• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ateizam

Started by kostur, December 22, 2012, 08:18:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NShappy

Na tako nešto i želim da skrenem pažnju. Tolike krajnosti ne bi smele da postoje unutar jedne takve organizacije. Crkva (ako sada pričamo o ovoj našoj SPC) bi trebalo da se pozabavi ovim sukobom zvanično, unutar sebe, i da se izjasni o konkretnom problemu. Česti su problemi nastavnika biologije i fizike u našim školama koji pred decom dolaze u skob sa veroučiteljima, pa i sa roditeljima koji su pod jakim uticajem medija (koji su opet na vašarsko čaršijskom nivou). Crkva je veoma veliki autoritet za teiste, a ni ona sama nema jasan stav o eto, recimo, kreacionizmu.

Milan Nikolic

Problem sa veroučiteljima je zaista ozbiljan. Ja moram svom sinu da prepravljam znanje koje je naučio na veronauci.

Pazite, naučna evolucija je prosta činjenica i dovođenje u pitanje te stvari je skretanje sa zdravog razuma. Smatram da nauku ne treba nikada dovoditi u pitanje, dok se biblijska vera mora sama sobom pozabaviti.

Izuzetno je važno da oslobodimo decu (i sve ljude) od svakih verskih negodovanja u sferi nauke. Svedok sam da deca imaju prirodnu želju i prema veri i prema nauci, ali prvenstvo u ostvarenju slobode ima zapravo nauka jer je to oblast koju možemo da istražujemo empirijski (fizički, eksperimentalno, matematički, itd).

Zamislte situaciju kada deci okrećete glavu od prirodnih nauka, a gurate im pod nos veru u nešto što ne možete sami potvrditi. Tada se događa da deca pronalaze spas u ateizmu, što je sasvim razumljivo.

Zato sam ja potpuno ubeđen da je nauka jednostavno rečeno činjenica. Zajedno sa svojim detetom doživljavam uzbuđenja kada gledamo crtane filmove, na primer, Kako dresirati svoga zmaja ili najnovijeg Šreka - gde imamo životinje koje su realne i pretpostavku o paralelnim svetovima, koja je u najmanju ruku jedna od uzbudljivih spekulacija u sferi nauke.

Govoriti o veri u hrišćanskog Boga je nešto sasvim drugačije, iako ima povezanosti sa svim i svačim. Smatram da svako ko nije u stanju da održi realnost, sa jedne strane nauke i sa druge strane vere, ne bi trabalo ni da se bavi učenjem drugih (tj. zvanjem veroučitelja).

Jednom sam razgovarao sa veroučiteljima o tome kakve bismo programe imali na časovima veronauke. Moja je ideja bila jedino u tome da decu na času veronauke vodim u zološki vrt.

NShappy

Quote from: Milan Nikolic on December 26, 2012, 02:24:32 pm
Izuzetno je važno da oslobodimo decu (i sve ljude) od svakih verskih negodovanja u sferi nauke.


E a baš je to ono čime se crkva ali uopšte ne bavi. A prva je koja bi trebala.

Uhvatio sam se toga jer je ovo ipak koliko toliko naučni forum. A otvoreni napadi religije (tj. crkava) na nauku su sve češći i žešći.

Accuphase

,,Gubitak vjere je najveća nesreća za čovjeka. Taj grijeh protiv vjere zove se ateizam ili bezboštvo. Ovaj grijeh je veliki i neoprostiv a njega mogu kod čovjeka prouzrokovati razne okolnosti kao, npr., rđavo vaspitanje, zli primjeri u mladosti, jednostrana i površna učenost." (Pravoslavna vjeronauka za 9. osnovne, S. Vrhovac

,,Čovjek se spasava samo vjerom, dobra djela nisu potrebna." (Pravoslavna vjeronauka za 8.osnovne, V.Stojanović

Sima_Strahota

Da li je ovo iz zvanicnog udzbenika? Da nije iz nekog 'alternativnog', kao sto je bio slucaj sa onim bukvarom?
...

