• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Opozicija Marsa 7.11.2005.

Started by gucic, October 18, 2005, 10:02:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

eyej

E ljudi! Ja sam Mars posmatrao iz Narodne observatorije! I to zbog toga sto sam isao na ona predavanja, pa je odmah posle toga bilo otvoreno za gledanje! Gledao sam oba dana predavanja! S` tim, sto je prvog dana bilo mnogo bolje.. Mars se video dosta dobro, mogli smo da uocimo par detalja na njemu! A drugog dana, je bilo losije! Sve u svemu, bilo je skroz zanimljivo! Ne znam za vas, ali od ove hladnoce nesto gubim interesovanje za boravak na otvorenom! Jedva cekam prolece - leto!

vanillasky

Quote from: "eyej"Ne znam za vas, ali od ove hladnoce nesto gubim interesovanje za boravak na otvorenom! Jedva cekam prolece - leto!


To je i moj problem, sinoc je bilo -3

sashastar

Ja sam malo probao napolje i sad smrc,smrc.
A kad mi se mars i ostalo natakao naspram prozora
ukucani su vikali ZATVARAJ mnogo vuce hladno.
Eto takav je Astro zivot.

Gugi

Bas lijepo! Oluje na Marsu su pocele prije koji dan! Evo clanka:
http://skyandtelescope.com/news/article_1617_1.asp

i evo jedne animacije:




(ovo je link http://skyandtelescope.com/mm_images/8751.gif[ )

a evo i situacije na nebu


eyej

Quote from: "Gugi"Bas lijepo! Oluje na Marsu su pocele prije koji dan!


Mozda je to razlog slabih detalja na Marsu, obzirom koliko je bio blizu!

sashastar

Eyej sta si video kroz teleskop koji si kupio ili jos se spremas

vanillasky

Pa sprema se , vidis kolko mu je oko.  :lol:

eyej

E taj teleskop jos nije testiran na Marsu! Hteo sam kroz njega da gledam, ali obzirom da smo bili na predavanjima, pogledali smo u Narodnoj obseratoriji, gde je sve bilo vec namesteno, a imaju i jaci teleskop! Medjutim, tu smo se smrzli oba puta, pa mi uopste nije bilo do toga da, nakon gledanja u observatoriji, ja jurim Mars svojim teleskopom! Druga stvar je sto smo i Marija i ja skroz neiskusni, pa nam treba puno vise vremena da nadjemo objekat! Hteo sam da napravim neku akciju sa forumasima i pivom, ali izgleda da nije bilo zainteresovanih! :roll:

sashastar

Kako mislis da nades objekat ?
Barem se Mars lako uoci,narocito sad.
Usput obavezno koristi neki od planetarijuma,nebeske zvezdane karte....

eyej

Kad smo vec kod toga.. da li moze neko da mi preporuci neki dobar program za pracenje zvezda i neba!

Bobo

Probaj Stellarium, meni se jako svidja. Nije bas pun opcija kao neki drugi, ali lijepo izgleda i dobar je za pocetnike.

sashastar

Evej evo ti linka za Stellarium samo pritisni zi koje zemlje odnosno grada
hoces da ga skines velik je oko 16 MB sad skoro je izasla nova verzija

http://prdownloads.sourceforge.net/stellarium/stellarium-0.7.1.exe?download

sashastar


eyej

Evo, sad sam skinuo program i super je! Bas ono sto mi treba! Hvala! Nego, koja su geografska duzina i sirina Beograda? Zna li neko!?

vanillasky

Ako neko hoce da se prestravi za noc vestica nek proba IC 2118
a starry night RULES