• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Postavljene astro i meteo prognoze

Started by Sekula, October 30, 2012, 05:58:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

October 30, 2012, 05:58:39 pm Last Edit: October 30, 2012, 06:19:18 pm by Sekula
Dragi članovi i gosti foruma,
Ovom prilikom Vas obaveštavamo da su na forumu AM-a postavljene aktuelne astro i meteorološke prognoze svih većih mesta u Srbiji i bivšoj YU. Prognoze se automatski ažuriraju prilikom učitavanja stranice. Nadamo se da će svim našim prijateljima sa ovih prostora kao i iz regiona ovakvi podaci biti od koristi prilikom planiranja posmatračkih i astrofoto aktivnosti.

Aktuelna astro prognoza:
http://forum.astronomija.co.rs/posmatranja/aktuelna-astroprognoza-za-vise-mesta-u-srbiji-5053/

Aktuelna meteo prognoza:
http://forum.astronomija.co.rs/posmatranja/aktuelna-meteoprognoza-za-vise-mesta-u-srbiji-5260/
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

mmilan

Pošto su prognoze na tom sajtu (www.7timer.com) potpuno free možda bi bilo dobro da se nađu i na sajtu :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Sekula

Quote from: mmilan on October 30, 2012, 07:15:09 pm
Pošto su prognoze na tom sajtu (www.7timer.com) potpuno free možda bi bilo dobro da se nađu i na sajtu :)


To je upravo dogovoreno sa Sašom danas u toku dana. :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Jako je korisno što imaju prikaz seeing-a i transparencije. Još samo da to bude tačno  ;)

Sekula

Quote from: Yagodinac on October 31, 2012, 02:18:36 pm
Jako je korisno što imaju prikaz seeing-a i transparencije. Još samo da to bude tačno  ;)


Podaci koji se navode su direktno očitani sa NOAA internet resursa. Ovde je u pitanju samo interfejs koji potpuno free sve te podatke lepo predstavlja u online dinamičke grafikone i koji su uvek sa najnovijim predikcijama.

Za sada su ovakvi podaci bili prilično tačni, ali svakako niko ne može da garantuje da će se svaka prognoza do u detalj ostvariti.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Svaka prognozica mora nekad pomalo da okine. I u principu 90% je moguće pogoditi vreme za sutra; ali tačnost za sedmi dan je 10%. To je sve normalno, samo treba videti koliko ovi novi parametri utiču na tačnost.
Pre mesec dana smo pratili neku planinarsku prognozu, ono, ozbiljan sajt i tako_to... Suvo i vetrovito na Rtnju, pisalo je.
Kiša je tukla 6 sati pa mi je na kraju i kartica u canonu bila mokra. Msm, osušio sam ja sve to (ipak canon!) i sve radi ali osećaj je bio takav da mi je došlo da se raspitujem o autorima prognoze i gde žive.

Sekula

Quote from: Yagodinac on November 05, 2012, 11:49:17 am
Svaka prognozica mora nekad pomalo da okine. I u principu 90% je moguće pogoditi vreme za sutra; ali tačnost za sedmi dan je 10%. To je sve normalno, samo treba videti koliko ovi novi parametri utiču na tačnost.
Pre mesec dana smo pratili neku planinarsku prognozu, ono, ozbiljan sajt i tako_to... Suvo i vetrovito na Rtnju, pisalo je.
Kiša je tukla 6 sati pa mi je na kraju i kartica u canonu bila mokra. Msm, osušio sam ja sve to (ipak canon!) i sve radi ali osećaj je bio takav da mi je došlo da se raspitujem o autorima prognoze i gde žive.


Problem kod ove prognoze može biti najpre u tome što po NOAA modelu rezolucija na koju je se radi prognoza za datu geografsku tačku je u 0.5x0.5 stepeni. Ako se u tom egzaktnom segmentu gledano po konfiguraciji terena u jednom delu snažno uzvišuje neki vrh te čini razliku veću od 1000m u odnosu na svu ostalu okolinu visinski približno izjednačenog segmenta, samim tim prognoza neće biti identična. Ukoliko imamo manje razlike, to je onda svakako preciznije i za ovakav tip prognoze. Prognoza se potom radi na principu interpoliranja. Ono što po ovom modelu takodje mora da se uzme u obzir je i značajna promena kada imamo nadmorske visine koje već idu preko 800m pa naviše gde samim tim nisu iste predvidjene temperature i gde razlike znaju da budu na preko 1000m u zavisnosti od doba godine od čak 5 do 8 stepeni naniže, te ako imamo najavljenu kišu, lako ćemo na takvom terenu zapravo imati ledenu kišu ili sneg.
Takodje je jako bitno da visinski korektivni faktor mora da postoji i za planine preko 2000 m gde se tek tada seeing i transparencija značajno menja na bolje. Ali mi u Srbiji imamo samo dve takve lokacije kao što su Pančićev vrh i Midžor, te je besmisleno raditi ovakvu korekciju za bilo koju drugu lokaciju.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Anyway, ako nekom treba specijalizovana planinarska prognoza (koja ume i da promaši) evo linka:

