• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Uvoz optike od 1.1.2013. sa ili bez carine

Started by Sekula, January 01, 2013, 11:18:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Accuphase

Šta to dođavola znači, da će tamo neki polupismeni mutlja na carini, kome je do astronomije stalo kao do lanjskog snega, da mi kako mu se ćefne obračuna "nabavnu cenu", a ne onu koja piše na računu, po pravilu veću naravno ???

Sekula

Quote from: Accuphase on January 06, 2013, 12:40:09 am
Šta to dođavola znači, da će tamo neki polupismeni mutlja na carini, kome je do astronomije stalo kao do lanjskog snega, da mi kako mu se ćefne obračuna "nabavnu cenu", a ne onu koja piše na računu, po pravilu veću naravno ???


Račun proizvoda nije merodavan već im je reper cena tog istog proizvoda na domaćem tržištu. Dakle, jedino gde mogu da vide domaće cene su cene Teleskop centra u Subotici. Jedino dokaz koji možda mogu da prihvate je ne priloženi račun teleskopa već priloženi dokaz o transakciji novca za tu robu. A račun sam po sebi ne uzimaju kao dokaz.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Ljudi, pomirite se s tim da je naš hobi skup  ::)
I to mnogo skuplji nego u okolnim EU i ne-EU zemljama. Da nije tako svi bismo dosad imali po jednu opservatorijicu_und_wikendicu. Moj kolega iz Austrije ima fiksni setup od 30 hiljada E...
Al bitno je da je i meni lepo. Možda ne baš kao njemu ali se fino zabavljam i ovako i nije mi dosadno.

Accuphase

Quote from: Sekula on January 06, 2013, 01:13:54 am
Quote from: Accuphase on January 06, 2013, 12:40:09 am
Šta to dođavola znači, da će tamo neki polupismeni mutlja na carini, kome je do astronomije stalo kao do lanjskog snega, da mi kako mu se ćefne obračuna "nabavnu cenu", a ne onu koja piše na računu, po pravilu veću naravno ???


Račun proizvoda nije merodavan već im je reper cena tog istog proizvoda na domaćem tržištu. Dakle, jedino gde mogu da vide domaće cene su cene Teleskop centra u Subotici. Jedino dokaz koji možda mogu da prihvate je ne priloženi račun teleskopa već priloženi dokaz o transakciji novca za tu robu. A račun sam po sebi ne uzimaju kao dokaz.


APSURDNO !

Accuphase

Quote from: Yagodinac on January 06, 2013, 03:28:44 pm
Ljudi, pomirite se s tim da je naš hobi skup  ::)
I to mnogo skuplji nego u okolnim EU i ne-EU zemljama. Da nije tako svi bismo dosad imali po jednu opservatorijicu_und_wikendicu. Moj kolega iz Austrije ima fiksni setup od 30 hiljada E...
Al bitno je da je i meni lepo. Možda ne baš kao njemu ali se fino zabavljam i ovako i nije mi dosadno.


Ma da, još treba da budemo srećni ako nas ne "vrate u srednji vek", kako je krenulo...

sale11472

Quote from: Accuphase on January 06, 2013, 12:40:09 am
Šta to dođavola znači, da će tamo neki polupismeni mutlja na carini,


Eh ako ideš sa idejom da je mutlja na carini polupismen nećeš dobro proći. Razlog zbog koga više ne obraćaju pažnju na račune je to što su  ljudima pisali neke sulude cifre kako bi zaobišli carinu a kako ni carinici više nisu polupismene mutlje ......

