• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Opozicija Marsa 7.11.2005.

Started by gucic, October 18, 2005, 10:02:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

eyej

Quote from: "Djorvoz"Kaži vreme i mesto i isplanirano je.


A da..  bilo bi dobro da vidim koja su vasa razmisljanja po pitanju vremena i mesta! Da li da pravimo neku akciju da idemo negde gde je cistije nebo ili iz grada? Mozda bi gucic tu mogao da pomogne, jer ne znam kako bi se taj dogadjaj video sa Vozdovca!

gucic

Ja cu u to vreme biti na planini Jablanik. Planiram da odradim neko snimanje ako sve bude ok. Zimski period je uvek kad je hladno. Nema pravila. Sada je temperatura 22C preko dana ali je preko noci ledara - dovoljno da stavis kapu i rukavice.
Pa u sustini, najbolje je van smoga i svetala, ali posto su planete u pitanju, moze i iz grada. Sve zavisi i od kvaliteta atmosfere. Ponekad je bolja atmosfera u gradu nego na najvisoj planini...

Bobo

kapu i rukavice  :lol:  s tim ces poceti bjezati doma nakon sat vremena smrzavaja  :!:  Za izdrzati cijelu noc potebno je obuci puno slojeva odjece - 2-3 para carapa, duge gace ispod hlaca, 3-4 majice (ja uzmem 3 majice i kosulju-dvije) i barem dvije jakne. Ako po noci bude jako bistro i vedro onda znaci da ce biti i poprilicno hladno.

gucic

Naravno. Odeca se podrazumeva. Samo ne preteruj sa slojevima. Jednom sam se tako zestoko obukao da nisam mogao da se sagnem jer sam bio kao bure sa 6 slojeva jakni i dukserica.

Sich

i to je najverovatnije gucic bio bure (pingvin) jer se put pre toga bio smrzao kao na polu :) pa je tad odlucio da se to vise ne ponovi  i obukao kao nikad. a onda se pola noci otkopcavao i skidao.
otprilike to mora da prodje svaki astronom. koliko god neko govorio kako se treba obuci gotovo svi to nauce na tezi nacin :)

uglavnom se uvek treba obuci za 10 stepeni nizu temperaturu, pod uslovom da ne duva vetar. ako duva treba oduzeti jos 5 stepeni
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

gucic


Skyw@lker

Eyej tj. Igore hoce li tvoja devojka da uzima one diskove ili da ih dajem nekome drugom zainteresovanom? (radi se o Cosmos-u  :wink: )
Mars se vidi i golim okom (vec nekoliko dana), a uvece i nije toliko hladno... Ma samo mi javite ja sam uvek za neke akcije!  :D
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

eyej

Nije te jos zvala!? Haos! Sorry, iscimali smo te da rezes to a sad ispade da necemo nista! Pazi.. sto se tice Marsa, uvek mozemo da se popnemo na krov (koji je extra za blejanje, ravan je skroz), popnemo gajbu piva, teleskop i narucimo picu ili nesto slicno i gledamo nebo! Ako ste za neku jacu akciju..moze i to, samo moramo da se dogovorimo! I bilo bi lepo da to odradimo do kraja nedelje dok je jos relativno toplo! A sto se tice diskova, nazvacu te sutra ili prekosutra pa cu ja da ih pokupim! Koliko ti diskova dodjem!? U svakom slucaju, da ne bi duzili ovako preko foruma, okrenucu te pa cemo preko zice! A sto se tice akcije sa Marsom, kazem.. sve dolazi u obzir!

marino

Quote from: "Skyw@lker"
Mars se vidi i golim okom (vec nekoliko dana),


ooo, vidi se malo vise od nekoliko dana;)
inace nista se posebno dobrog nece desiti od danas, za nekoliko dana ili za petnaestak dana..da ne bude kao za vrijeme zadnje opozicije kada su samo u noci opozicije HRPE ljudi nahrupile na teleskope a dan prije i poslje nista kao da je nestao..
a mozda sam predvidio smajlic;)
m
Vidulini Observatory

Gugi

Quote from: "eyej"...Pazi.. sto se tice Marsa, uvek mozemo da se popnemo na krov (koji je extra za blejanje, ravan je skroz), popnemo gajbu piva, teleskop i narucimo picu ili nesto slicno i gledamo nebo! Ako ste za neku jacu akciju..moze i to, samo moramo da se dogovorimo!


Hej EYEJ, na sto si tu mislio-kao posljednje: dovodjenje GO-GO plesacica na vas krov? Znas da to dize TEMPERATURU ako je hladna noc za posmatranje Marsa? :oops:  :lol:   :D

eyej

Quote from: "Gugi"
Hej EYEJ, na sto si tu mislio-kao posljednje: dovodjenje GO-GO plesacica na vas krov? :oops:  :lol:   :D


:D Pa znas sta.. nikad se ne zna! A i uopste nije toliko losa ideja! Verovatno ima i medju tim plesacicama neka koja se interesuje za astronomiju, pa da nam odigra nesto za dz! :)

sashastar

eyej vec si zaboravio sta sam ti rekao
-tvoja curica mozda ovo gleda a ti o go go ........
-teleskop po glavi  :shock:

gucic

Hajd' neka neko kaze da li je posmatrao Mars sinoc (jutros) ili ovih dana? Kakvi su utisci?

sashastar

Ja naravno nemama velike impresije jer se sa dvogledom vidi velika crvena tacka.
Ali se nadam da ce oni koji imaju teleskop moci bolje da daju svoje misljenje
Ali zato evo jedne pomalo horor slike marsa uoci Noci vestica:

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/image/0510/marsflashb_allthesky_full.jpg

sashastar

Ovako ja Mars vidim dvogledom dosta je lose (ala neko laze) :oops: