lupam glavu i uvek nailazim na isti problem kada dodje do finaliziranja obrade fotografije. Evo par primera koji su mi se desili:

- Uradim pripremu za štampu postera 100 x 70 cm Mesijeovog kataloga (naravno u CMYK-u) i odnesem to da štampam u bolju digitalnu štampariju. Meni je na monitoru kod kuće sve izgledalo odlično, ali kada su mi pustili preko njihovog monitora - ja nisam mogao da verujem.. Potpuno druga slika, ispali sivi kvadratići tamo gde sam korigovao tekst, tri različite nijanse crne.. Na svu sreću radnica je bila ljubazna da mi na licu mesta ispravi sve to pa je poster ipak uspeo..

- Potrošim sate i sate (čitaj dane) na obradu astrofotografija, stavim sve to na USB i odnesem kod kolege da se pohvalim, kad ono potpuno druge slike.. Razlika u jačini crne i bele, razlika u boji, vidi se vinjetiranje itd..  Pa onda ''ajd Jovo nanovo'', obradjuj sve ponovo...

Nisu to tako male razlike da bi ih zanemario potpuno, čak mi je i frustrirajuće da potrošim toliko vremena u obradi, a da na kraju ne znam šta sam uradio..
Imao sam običan Samsung CRT od 17 inča. Ok, na njemu i ne može da se ocenjuje ili dobije neki standard.. Pre par meseci sam kupio jedan od ovih monitora za koje znam da su dobri kada je kvalitet slike u pitanju i koji  takodje tomato011 preporučuje: http://www.dell.com/ed/business/p/dell-u2312h/pd
Naravno, razlika se vidi i očigledna je jer znam kako su mi izgledale fotografije na starom i novom monitoru.. Medjutim opet imam problem i zapravo zbog toga i pišem ovaj post u nadi da mi neko može dati neki savet u vezi sa celom pričom oko podešavanja i kalibracije.
Sa monitorom sam dobio CD sa drajverima i njega sam instalirao. Kalibrisao sam monitor pomoću paterna, čak sam probao i sa linkom koji je postavljen u ovoj temi, i to sve izgleda ok. Photoshop mi je setovan na ''Adobe RGB (1998)'', tako preporučuju svi tekstovi koje sam čitao o obradi astrofotografija. Medjutim i dalje vidim razliku u slici kada je u Photoshop-u i kada je gledam na bilo kom drugom programu u windows-u.. Tj. uradim obradu u PS-u koja mi izgleda baš kako ja hoću, sačuvam je i onda kada je gledam bilo gde drugde van PS-a budu drugačije i svetlo i kontrast i boje.. Evo kako mi izgleda Color settings u PS-u:

Da li je to ok? Ako jeste, kako da podesim RGB standard u windows-u da bude isti kao u PS-u? Tj. šta je ''standard'', Dell-ov RGB profil ili PS-ov?

Malog testa radi, da li na sledećoj fotografiji vidite vinjetiranje koje je u centru pretežno obojeno crvenkastom bojom:


Da li na sledećoj fotografiji vidite baš dosta crvenog šuma na celoj donjoj polovini slike ispod klastera:


Ja sve to vidim, ali na 3 - 4 različita monitora se sve to ne vidi...
Znam da su za vinjetiranje Light Flat frejmovi lek, i znam da je manja ISO vrednost lek za šum, ali ako je to iz nekog razloga sve već tu, voleo bih da makar znam kada sam uspeo da sve to ''ispeglam'' u Fotošopu a kad ne.. Znam da svako ima drugačiji monitor koji je drugačije kalibrisan, ali bih voleo da budem makar blizu nekog ''standarda'' za koji znam da je ispravan, interesuje me da li neko zna kako doći do tog standarda?
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Danijel

November 18, 2012, 08:30:44 pm #33 Last Edit: November 18, 2012, 08:37:01 pm by danijel
Pokušaj s ovim uputama podesiti svoj Photoshop ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sima_Strahota

Jedina kalibracija monitora koja je 100% ispravna je ona uradjena uz pomoc kalibratora. Sve ostalo je potpomaganje i moze da da dobre rezultate, ali ne mora. Sa kalibratorom si siguran da je to to.
...

Yagodinac

November 18, 2012, 09:37:31 pm #35 Last Edit: November 18, 2012, 09:43:39 pm by Yagodinac
Za štampanje ne mogu da ti pomognem; u principu obrađujem na kalibrisanom monitoru ali to ništa ne pomaže u štampi - možda je prethodni svadbar ostavio svoja podešenja na mašini itd...
Što se tiče podešavanja Photoshopa mislim da će pomoći Danijelov link.
A kad su u pitanju slike, vidim malo vinjetiranje na M45 ali je ono veoma malo izraženo. Takođe se vidi crvenkasto rasvetljenje ispod M13 ali se sve to može rešiti u PS veštačkim fletom.

tomato011

November 18, 2012, 11:08:33 pm #36 Last Edit: November 18, 2012, 11:31:07 pm by tomato011
Quote from: 5ja on November 18, 2012, 08:00:47 pm
Nisam hteo da otvaram novu temu iako je prošlo već preko 6 meseci od poslednjeg odgovora, ................................................


@5ja

U podesavanjima si stavio Adobe RGB. Kada takvu fotku publikujes na net, retko koji browser zna da interpretira taj kolorni profil.
Za net je najbolje koristiti sRGB. Dakle, kada zavrsis obradu, ides Edit/Convert to Profile, pa u Destination Space izaberes: sRGB IEC61966-2.1 ili najslicnije, vec u zavisnosti od PSD verzije koju koristis.

Tvoja fotka M45, pogotovo kada je uvezem u Photoshop ima svetliji sredisnji deo.
Ali, da li je to Vinjetiranje ili je maglina, nisam bas siguran :) Ono sto je cinjenica je da ti fale informacjie u tom segmentu slike. A vide se i JPEG artefakti.
Ali svejedno, to vinjetiranje se po meni lako da ispraviti. Uradi se krug, feather 50-100-150-200px, u zavisnosti od velicine slike, Invert Selection i sa Curves se posvetli segment koji je tamniji.
Alternativno se uradi Alfa maska i cetkicom sa malom (0) "tvrdocom" - hardness se oboje delovi koje treba povetliti. Kad se oboje, da se najmanje 50 pixela Feather i nivoima se regulise razlika.

Po meni, ova tvoja slika nije lose obradjena, pogotovo uzevsi u obzir uslove slikanja i opremu. Jedini problem koji ja vidim je nedostatak informacija. Probao sam caskom da je sredim, ali ako pokusaam vise da podignem nivo vinjetiranog dela, dolazi do artefakata, tj. posterizacija.

Sto se klastera tice, ima dosta suma koji se kod mene lepo vidi, ali nista sto Noise Ninja ne moze da sredi :)  Ja vise volim da nebo bude crno, pa sam malkice spustio nivo crne - backgraunda.





Na kraju, sto se kalibracije tice...

Ko nema kalibrator ili zivi u nekom malom mestu i sl.

Pronadjite neki casopis sa vrhunskom stampom, tipa Vogue, GQ, Elle, sta god, stampano u Evropi. Dakle, francuski, italijanski, nemacki i sl.
Potrazite reklame za Chanel, D&G, Givenchy i sl. brendove. Otvorite neki dobar oglas, najbolje na poslenjoj strani ili unutrasnjoj korici  (K2)

Kada pronajdete odgovrajucu visoko kvalitetnu fotku, stampanu na dobrom papiru, probajte da istu pronadjete na netu. Ali orignal, nikako Scan casopisa.
Kada je pronadjete, uporedite ono sto vidite na monitoru sa onim sto vidite u casopisu. Casopis gledajte u sobi osvetljenoj difuznim dnevnim svetlom i monitor neka bude u senci.
Tako cete najlakse videti koliko vasa slika odstupa.

Na kraju, obavezno fotku gledajte u Photoshopu a ne Browseru i potrudite se da izaberete ispravan Color Space, dakle sRGB ili embedovan, ako ga fotka ima!

Cesto se mogu naci i press fotke tih proizvodjaca, pa ste sigurni 100% da su fotke vrhunske bez obrade!

Inace, na zapadu kontrola kvaliteta ide tako daleko da proizvodjaci recimo u Vogue za svoj reklamu zakupe strane i definisu na kom papiru ce se stampati, pa recimo 173-stana bude od vrhunskog kunstdruka, u sred casopisa, nicim izazvana. Zasto? Pa Lancome zeli da zna kako ce im reklama izgledati! Nista se (jos uvek) ne prepusta slucaju!

Eto... A monitor koji si kupio je odlican za domace prilike! Sta vise...

I na kraju, da dodam:

Po meni, trenutno Best Buy medju monitorima na domacoj sceni:
http://emmi.rs/monitori-monitor-24-dell-u2412m-ips-led.11.html?productId=17950

Bolje od ovoga vam zaista ne treba, sem ako ne zivite od obrade slike!