BTW meni su sva triputa robu nareučenu preko Neta carinili tačno po fakturi koja je bila priložena, dva puta sam morao da idem na carinarnicu (morao sam da nosim neke dozvole na uvid) a jednom mi je samo stigla roba na kućnu adresu i carinu sam platio u pošti Ostael pošiljke su bile ispod 70€ pa mi ih nisu ni carinili.
Inače durbin koji sma prošle godine doneo iz NYC mi nisu ni pogledali na carini.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sekula

Quote from: sale11472 on January 06, 2013, 07:53:45 pm
Quote from: Accuphase on January 06, 2013, 12:40:09 am
Šta to dođavola znači, da će tamo neki polupismeni mutlja na carini,


Eh ako ideš sa idejom da je mutlja na carini polupismen nećeš dobro proći. Razlog zbog koga više ne obraćaju pažnju na račune je to što su  ljudima pisali neke sulude cifre kako bi zaobišli carinu a kako ni carinici više nisu polupismene mutlje ......

BTW meni su sva triputa robu nareučenu preko Neta carinili tačno po fakturi koja je bila priložena, dva puta sam morao da idem na carinarnicu (morao sam da nosim neke dozvole na uvid) a jednom mi je samo stigla roba na kućnu adresu i carinu sam platio u pošti Ostael pošiljke su bile ispod 70€ pa mi ih nisu ni carinili.
Inače durbin koji sma prošle godine doneo iz NYC mi nisu ni pogledali na carini.


Sve u svemu, nema šanse nešto što je došlo poštom da prodje bez carinskog pregleda. Isto tako, jako lako može da se desi da poštarina + carina 10% + pdv 20 % + taksa na carinjenje, predje sumu istog tog proizvoda na domaćem tržištu. Pri tome uzmite u obzir da za neke proizvode kao što je uvoz iz Amerike morate još da imate i strujni konvertor sa 220v na 110V što je trošak od minimum još 10-30 €. Ima uredjaja koji nisu radjeni za 110-220v raspon.

U suštini najsigurniji način je upravo taj što je Sale opisao, a to je da ga lično donesete sa svog putovanja iz inostranstva, s tim što mora da se uklopi u kvotu od 30kg koju smete da imate u prtljagu koji ide sa vama ili da plaćate dodatni kargo transport koji nije baš jeftin. Taj problem je upravo izraženiji kod low cost kompanija.

Sve u svemu još uvek nemamo sigurnu informaciju da li teleskopi tj optika generalno je još uvek na carinskoj listi. Čim se nešto sazna, okačićemo ovde. To isto molim i ostale ukoliko budu imali sigurne informacije.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

goksi

Quote from: SekulaIsto tako, jako lako može da se desi da poštarina + carina 10% + pdv 20 % + taksa na carinjenje, predje sumu istog tog proizvoda na domaćem tržištu.


Isto tako jako lako moze da se desi da uvoz sa svim tim dazbinama bude i mnogo jeftiniji nego na nasem trzistu.

Uzmimo na primer Lacerta M-GEN autoguider:
http://www.teleskop.rs/teleskop/kamere/lacerta-mgen-samostalni-autoguider
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4173_Lacerta-MGEN-stand-alone-auto-guider-NO-PC-required---Version-2.html

Kod nas 91.900/113.5=809.6e
Uvoz:Cena 549,00 plus postarina:6e minus povracaj nemackog poreza od 18%: 549*0.18=98.82,
Ukupna cena pre carine:549+6-98.82=456.18e
Ako je tacno kao sto je navedeno: carina je 12% a porez 20%
Cena nakon carinjenja i oporezivanja: 456.18*1.12*1.2=645.95e

Znaci ukupna razlika je 163.64eura, odnosno kod nas je 25% skuplje.





Milan Nikolic

Trenutno se naša država koprca zbog uspostavljanja evropskih ekonomskih režima. Neka bi se raspali svi sistemi i otišli zauvek svi političari koji smućuju i sakate ovaj narod.

Veoma sam razočaran što država još uvek tretira svoje ljude kao mentalno zaostale, a realno to nije tako. Treba osloboditi tržište i neka se desi šta se treba desiti, neka pukne ko treba da pukne ako nije sposoban da parira zahtevima tržišta.