• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Motorizacija teleskopa - Mel Bartels

Started by Luger, December 11, 2012, 01:25:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Od kako sam kupio montazu, razmisljao sam na koji nacin da ugradim motore za pracenje i uopste, da malo unaprijedim EQ3.Najlakse, mada ne i najbolje resenje,kupiti motore i kontroler.
U startu sam odbacio tu varijantu, i zbog cijene i zbog toga sto mi elektronika ne predstavlja problem,pa sam smatrao da cu uspjeti.
Prije nekog vremena sam pokrenuo temu u vezi gradnje Picgoto ili bilo kojeg drugog kontrolera, interesovanja nije bilo, niti ikakve pomoci, pa sam uz dosta truda krenuo sam u tu avanturu.
Isplatilo se toliko da sam odmah po zavrsetku Bartelsovog kontrolera, uradio i PicGoto, sa mogucnoscu gajdinga (iako nisam taj dio odradio za sad).
Prvo sam sa sajta Mela Bartelsa: http://www.bbastrodesigns.com/tm.html , prikupio svu potrebnu dokumentaciju, seme,softver, uputstva itd..
!!!! (Sve seme su FREE,  softver SCOPE je free, jedino je SCOPE2 verzija koja podleze autorskim pravima).!!!
Vrlo brzo sam razvio plocicu i izlemio komponente.Radio sam po ovoj shemi:

http://www.bbastrodesigns.com/steppercircuit.html

i evo kako to sad izgleda:


https://www.dropbox.com/sh/u4z19jg63gh5mgt/H67l4cO3vC

Na slikama se vide neki mali step motori.Ono sto nisam vjerovao da ce biti problem, je itekako problem: naci adekvatne motore, pa jos sa reduktorom... ih :)

Nakon zavrsenog sklapanja, trebalo je pokrenuti program Scope.Tu nastaje problem.Ta aplikacija radi samo u DOS, Win95 ili Win98 okruzenju. U XP i novijim windovsima ne radi. Onda je nastala frka, jer u kuci nisam imao ni jednu disketu za flopi, pa sam se sjetio i podigao dos sa fles memorije.
Program, kao i kompletan projekat radi "iz prve". Uredjaj  moze izdrzati struje do 10A, iako je, kako kaze Bartels, ta potrosnja vodovima ogranicena na nekih 3-4A, sto je dovoljno i za EQ6 i slicne,jace montaze.
Svakako, projekat vrijedan truda.
E, sad...vrlo brzo su mi neke stvari zasmetale:
1-DOS (nemam nista protiv, ali to znaci 2 kompjutera za opsluzivanje)
2-LPT port preko kojega se upravlja kontrolerom
3-zavisnost od kompjutera, uopste.
Ko sa tim stvarima nema problema, "morao" bi da ima ovakav kontroler, jer Scope, zaista radi sta pozelite.

Rado cu pomoci ako se neko odluci na samogradnju, makar oko izrade. Oko koriscenja..e,  tu cu ja morati da trazim pomoc :)

Sima_Strahota

Evo par predloga sto se tice onih problema....

1) Probaj program DOSBox, on inace sluzi za emulaciju DOS masina i program ce u njemu raditi sigurno, ali je pitanje da li ce lepo komunicirati sa LPT portom
2) Mozes da pokusas sa nekim USB > LPT adapterom. Po mom iskustvu (tice se pravljenja kablova za povezivanje disketnog drajva 1571 sa C64 i PC) ova varijanta vrlo cesto ne radi :)
3) U zavisnosti od toga sta taj program gura na paralelni port, mozda bi mogao da uradis nesto sa Arduinom. To ce svakako biti kontroler za moj buduci projekat. Zasnovan je na ATMega 168 i najjednostavniji model ima 14 digitalnih I/O pinova i 6 analognih. Mozes da ga kupis gotovog za sitne pare, a i sam da ga sklopis, kako ti se vise svidja :).
...

spadej

Svaka cast!

Ja sam pokusao nesto mnogo jednostavnije. Bez kompjutera i kontrolera. Obican oscialtor sa 555 i drajver 2003 odlicno su vrteli svaki od step motora koji sam probao.
Nepremostiv problem, koji uopste nisam ocekivao, je bila sama montaza. Puz zupcanik je nedovoljno kvalitetno obradjen i koci. Jacim motorom i to moze da se resi ali se onda cela montaza cima i drmusa. Takodje, sam spoj motora i puza nisam uspeo da resim dovoljno precizno pa sam odustao od svega, za sada. 

Tema je odlicna, i moze se razvijati u vise pravaca. Ne mora da bude vezana samo za motorizaciju montaze.

Luger

Quote from: Sima_Strahota on December 11, 2012, 08:10:33 am
Evo par predloga sto se tice onih problema....