Darchy

Samo skromno da dodam, kada je u pitanju štampanje astrofoto ili bilo kog drugog foto materijala - kalibrisan monitor, pa čak i kalibrisani "workflow" ne može vam omogućiti da dobijete iste rezultate u štampi kao one na monitoru, posebno ne u Srbiji. Prost razlog tome je što se kompletna ofsetna štampa radi u CMYK skali, a to je skala boja koja je drastičo "osakaćena" u odnosu na RGB ili sRGB. Monitori "svetle", a papir ne. Razlike u rezoluciji između štampanih slika i onih na monitoru mogu da budu minimalne (s obzirom da grafičke ploče imaju 2400x2400 dpi), ali razlike u koloru će biti uvek drastične. Ali ako obradu vaših fotografije vršite u CMYK paleti razlike u koloru i rezoluciji između onoga što vidite na monitoru i papira mogu da budu minimalne (ralika ispod 3%).
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

5ja

Hvala Danijelu za link i hvala svima na brzim odgovorima.  :)

Quote from: tomato011 on November 18, 2012, 11:08:33 pm
...
Dakle, kada zavrsis obradu, ides Edit/Convert to Profile, pa u Destination Space izaberes: sRGB IEC61966-2.1 ili najslicnije, vec u zavisnosti od PSD verzije koju koristis.
...


Ja koristim Portabilni Photoshop CS4 i u njemu nemam opciju Edit/Convert to Profile.. Verovatno je do mog PS-a, treba mi CS5 ili..?

"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

tomato011

Portable PSD je oskacena verzija od strane raznih pirata i "koristan" je jedino kad ti hitno treba nesto da zavrsis na mestu gde ne postoji instaliran PSD.

Inace nije predmet razgovora. Instaliraj normalnu verziju, tu sve ima.

@Darchy
CMYK stampa na ofset masini je skroz druga prica i nije tema, jer ko ce ovde da stampa sliku na ofsetu.

Sto se stampe na Photo Prineterima i ploterima tice, to je druga prica. Iole bolji printeri kada stampaju na dobrom papiru sa foto mastilima, imaju impresivnu gamu. Umeju da pokriju i citav Adobe RGB spektar.
To postizu sa dodatnim bojama. Photo Zelena, Photo Crvena, par nijansi sive, i sl. dakle, ne kombinuju boje klasicnim CMYK rasterom nego koriste i boje i RGB paletu.

Za njih je bitno da se kalibrise sistem i da se koristi pri obradi kolorni profil printera. Na taj nacin ce reprodukcija zaista biti impozantna. Ja u firmi imam vrhunski Canon ploter koji cuda stampa.
Stampao sam par slika sa Habla, one od 16.000 piksela i izgleadju neverovatno!

Darchy

Da, u pravu si, ali to važi samo za plotre ne i za serijsku štampu (ofset štampa, časopisi, knjige itd.) Ja imam u firmi Mimaki JV33 i on zaista može da se približi RGB paleti, ali razlika će uvek postojati između monitora i štampe. Nego, da se vratimo na temu, odosmo u off.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

bratislav

Fantasticna tema! Jos otkad sam izbacio moj stari Sony Trinitron CRT monitor, zalim za paletom boja i nivoima crne koji jednostavno izmicu flat panelima. Hvala na savetima, obavezno cu proveriti monitore koji su diskutovani ovde.
I pored svih mogucih kalibracija moj oronuli LG L226W (TFT) je manje vise neupotrebljiv za ozbiljan rad, i odavno se lozim da investiram u bolji LED/IPS. Ponekad koristim moj Panasonic plazma TV kao kontrolni monitor (koristeci PS3 kao 'projektor') ali to je previse sporo i na kraju isto tako bez nekog izvesnog rezultata jer ni TV nije kalibrisan (ali bolje prolazi na testovima tipa grayscale itd., i sto je najvaznije ne pati od promene intenziteta kad pomeris glavu gore/dole - to me narocito izludjuje!). Inace apsolutno se slazem sa komentarom da bez dobrog alata nema dobrog rezultata i da je investicija u dobar monitor mala u poredjenju sa drugim astro kupovinama (ali ne pominjite mojoj supruzi ;) )

tomato011

Posto ti novac nije issue, predlazem ti da uzmes 30" dell ili HP.
Oba imaju vrhunski LG-jev panel, odlicnu kalibraciju i jednostavno su najbolje sto mozes uzeti za bilo koje pare, uopste... (Sem gluposti tipa Eizo i sl. koji bizarno naplacuju 3.5% poboljsanja)!

Inace sam i ja presao sa Sony i Mitsubishi monitora, oba sa Trinitron cevkama i slazem se da je trebalo dosta vremena da se covek navikne na ovu tehnologiju!