Accuphase


kruska

covek mora u nesto verovati, ako ne u sebe, onda u boga, ili popa, ili u (loseg) politicara.

quote kostur,
smatram da si mlad i da se nalazis na putu saznavanja istine o samom sebi, te da svako tvoje poimanje religije ide najpre u pravcu odrastanja, zvao se ateista ili teista, kako god.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Kizza

Mislim da bi trebalo,upravo zbog mladih ljudi,ispričati priču od početka.Mislim na period od pre 10 000 godina do 500 g.pre nove ere i od pisanja prvih tekstova pa do rascepa hrišćanstva.Danas od te ideje nema ničega ili je mnogo drugačije,razočaravajuće  :'(   
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sekula

December 26, 2012, 04:19:11 pm #38 Last Edit: December 26, 2012, 07:08:49 pm by Sekula
Ja lično mislim da su neki principi jako jednostavni. Dakle, od nastanka čovečanstva i prvobitnih ljudskih zajednica, čovek je bio okružen mnogobrojnim svakodnevnim fenomenima u prirodi. U nedostatku vlastitih moći da shvati i objasni mnogo toga, kao što je neminovna i svakodnevna smrt te druge dijalektične procese i pojave koji vadaju unaokolo, on je naprosto pribegavao magiji i sve neshvatljivo pripisivao bogovima. U taj prazan i ogroman prostor neznanja utkala se religija koja i dan danas na psihološkom nivou i profilu pojedinaca opstaje. Naravno, u medjuvremenu su mnoge religije zapravo postale multinacionalne (ili makar nacionalne) kompanije koje obrću novac, što je barem slučaj na današnjem nivou. A i u prošlosti zlato, svila i kadifa im takodje nisu bile ni malo strane. Moralnost je takodje razvijana od tih istih prvobitnih ljudskih zajednica ali se očigledno zadržala u okvirima beseda a ne kao princip kojeg se te iste relgije drže i što je još važnije, sprovode.

One nauku doživljavaju kao takmace u toj borbi i u pitanju je čista borba za tržište. Što se znanja proširuju smanjuje se taj prostor nedokučivog, mističnog i magijskog koji je od vajkada bio popunjen religijom.

Temelji jedne nove unutrašnje postavke koja je i dan danas koren savremenog čoveka na putu progresa nalaze se u onoj čuvenoj Kantovoj rečenici:

"Dve stvari ispunjavaju moju dušu uvek novim i sve većim divljenjem i strahopoštovanjem što se više i ustrajnije razmišljanje bavi njima: zvezvadno nebo nada mnom i moralni zakon u meni."

Sve uradjeno van ovoga je prosto relikt prošlosti i vraćanje u mrak.

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Darchy

Ateista ili teista!? - koga je bre to briga. Smatram da se ljudi dele samo na dobre i zle, sve ostale podele su besimislene. Mada, doneti sud o tome ko je kakva osoba uvek je jako teško i često veoma subjektivno. Mogu dozvoliti sebi da provedem dane sa "gunjom koja je jedva naučila da čita i piše" ukoliko je to blagonaklona i moralna osoba, ali isto tako neću dozvoliti sebi da izdelim ni zrno vremena sa nekim zlotvorom samo zarad njegovih "intelektualnih" ili društvenih postignuća. Razvijen intelekt ne podrazumeva moralnost i dobrotu, baš kao ni suprotno. Vernik nije po deafult-u dobar, baš kao što ni ateista nije po pravilu loš. I ateizam je vera, odnosno "nadanje da Tvorac ne postoji", budući da nikakvi dokazi u korist te teorije ne postoje. Možemo da izvrnemo univerzum naopako, da ga proputujemo sa kraja na kraj i da prebrojimo nebrojene zvezde u njemu, shvatićemo kako funkcioniše, ali ne i dali ga je nešto stvorilo. I hajde sad, ko će to da razluči? Mislim da je cela ova priča teizam vs ateizam bajata i jalova. Hajde da zajedno radimo ono što nam dobro ide, da se divimo našem svemiru, bez obzira dali je sam nastao ili ga je nešto satvorilo. :)

Us, and them....And after all we're only ordinary men.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Sekula

Quote from: Darchy on December 26, 2012, 07:22:37 pm
Ateista ili teista!? - koga je bre to briga. Smatram da se ljudi dele samo na dobre i zle, sve ostale podele su besimislene. Mada, doneti sud o tome ko je kakva osoba uvek je jako teško i često veoma subjektivno. Mogu dozvoliti sebi da provedem dane sa "gunjom koja je jedva naučila da čita i piše" ukoliko je to blagonaklona i moralna osoba, ali isto tako neću dozvoliti sebi da izdelim ni zrno vremena sa nekim zlotvorom samo zarad njegovih "intelektualnih" ili društvenih postignuća. Razvijen intelekt ne podrazumeva moralnost i dobrotu, baš kao ni suprotno. Vernik nije po deafult-u dobar, baš kao što ni ateista nije po pravilu loš. I ateizam je vera, odnosno "nadanje da Tvorac ne postoji", budući da nikakvi dokazi u korist te teorije ne postoje. Možemo da izvrnemo univerzum naopako, da ga proputujemo sa kraja na kraj i da prebrojimo nebrojene zvezde u njemu, shvatićemo kako funkcioniše, ali ne i dali ga je nešto stvorilo. I hajde sad, ko će to da razluči? Mislim da je cela ova priča teizam vs ateizam bajata i jalova. Hajde da zajedno radimo ono što nam dobro ide, da se divimo našem svemiru, bez obzira dali je sam nastao ili ga je nešto satvorilo. :)

Us, and them....And after all we're only ordinary men.


Da, to je baš to:

"Dve stvari ispunjavaju moju dušu uvek novim i sve većim divljenjem i strahopoštovanjem što se više i ustrajnije razmišljanje bavi njima: zvezvadno nebo nada mnom i moralni zakon u meni."
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

tomato011

Religija je cesto savrseno skloniste loseg sveta. Ljudi koji su me u zivotu najvise zavrnuli, najcesce kuci imaju mini oltare i hramove, ali su zato prevarili brdo ljudi.

Najveci prevarant od svih sa kojima sam radio je zapravo jedan veliki "dobrotvor".

Sagradio covek hram (crkvu) u svom gradu, ali zato duguje milione!
I sad, posto je otvorio jedno popovsko radno mesto, dolaze mu vladike ili ko god na slavu i u posete i niko ne sme ni posteno da ga prozove za novac koji duguje.
Stalno ima izgovore da gradi hram i sl., iako je isti odavno zavrsen!

Dalje, pomaze u svom gradu, a pod okriljem crkve. Da svakom trecem detetu u porodici po hiljadu eura recimo (borba protiv bele kuge i sl. bullshit). Takve dece bude desetak u gradu godisnje a on trenutno duguje milione.

Crkva ga stiti jer je pomaze a poslovni partneri proklinju jer duguje ogromne pare. Kad mu neko pusti menicu ili ga tuzi, zovu i crkveni "velikodostojnici" da "mole" tj. da prete, jer kao od njega mnogo zavisi i sl.
Uglavnom, da crkvi par desetina hiljada godisnje da ne bi dao par miliona godisnje kome duguje!

E takvi su vam danas najveci "vernici"!

Sekula

Quote from: tomato011 on December 26, 2012, 09:13:15 pm
Religija je cesto savrseno skloniste loseg sveta. Ljudi koji su me u zivotu najvise zavrnuli, najcesce kuci imaju mini oltare i hramove, ali su zato prevarili brdo ljudi.

Najveci prevarant od svih sa kojima sam radio je zapravo jedan veliki "dobrotvor".

Sagradio covek hram (crkvu) u svom gradu, ali zato duguje milione!
I sad, posto je otvorio jedno popovsko radno mesto, dolaze mu vladike ili ko god na slavu i u posete i niko ne sme ni posteno da ga prozove za novac koji duguje.
Stalno ima izgovore da gradi hram i sl., iako je isti odavno zavrsen!

Dalje, pomaze u svom gradu, a pod okriljem crkve. Da svakom trecem detetu u porodici po hiljadu eura recimo (borba protiv bele kuge i sl. bullshit). Takve dece bude desetak u gradu godisnje a on trenutno duguje milione.

Crkva ga stiti jer je pomaze a poslovni partneri proklinju jer duguje ogromne pare. Kad mu neko pusti menicu ili ga tuzi, zovu i crkveni "velikodostojnici" da "mole" tj. da prete, jer kao od njega mnogo zavisi i sl.
Uglavnom, da crkvi par desetina hiljada godisnje da ne bi dao par miliona godisnje kome duguje!

E takvi su vam danas najveci "vernici"!


Dobro, to je svakako priča o moralnosti. Tačnije o amoralnosti a ne o ateizmu ili pogledu na svet. Postoje moralni i nemoralni na svim stranama. Nikakva izjašnjavanja, članske knjižice i busanja u grudi nisu dokaz da ste i dobar čovek.

Ovo je samo pokazatelj kako se lako izadje iz teme i udje u jednu drugu priču.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Milan Nikolic

Ipak je ta priča interesantna jer je tužna. Mene ona jako pogađa.

U Crkvi postoje takva nečasna dela da niko ko je normalan ne bi ni pomislio na tako nešto. Navodio bih vam primere iz istorije ali je najjednostavnije pomenuti raščinjenog Artemija koji je bio episkop na teritoriji Kosova - tamo je bilo leglo najpodmuklijeg kriminala, tj. pljaćkanja neukog naroda od strane crkvenih ljudi.

Međutim, kao što Sekula kaže, svega toga ima - ili može biti - na svakom mestu. Jednostavno, takvi su ljudi, podložni svakojakim slabostima i strastima.

tomato011

Quote from: Sekula on December 26, 2012, 09:28:31 pm
Quote from: tomato011 on December 26, 2012, 09:13:15 pm
Religija je cesto savrseno skloniste loseg sveta. Ljudi koji su me u zivotu najvise zavrnuli, najcesce kuci imaju mini oltare i hramove, ali su zato prevarili brdo ljudi.

Najveci prevarant od svih sa kojima sam radio je zapravo jedan veliki "dobrotvor".

Sagradio covek hram (crkvu) u svom gradu, ali zato duguje milione!
I sad, posto je otvorio jedno popovsko radno mesto, dolaze mu vladike ili ko god na slavu i u posete i niko ne sme ni posteno da ga prozove za novac koji duguje.
Stalno ima izgovore da gradi hram i sl., iako je isti odavno zavrsen!

Dalje, pomaze u svom gradu, a pod okriljem crkve. Da svakom trecem detetu u porodici po hiljadu eura recimo (borba protiv bele kuge i sl. bullshit). Takve dece bude desetak u gradu godisnje a on trenutno duguje milione.

Crkva ga stiti jer je pomaze a poslovni partneri proklinju jer duguje ogromne pare. Kad mu neko pusti menicu ili ga tuzi, zovu i crkveni "velikodostojnici" da "mole" tj. da prete, jer kao od njega mnogo zavisi i sl.
Uglavnom, da crkvi par desetina hiljada godisnje da ne bi dao par miliona godisnje kome duguje!

E takvi su vam danas najveci "vernici"!


Dobro, to je svakako priča o moralnosti. Tačnije o amoralnosti a ne o ateizmu ili pogledu na svet. Postoje moralni i nemoralni na svim stranama. Nikakva izjašnjavanja, članske knjižice i busanja u grudi nisu dokaz da ste i dobar čovek.

Ovo je samo pokazatelj kako se lako izadje iz teme i udje u jednu drugu priču.


Ne, po mom iskustvu, sto je covek veci "vernik", to je losiji covek. Kao sto rekoh, religija je najcesce utociste za probisvete i prevarante koji na taj nacin sebe "stite". U svojim primitivnim glavama kazu, "dao sam bogu", stitice me... a nadue neke izgovore za poverioce i ostale!

Sa druge strane, znam i po nekog ateistu i vecinom se radi o retko postenim i casnim ljudima, koji su redom retko korisni clanovi ovog drustva!