http://www.mountain-forecast.com/peaks/Siljak-Rtanj/forecasts/1565

Sich

Da i ja dodam koju kratku o prognozi.
Sekula je rekao tacno kako je. To je globalni model sa rezolucijom od pola puta pola stepena i posle ide najobicnija interpolacija (i po horizonatali i po visini). Za globalni model to uopste nije mala rezolucija, medjutim kod  nas (srbija) to je oko 50km. Sto nije nikako sjajno. Jos jedna stvar je da Amerikaci, cija je to prognoza, nisu uopste zainteresovani za performanse modela iznad evrope, i nisam siguran koliko su se posle potrudili da im reanaliza iznad evrope bude dobra (sto je esensicjalno za novi input u model).
Zato je uvek bolje naci prognoze evropskih modela sa tzv. "nested" domenima iznad evrope (ovaj americki jeste nested, ali iznad amerike). Em ce imati bolju rezoluciju (pa nece potpuno pojesti mikroklimu, a visina ce vise odgovarati stvarnosti), em ce imati bolju reanalizu, a time ce performanse sigurno biti bolje.
Jedan od boljih alternativa je svajcarski  meteoblue.com
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Yagodinac

Nešto mi nije dalo mira i počeo sam da razmišljam i istražujem šta se zapravo tog dana desilo kad su toliko omanuli sa prognozom na Rtnju. I, naravno, došao do objašnjenja. Tema nema preterano veze sa meteorološkim sajtovima koji su ovde navedeni, nije ni polemika sa Sekulom i Sichom, nego je moje razmišljanje o jednom čudnom fenomenu.
Astronomi isto kao planinari i piloti moraju da znaju osnove meteorologije, ja samo što (još uvek) nisam pilot pa sam ipak propustio da uočim fenomen poznat kao orografski lift.
Reč je o tome da se vazduh penje uz planinu, samim tim se hladi, gradi oblake i kišu a kad "preskoči" planinu onda se spusti koju stotinu metara niže, zagreje i kiša nestane. Evo ponešto o tome:

http://en.wikipedia.org/wiki/Orographic_lifting

Slika sa Wikipedie koja sve govori:



A mi smo se tog dana peli direktno sa zapadne strane tj išli smo uz orografski lift. Tu je kiša rasipala kontinuirano pola dana a ostatak Srbije nije video više od nekoliko mm padavina celog dana. U neku ruku prognoza i nije omanula nego mi nismo ukalkulisali zapadni vetar i zahlađenje tog dana. Jer da jesmo išli bi sa južne strane, recimo, i ostali suvi.

Milan Nikolic

Ovu temu je izuzetno teško naći u pretrazi, bilo da ukucaš vreme bilo prognoza.

Interesuje me da li ima pojednostavljen sajt koji pokazuje prognozu vremena u narednih nedelju dana, a da je tačnost primerena. Treba mi nešto slično ovome sajtu http://www.naslovi.net/vremenska-prognoza/ , samo što tačnost treba da bude mnogo bolja.


Sekula

Quote from: Milan Nikolic on December 24, 2012, 01:33:05 pm
Ovu temu je izuzetno teško naći u pretrazi, bilo da ukucaš vreme bilo prognoza.

Interesuje me da li ima pojednostavljen sajt koji pokazuje prognozu vremena u narednih nedelju dana, a da je tačnost primerena. Treba mi nešto slično ovome sajtu http://www.naslovi.net/vremenska-prognoza/ , samo što tačnost treba da bude mnogo bolja.


Tema se lako nalazi. Zašto bi postavili prognoze koje su manje tačne u odnosu na druge?

http://forum.astronomija.co.rs/posmatranja/aktuelna-meteoprognoza-za-vise-mesta-u-srbiji-5260/

http://www.meteoblue.com/en_GB/weather/forecast/week/belgrade_rs_2100

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |