• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Motorizacija teleskopa - PicGoto

Started by Luger, December 11, 2012, 01:56:18 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Hvala NeS.
Pojma nemam, u utorak ce stici pa cu da vidim.  I nisam dobro napisao, nije 0.1 nego 0.2.
Izvinjavam se. 


Luger

Nakon duzeg vremena,konacno sam uradio PicGoto verziju sa Mosfet tranzistorima do 6A, jer su mi motori koje sam nabavio od 950mA, pa je opcija sa ULN2083 bila slaba (do 500mA).
OPet je sve proradilo iz prve, konekcija sa serverom radi bez greske, motori na stolu "prate" kako treba.Nadam se da ce i na montazi raditi isto tako dobro.
Gledajuci slike na netu, vidim da se reduktori RA i DEC motora , mehanicki sprezu direktno sa puznim prenosom na montazi, pa me zanima, da li da idem na tu varijantu ili na kaisni prenos, gdje opet moram da jurim remenice, kaiseve...
Ok, znam da je bolje na kais, ali me zanima koliko je upotrebljiv ovaj prvi nacin montiranja, tj. da li se vibracije koliko-toliko mogu kontrolisati umetanjem gumenoh podmetaca ispod nosaca i sl.


https://www.dropbox.com/s/iv6aku7uume7ie0/img%20001.jpg
https://www.dropbox.com/s/cnt76m56hn2gk2p/img%2003.jpg
https://www.dropbox.com/s/xv0cdtu4ztpdpn5/img%20044.jpg
https://www.dropbox.com/s/n5hcxo160rvzygx/img%20005.jpg

zozo83

interesuje me gde si nabavio ove motorice, i kolika im je cena
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Zozo83, kupio sam ih od nekog lika 10e komad.Nazalost, nema ih vise sa reduktorima.Odnosno ima DC ali su mnogo skuplji, cak i do 40e po komadu, u zavisnosti od snage.
Karakteristike su:
2 Phase,4V, 0.95A, 0.2Deg i ovaj crni isto samo 0.1 Deg
Odnos redukcije je 1:9

zozo83

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Konacno da se izvedri i da isprobam PicGoto. Cini mi se da ce da radi kako treba, samo dok se PicGoto server konfigurise kako treba.
Sto se tice pracenja, tu nema problema, vidi se na prilozenom linku kako lijepo Saturn stoji u mjestu.
Problem mi pravi skakanje sa cilja na cilj, mada sam i to, donekle, uspio da dovedem u red. Objekat udje u vidno polje, ali nije u centru.Doduse, niti dobro usjeverim, niti znam gdje je tacno sjever, jer sa terase vidim samo jug. Bice bolje na livadi :)

https://www.dropbox.com/s/gugjaus0dxfh4t8/saturn.avi

Yagodinac

Onda nije goto neprecizan nego je do useverenja. Dobro je što uopšte pogađa objekat  ::)
Čestitke  ;D

Luger

Ma, da, usjeveravam po sistemu "tu je negdje" i pomocu Google Sky Map-a na Androidu. Softver omogucava da se malo koriguje pracenje, pa se tako snalazim. Za posmatranje je sasvim ok, za fotografiju...pa, moze do 20-30", cak sam jednom (i nikad vise)  izgurao 5min na Saturnu.
Projekat PicGoto, stvarno radi dobro za male pare. ATM-ovci, naprijed!
Hvala Yagodinac !

Luger

Ovih dana meni bilo dosadno, pa sam zavrsio i drugi Picgoto:

zozo83

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

mravic

A šta sve kačiš na te silne konektore? Razumem da kačiš dva motora, računar i napajanje, ali mi se čini da ih ima još.  :o
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

frugorski

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Luger

@zozo83, Frugorski, hvala!

Quote from: mravic on June 04, 2013, 09:37:40 am
A šta sve kačiš na te silne konektore? Razumem da kačiš dva motora, računar i napajanje, ali mi se čini da ih ima još.  :o

Ide ovako, po redu, na prvoj slici :Ra, Dec, PC, Fokus motor i paralelno napajanje.
Nisam (za sad) postavio motor za fokus, ali cu morati, jer se EQ3 mnogo drma kad se dodirne tockic fokusera. Kazu, sa motorom je to drmusanje mnogo manje izrazeno ili ga uopste nema, pa vidjecemo.

gile.ms

Stvarno izgleda sjajno! Dva komada, to je već za svaku pohvalu :)
A ovi što kažu za drmusanje pri fokusiranju na EQ3 - dobro kažu... vibracije od oko 4-5 Hz eq trojka baš slabo apsorbuje pa to ume da bude problem ne samo pri fokusiranju već i pri najmanjem vetru :(
mada, daleko od toga da je dobro fokusiranje neizvodljivo... samo traži malo više vremena i strpljenja...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Luger

Quote from: gile.ms on June 04, 2013, 09:04:46 pm
Dva komada, to je već za svaku pohvalu :)

Tri.    ;D
Imam jos jedan za manje motore, do 500mA.
Sto se fokusiranja tice, naravno da je moguce, ali, kad vec na samoj plocici postoji i ta mogucnost, sigurno cu da to uradim.
Imam i motorcic, samo da smislim kako da ga spregnem sa fokuserom.