• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Uvoz optike od 1.1.2013. sa ili bez carine

Started by Sekula, January 01, 2013, 11:18:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

Da li iko zna da li se i optika nalazi na listi carinskih olakšica  uvoza u Srbiju, shodno dole objavljenoj vesti?   ???

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/360556/Od-danas-iz-EU-bez-carine-automobili-bela-tehnika-cokolade
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sima_Strahota

Ovo pitanje jedino da se postavi Carinskoj upravi ili da se saceka neki Sluzbeni glasnik koji ce ovo objaviti, odnosno sacekati da se na sajtu CU pojavi zakon/propis ili sta vec koji se odnosi na to.
...

mravic

A gde se proizvode teleskopi u EU, Koliko ja znam samo Zeiss a to je preskopo. Ostalo se sve proizvodi u Kini. Mozda Orion UK?
Mislim da je i do sada bila carina 2% ako se ne varam za optiku iz EU i Rusije, sto je minimalno.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sekula

January 02, 2013, 04:35:44 pm #3 Last Edit: January 03, 2013, 04:54:51 pm by Sekula
Quote from: mravic on January 02, 2013, 11:14:48 am
A gde se proizvode teleskopi u EU, Koliko ja znam samo Zeiss a to je preskopo. Ostalo se sve proizvodi u Kini. Mozda Orion UK?
Mislim da je i do sada bila carina 2% ako se ne varam za optiku iz EU i Rusije, sto je minimalno.


Mislim da ovo nema veze sa brand-ovima koji se prave u Evropi ili tamo negde u Kini. Ima veze sa tim da li se to nešto kupuje i uvozi od prodavca iz EU. Jedino što tip robe treba biti na toj pozitivnoj listi. Pitanje je samo da li i teleskopi jesu na toj listi. Koliko se sećam do sada carina na teleskope i fotoaparate nije bila manja od 10% plus pdv od 20%.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

da, hej!
meni treba da stigne neka sitnica pa me zivo zanima jeli oslobodjeno od carine?
gde da ga udenemo, u tehniku? ;) :o
🌠

sale11472

Samoda ubacim jedan citat iz linkovanog članka

Quote- Nije isto ako vi uvezete, naprimer, košulju iz Kine u EU, samo je ispeglate i želite da je izvezete u Srbiju. Mi na taj proizvod nećemo primeniti prefrencijalnu stopu. Možemo da je primenimo ako je neko u EU uvezao predivo, pa od prediva napravio tkaninu, pa je onda skrojio i sašio tu košlju, to je preferencijalni proizvod - pojasnio je Filipović.




Mislim da ćemo morati da sačekamo preferencijalni uvoz iz Kine :-\
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sekula

Quote from: sale11472 on January 02, 2013, 05:35:24 pm
Samoda ubacim jedan citat iz linkovanog članka

Quote- Nije isto ako vi uvezete, naprimer, košulju iz Kine u EU, samo je ispeglate i želite da je izvezete u Srbiju. Mi na taj proizvod nećemo primeniti prefrencijalnu stopu. Možemo da je primenimo ako je neko u EU uvezao predivo, pa od prediva napravio tkaninu, pa je onda skrojio i sašio tu košlju, to je preferencijalni proizvod - pojasnio je Filipović.




Mislim da ćemo morati da sačekamo preferencijalni uvoz iz Kine :-\



Kakvo je onda ovo zamešateljstvo?! I postoji li uopšte u ovoj našoj državi neka jasna javno dostupna dokumentacija da se ljudima lepo objasni šta mogu da naručuju i da uvezu bez carinjena, a šta ne. Tim pre što je kupovina preko interneta apsolutno dostupna.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Milan Nikolic

Jednoga dana biće i prava liberizacija. Mislim da smo dosta propatili od svih sistema do sada.

Kenza

Jel zna neko da li ukidanje carine vazi za teleskope i opremu?
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Saputnik

SkyWatcher Dobson 200/1200

Yagodinac

Quote from: Milan Nikolic on January 03, 2013, 06:01:58 pm
Jednoga dana biće i prava liberizacija. Mislim da smo dosta propatili od svih sistema do sada.


Jesmo, slažem se. Ali ova država živi od carina i poreza tako da nemojte mnogo da se nadate.

Quote from: Sekula on January 03, 2013, 04:57:00 pm
Kakvo je onda ovo zamešateljstvo?! I postoji li uopšte u ovoj našoj državi neka jasna javno dostupna dokumentacija da se ljudima lepo objasni šta mogu da naručuju i da uvezu bez carinjena, a šta ne. Tim pre što je kupovina preko interneta apsolutno dostupna.


Najverovatnije postoji negde u nekom pravilniku koji je nedostupan na sajtu carine; ili u nekom aktiću zakopanom u podmenijima donetih zakona Narodne Skupštine.
Koliko znam foto-oprema i optika nisu oslobođene carine a niko živ u zemlji nije oslobođen PDV-a.
Limit za carinjenje robe koja stiže naručena preko neta je oko 70$ ali je, naravno, i to podložno slobodnoj proceni onih teta koje tamo po ceo dan rade. I te brkate tete itekako lepo umeju da izguglaju cenu proizvoda koji ste naručili, i da po tome obračunaju carinu.

Suština je da je ovu izmenu od nas tražila EU i da je zbog EU i njihovih proizvoda doneta: automobili su bili prvi razlog, pa sve ostalo. Bilo bi lepo da grešim  :(

Sekula

Quote from: Yagodinac on January 04, 2013, 01:13:53 pm
...
Limit za carinjenje robe koja stiže naručena preko neta je oko 70$ ali je, naravno, i to podložno slobodnoj proceni onih teta koje tamo po ceo dan rade. I te brkate tete itekako lepo umeju da izguglaju cenu proizvoda koji ste naručili, i da po tome obračunaju carinu.
...


Ne mogu da verujem da je limit 70$ jer ako je do sada bilo 10%, onda to znači da na teleskop ili fotoaparat koji koštaju 2000 € onda nikako ne može carina ovog proizvoda koji je bio uzet preko neta da bude 70$. Naravno, svakako će na to dodati pdv od 20%.

Uzgred, naša država teško da može da živi i od carina i poreza jer proizvodnja je ravna nuli, te je glavni prihod niz kredita i ogromnih zaduženja. No, to nije tema foruma mada itekako bi sve nas odavde trebalo da brine...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

sale11472

Quote from: Sekula on January 03, 2013, 04:57:00 pm
I postoji li uopšte u ovoj našoj državi neka jasna javno dostupna dokumentacija da se ljudima lepo objasni šta mogu da naručuju i da uvezu bez carinjena, a šta ne. Tim pre što je kupovina preko interneta apsolutno dostupna.


Pa postoji nešto što se zove carinska tarifa ali te po tome skoro sigurno nikada neće cariniti, odnosno ako naručuješ lično cariniće te po skraćenom postupku (ako insistiraš na carinskoj tarifi i carina će insistirati na špediteru tako da će te to izaći mnogo skuplje).
Nisam siguran da si dobro razumeo Yagodinca ako se ne varam on je mislio da se na pošiljke čija vrednost ne prelazi 70$ ne plaća carina.
Moje neko iskustvo je slično tome, mislim da je najviša pošiljka na koju nisam platio carinu bila nešto ispod 60 evra dok je najniži iznos na koji jesam platio carinu bio nešto preko 80 evra. Inače za naručivanje preko Interneta i isporuku poštom u carinsku osnovu ulazi vrednost pošiljke + poštarina (da upravo tako i na poštarinu se plaća carina :o ) tako da i o time treba voditi računa, sve u svemu ako te carine carina +PDV izađu nekih 30% (po skraćenom postupku po c. tarifi je to nešto niže ali moraš da plaćaš špeditera tako da se to retko isplati)

Naravno ovo je sve iz iskustva pošto za zvaničan odgovor od Carine moraš prvo da uplatiš ne malu taksu....
Da da i opet DA, da bi se postavilo neko pitanje Carini mora joj se uplatiti taksa  :o
Sve u svemu zemlja SRB :(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sekula

January 05, 2013, 12:52:40 am #13 Last Edit: January 05, 2013, 12:59:20 am by Sekula
Quote from: sale11472 on January 04, 2013, 07:30:53 pm
Quote from: Sekula on January 03, 2013, 04:57:00 pm
I postoji li uopšte u ovoj našoj državi neka jasna javno dostupna dokumentacija da se ljudima lepo objasni šta mogu da naručuju i da uvezu bez carinjena, a šta ne. Tim pre što je kupovina preko interneta apsolutno dostupna.


Pa postoji nešto što se zove carinska tarifa ali te po tome skoro sigurno nikada neće cariniti, odnosno ako naručuješ lično cariniće te po skraćenom postupku (ako insistiraš na carinskoj tarifi i carina će insistirati na špediteru tako da će te to izaći mnogo skuplje).
Nisam siguran da si dobro razumeo Yagodinca ako se ne varam on je mislio da se na pošiljke čija vrednost ne prelazi 70$ ne plaća carina.
Moje neko iskustvo je slično tome, mislim da je najviša pošiljka na koju nisam platio carinu bila nešto ispod 60 evra dok je najniži iznos na koji jesam platio carinu bio nešto preko 80 evra. Inače za naručivanje preko Interneta i isporuku poštom u carinsku osnovu ulazi vrednost pošiljke + poštarina (da upravo tako i na poštarinu se plaća carina :o ) tako da i o time treba voditi računa, sve u svemu ako te carine carina +PDV izađu nekih 30% (po skraćenom postupku po c. tarifi je to nešto niže ali moraš da plaćaš špeditera tako da se to retko isplati)

Naravno ovo je sve iz iskustva pošto za zvaničan odgovor od Carine moraš prvo da uplatiš ne malu taksu....
Da da i opet DA, da bi se postavilo neko pitanje Carini mora joj se uplatiti taksa  :o
Sve u svemu zemlja SRB :(


Računica oko carinjenja je jako prosto tj barem bila do sada, a uzgred znam i da shipping ulazi u carinsku osnovicu.

primer:

  • vrednost pošiljke je 100 €



  • shipping je bio 20 €



  • carinska osnovica je dakle 120 € a na to dakle ide 12 € carine.



  • Poreska osnovica je cena proizvoda + shipping + iznos carine. U ovom primeru je po toj sumi iznos za oporezivanje 134 €. Kada na to udarite 20 % koliko je pdv dobijete konačnu ukupnu sumu od 160.8 € (dinarske protivvrednosti po srednjem kursu NBS na dan carinjenja).



  • taksa za carinjenje je do sada bila 400 dinara i to ide plus na ovu sumu prethodnu dobijenu



Poenta je da li ćemo ovo izbeći, još uvek ne znamo...

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

trut

Radio sam u špediciji oko pet godina samo je roba bila malo specifična -automobili. Najprostije carina ide na procenjenu vrednost robe pa zatim PDV na to. E sad kako će se proći zavisi od više faktora u slučaju da nije navedena cena robe carinski službenik uglavnom koristi internet da vidi neku srednju cenu ili čak pogleda cenu koja je na domaćem tržištu :). Inače ranijih godina oko 50% prihoda budžeta je dolazio od carina a ovim ukidanjem i smanjivanjem se stvara rupa koju ne znam kako će "genijalci" popuniti ali nije tema.