• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Opozicija Marsa 7.11.2005.

Started by gucic, October 18, 2005, 10:02:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

izgleda da opozocija marsa moze tesko da prodje bez ogromnih oluja.
Kad je na marsu leto tada yna da se jave ogromne oluje koje znaju da pokriju dobar deo hemisfere.
Evo je jedna takva na pomolu



kao sto se vidi snimak pokazuje koliko je oluja napredovala za dva dana


bogami iygleda da ce mars postati dosadnije povrsine nego inace
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

Sich kazes kad je na marsu leto.
Da li se moze odrediti kad je Nova godina.
Da li je to ahel,perihel planete ili nesto trece.

Sich

ma kazem leto, jer je pojava tih pescanih oluja povezana sa temperaturom.
a oluje uglavnom kako kaze marfi se pojavljuju kad je opozicija

Inace na marsu postoje godisnja doba, tako da kad je leto na jednoj hemisferi na drugoj je zima i obratno. Mada to zbog veoma retke nije toliko izrazeno kao na zemlji. naravno razlog za to je nagnutost ose rotacije od 25°. znaci veoma slicno zemljinoj.

trenutno na marsu je jeto na juznoj hemisferi
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

A sta mislis o novoj godini mozda je blesavo pitanje ali za mene
je perihel planete neka vrsta nove godine,nove putanje ili sl.
Recimo za zemlju ona je 4 januara 2006 oko 18.00 casova.
To je za mene Astro planetarna nova godina.

Sich

o novoj godini, heh

da pitamo marsovce kad im je to? :D

mars je u perihelu bio negd eu julu.
ipak opet ce da bude u perihelu tek za 687 dana koliko traje marsova godina. naravno to su u pitanju yemljani dani. sa marsovim danima godina bi trajala malko manje dana

e al da li je marsova nova kad je on u prihelu to je vec stvar dogovora.

davno sam citao pa se ne secam nesto. al da li je u mars trilogiji kim stenli robinsona nova godina se slavi po danu kad su oni stigli ili ne?
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

eyej

A kad smo vec kod Marsa, da li ima zainteresovanih da im se uvalim za posmatranje Marsa kada bude bio najblizi Zemlji? :D

Skyw@lker

Pa zar necemo da ga posmatramo kod Marije? Mislim mi koji smo bili na "okupljanju u BG-u - 2 deo" :D  Naravno ako sredimo sve oko probleme oko "kalibracije" teleskopa itd...
Uostalom ima na Kalimegdanu opservatorija pa kad je vedro mozemo i tamo da se "uvalimo"!  :D
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Djorvoz

tamo će biti gužva a ovo će biti prilika da se "kalibriše" teleskop.

eyej

Cool! Dogovorili smo se onda! Planirajte..

Djorvoz

Kaži vreme i mesto i isplanirano je.

eyej

Ne brini.. bicete uredno obavesteni! Ajde ako neko zna kako ce vreme biti tih dana neka kaze! Ako bude bilo toplo, mozda mozemo da napravimo i neku malo jacu akciju!

Djorvoz

Do tada ima puno oko vremena možemo znati zasigurno tek nedelju dana pre.

gucic

Pa...ja pratim vremensku prognozu vec nedelju dana. Moguce je da ce biti vedro sledecih par dana, sa prolaznom oblacnoscu. Nocu je sad hladno kako god okrenes...treba se dobro obuci. Nema nista gore od smrzavanja kada je neka akcija u pitanju.

Djorvoz

Tu si u pravu. Smrzavanje može sve da pokvari.

eyej

A da li moze neko od iskusnijih clanova da mi kaze kako to, otprilike izgleda? Mislim..takve i slicne akcije! Koliko se zadrzavate? Pogotova sad, kada pocinje zimski period!?