• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Binocular chair

Started by vanillasky, October 18, 2005, 11:33:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


andromeda 2

Voleo bih da se javi neko ko ima vec iskustvo u gradjenju odredjenog tipa stabilizatora za binokular. Ja sledeceg meseca pocinjem da gradim svoj, sad da li ce to biti bino chair ili paralelogram ili drzac za veliku radnu lampu, videcu. Zato bi mi znacilo iskustvo nekoga ko se vec oprobao u ovome.
Ne znam sta drugi misle o binokularu, ali svako vedro vece iznesem i teleskop i dvogled poredeci sta dobijam sa jednim, a sta sa drugim. Onda teleskop vratim nazad, uzmem svoju stolicu sa pokretnim naslonom i drzeci dvogled u rukama zaita UZIVAM u posmatranju, koje nezalost zbog bolova u rukama ne moze da traje satima. Ne znam zasto se kod nas dvogled smatra samo pomocnim sredstvom, nesto sto je za pocetnike ili popularno receno - pola puta do teleskopa. Mislim da sa dvogledom astronom amater moze da uziva u kvalitetnom i opustenom posmatranju satima, a da se ne umori. Za sada imam kvalitetan 10x50, a jednog dana kad nabavim dobar 20x80 ili 25x100, mislim da ce mnogi koji imaju teleskopa, a pogledaju nebo kroz ove masine, shvatiti sta znaci stereoskopsko gledanje, aktivnost obe hemisfere mozga i dubinska percepcija, tj na ono na sta je nase telo prilagodjeno.

Bobo

Evo nas Beri je napravio stranicu sa fotkama i uputstvima kako napraviti paralelogram:

http://www.scopemaking.com/hrv/binopara/binopara.htm

Slazem se, veliki je gust gledati dalekozorom! Naravno, super je i sa dobrim teleskopom, ali uvijek sa teleskopom imam osjecaj da se vise bavim sa opremom nego sa promatranjem...slozi montazu, balansiraj, trazi objekt, starhoppaj, fokusiraj, promijeni okular, ponovo fokusiraj.. a dalekozor uzmes..i gledas! I svrljas okolo, uzivas, bas te briga! Sve dok jednog dana ne kupis veliki dalekozor pa ga moras staviti na jaku montazu pa ima malo vidno polje pa ti treba karta pa...

...ma dobro nema veze  :wink:

andromeda 2

Bobo, sajt je odlican! Hvala! Sto se tice vecih dvogleda, covek se toliko izvesti u posmatranju sa manjim da mu kasnije nesto manje vidno polje verovatno ne predstavlja problem. Sve je vec memorisano u njegovoj glavi, a uzitak, videci dublje u svemir, sve je veci.

Bobo

Ma dobro to sam ja malo karikirao situaciju :) jednog dana cu se valjda odluciti i nabaviti neki posteni veliki dalekozor!