1) Probaj program DOSBox, on inace sluzi za emulaciju DOS masina i program ce u njemu raditi sigurno, ali je pitanje da li ce lepo komunicirati sa LPT portom


Simo, probao sam DOSBox, i to ne radi.Problem je, upravo to sto kazes,LPT ne saradjuje sa ovim programom.Valjda, Scope pise direktno po LPT portu, a XP to ne da.
Quote2) Mozes da pokusas sa nekim USB > LPT adapterom. Po mom iskustvu (tice se pravljenja kablova za povezivanje disketnog drajva 1571 sa C64 i PC) ova varijanta vrlo cesto ne radi :)

Ovo nisam probao,ali sam isto skeptican.Ustavri, neki lik kaze da je kod njega radilo.Mozda.
Quote3) U zavisnosti od toga sta taj program gura na paralelni port, mozda bi mogao da uradis nesto sa Arduinom. To ce svakako biti kontroler za moj buduci projekat. Zasnovan je na ATMega 168 i najjednostavniji model ima 14 digitalnih I/O pinova i 6 analognih. Mozes da ga kupis gotovog za sitne pare, a i sam da ga sklopis, kako ti se vise svidja :).

Arduino jeste u planu,samo dok ovo zavrsim do kraja.

@Spadej
Sam oscilator sa 555 nije bas stabilan, mozda te je i zbog njega zezao pogon.Napravio sam i Linisteper, ali mi je mnogo glomazan, trazi veci hladnjak, i vozio ga takodje sa 555.Ide odlicno, ali bolje preko PC-ja.Da li mislis na kompletan puzni prenos ili samo na puza? Nesto razmisljam,ako je sam puz, mogao bi se uraditi drugi kod dobrog strugara?
Bolje je voziti ULN2003 preko LPT-a, nasao sam neki poljski programcic koji ga vrti kako hoces, ima podesavanje  u mikrostepovima.To koristim za barndoor tracker.
Mehanika me, kao i tebe dosta muci, ali sam na putu da i to rijesim.Vrtim ja montazu i motorom bez reduktora,ali bas zbog tih preskoka mislim da je jaci motor i reduktor  pravo resenje.Ne smeta to mnogo za posmatranje,za fotografiju smeta mnogo.

NeS

U cilju podrske svim konstruktorima iznecu i svoje iskustvo.
Ja sam pravio sve pa i montazu sa pracenjem. Za razliku od vecine ja sam koristio sinhrone motore.
Izmedju njih i step motora i nema sustinske razlike sem sto su to varijante prema nameni.
Step motori su predvidjeni da rade po potrebi u malim koracima a i stabilnom brzinom dok su sinhroni namenjeni za dugotrajan rad stabilnom brzinom ( takvi se masovno koriste u elektromehanickim programatorima kao sto su oni u starim ves masinama ). Gledano namenski na montazi je pogodniji sinhroni motor. Naravno oni iz ves masina su na granici upotrebljivosti, ali zato ima veoma kvalitetnih,
Ja koristim motor svajcarske proizvodnje koji su u sklopu sa mehanickim reduktorom velikog stepena redukcije sto odmah resava mnoge probleme.
Prvi motor koji sam koristio je radio na 220v pa sam za pogon koristio dva tiristora i kvarcni oscilator. To je kod mene fukkcionisalo godinama, i zadovoljavalo je za vizuelna posmatranja.
Pre nekoliko godina sam menjao pogon u zelji da se oslobodim zavisnosti od mreze 220v vec da imam univerzalno napajnje 12 v bilo iz adaptera ili akomulatora.
Nasao sam sinhroni motor koji radi na 24 v pa sam za pogon motora morao da pravim DC/DC pretvarac sto i nije bio problem. Motor je imao namotaje kao i bilo koji bipolarni step motor sa 4 izvoda, medjutim ja sam mu dodao kondenzator cime sam mu odredio smer rotacije i dobio dva izvoda za pogon. Tako sam umesto dvostrukog kola H-bridge mogao da upotrebim jednostruko H-bridge kolo L6202.
Za vremensku bazu sam uzeo kristalni oscilator sa deliteljem frekvencije i preklopnikom za tri brzine.
Pored toga ostavio sam konektor preko koga mogu da menjam frekvenciju u opsegu plus/minus 1/3 brzine, za automatsku ili rucnu korekciju pracenja.

Sima_Strahota

Quote from: Luger on December 11, 2012, 09:28:51 am
Ovo nisam probao,ali sam isto skeptican.Ustavri, neki lik kaze da je kod njega radilo.Mozda.


Moze biti al ne mora da znaci :)
Radi se o tome kako moderne ploce, to jest USB kontroleri interpretiraju ono sta dolazi sa paralelnog porta. Koliko sam ja video, kada je u pitanju ovo 'low level' programiranje uglavnom omanu. Cak, i neke modernije (to modernije, znaci od pre neku godinu :) )  ploce sa ugradjenim LPT portom imaju problem sa ovim.
...

Luger

@NeS,
Nalazio sam da su ljudi radili RA pracenje motorom od grila za rernu,koji takodje ima reduktor i sinhroni je.Da mi je koji pao saka,probao bih i to.Ustvari, probacu sve sto ima reduktor na sebi.EQ3 je prilicno lagana,mogu tu i manji motori, ali ...od viska glava ne boli.
Meni je najveci problem sama mehanika,cak razmisljam da osovine motora direktno vezem na RA i DEC osovinu, da bih izbjegao zupcanike, koje je,skoro nemoguce naci.To bi islo, ali da se ima krsten reduktor na motoru.
Ima li ko neki predlog?

@Neustrasivi Badza :)
Tacno tako sam i citao po netu.Scope je, u to vrijeme, radjen po ondasnjim standardima, novija braca ga,bas, ne podrzavaju.
Pokretanjem Bartelsovog kontrolera sa DOS-oma, glavni problem je sto se ne vide ostale particije na disku, osim particije na kojoj je sam DOS.Mozda ja ne znam da  uradim sve kako treba? Znaci, jedan komp za vodjenje, moze i bilo koji stari laptop sa LPT portom, a drugi za sve ostalo.
Postoji i komercijalna verzija Scope2 koja radi pod win, i mislim da je to pravo resenje.Mozda jednom i kupim, samo da ovi dovuku PayPal :) Kad bih vidio kako to sve radi sa Scope2, pa i da razmisljam o tome, ovako nista.
Rekao sam vec, kontroler pod DOSom radi perfektno, jeftino da jeftinije ne moze biti, a dobro.
Za sad PicGoto guram,lakse mi je

Jaro

Jos pre par godina sam imao zelju da Bartelizujem jednu montazu, cak sam i kupio deo komponenata, ali nikako da se upustim u to posto nisam nikakav expert u elektronici. U medjuvremenu sam nabavio montazu sa kontrolerom pa je ovo ostalo sa strane. Mozda PicGoto ako nije komplikovano.

NeS

@ Luger
Koliki je prenos na puzu te tvoje montaze?

Luger

@NeS
Dobro pitanje, ali ,,,jos ne znam tacno .Trazio sam taj podatak na netu, jer me je mrzelo da rasturam i da brojim.Nasao sam da je za EQ3-2 odnos RA 130:1 i Dec 65:1, ali ne znam da li je to standard za sve montaze ili je SW EQ3-2(koju ja imam) drugacija.
Na kraju cu morati da brojim, cini mi se.

@Jaro,
Meni je Bartelsov projekat bio komplikovaniji, u smislu da sam morao sam da radim plocicu u Eagle-u i da rasporedim tranzistore da stoje u liniji, zbog eventualnog hladnjaka.Imam plocicu u pcb fajlu za Eagle, pa ako je neko zainteresovan, poslacu .Nije nesto, ali nema gresaka i proradila je iz prve.
Picgoto nije komplikovan,nesto malo elemenata, ali treba vjezbati sa programom.Doduse, i sa Bartelsom malo vise :)

NeS

Jos jedno pitanje.
Koji smer rotacije ti odgovara kod pracenja levi ili desni.
Ja imam viska nekih delova. Imam neke sinhrone motore kojima je fizicki onemogucen jedan smer tako da im ne treba ni kondenzator i imaju dva izvoda, samo je pitanje da li ce odgovarati na izlazu iz reduktora.

Luger

Uh..desni, ja mislim.Okrenut sam prema jugu. Ustvari...ne znam da li cu ici preko zupcanika ili direktno na osovinu.Malo sam spakovao montazu, pa ne mogu da provjerim.Sad kad vec imam oba uredjaja, ipak cu da koristim stepere. Narucio sam od lika da mi posalje neka dva, pa cemo da vidimo.Hvala, u svakom slucaju.Dobro je da znam :)

NeS

Ok. Step motori omogucavaju pomeranje u svim pravcima ali i sa njima ces morati da imas jos neki stepen prenosa jer ce ti pracenje biti grubo tj skokovito.
Ako nadjes motore sa 400 koraka pa uz pomoc elektronike dobijes i 800 pa puta prenos puza izracunaj koliko ce to biti skokovi.
Cini mi se da ce to liciti na podrhtavahje.

mravic

Ja sam imao steper sa velikog flopija montiran na eq2 montazi koja je vukla teleskop od 102/1400 i malo su se primecivali skokovi dok je na polukoraku bilo ok, tj. nisu se primecivali skokovi ali je bio malo preslab pa se desavalo da malo ponekad preskoci. Montaza vec ima neki puzni prenos ali nemam pojma koliki.
Elektronika je bila napravljena sa nekim picom, ali nisam je ja radio pa ne znam.
Inače Marko iz Hrvatske , on je dolazio na kamp, radi svoju montazu sa PIC go to kontrolerom i to mu odlično radi. Sa njime se mogu razmeniti iskustva oko svega.
http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=8312.20
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NeS

To pracenje sa skakanjem i preskakanjem i moze da prodje za visuelno ali za fotografisanje je slabo upotrebljivo.