• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mlečni Put prepun planeta

Started by Kizza, January 04, 2013, 07:49:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: vlaiv on June 03, 2016, 12:53:07 am

Matematiku nismo smislili, matematiku smo otkrili.



Ja lično ne bih bio siguran u tačnost ove tvrdnje.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

vlaiv

Quote from: sale11472 on June 06, 2016, 03:59:33 am
Quote from: vlaiv on June 03, 2016, 12:53:07 am

Matematiku nismo smislili, matematiku smo otkrili.



Ja lično ne bih bio siguran u tačnost ove tvrdnje.


Pogledaj/potrazi termin "the unreasonable effectiveness of mathematics in the natural sciences"
a mozes da bacis pogled i recimo na ova dva videa (prvi kratak 5m, drugi malo duzi, i malo strucniji)

https://www.youtube.com/watch?v=ZBkzqLJPkmM
https://www.youtube.com/watch?v=6oWLIVNI6VA
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

July 11, 2016, 02:48:34 pm #79 Last Edit: July 11, 2016, 03:11:19 pm by r2d2
Poštovane Dame i Gospodo

Po "zahuktanosti" teme vidim da su se izvukli intelektualni mačevi, i da je ćaskanje u  tonu argumentovanog prijteljskog mačevanja, čemu se posebno radujem. Ipak argumetacija  na ovom terenu  je klizav put, gotovo razorno klizište, pa samim tim prinudjeni smo da i da predpostvljamo ali i da nagadjamo. Svi smo svesni toga.

Koreni evolucije života su samo nastavak i sežu do takozvane hemijske evolucije, koja se dogodila u našem sunčevom sistemu pre pojave života. Da se sama hemijska evolucija dogodila drugačije verujem da bi i sama organska evolucija bila drugačijeg karektera.

Ali tu postoji jedna sitna začkoljica, poput otkrića planeta oko neutronskih zvezda. Naime 94 (ne uzimajte za zlo pogrešnu oznaku procenta) posto materije je nepoznato današnjoj hemiji, pa džaba Vam i Mendljejev i spinovi i ostla idimidojimi objšnjenja. Kada sam prvi put došao u "sukob" sa idejom o tamnoj materiji izgledalo mi je je u pitanju neka greška u proračunu fizičkih zakona i toplo sam se nadao da je u pitanju loša opservacija, nedostatak u nedorečenosti samih njutnovih zakona ili slično tome. Medjutim sa savremenim pronalascima kao i novim  dokzima širom svemira, postao sam uveren da je tamna materija fakat.

I sada pitam ja sebe, a bogami i Vas, smemo li da pričamo o životu u svemiru a da ne uzimamo u obzir i tamnu materiju koja čini naš svemir??? Ovako mi izgleda hipotetički:  da bića u kapi vode koja je pala čoveku na ruku pričaju o rasprostranjenosti života van kapi vode a svi zajedno se nalaze na jednom izuzetno složenom biću kao što je čovek.

Naravno lako je to izgovoriti i tu priča doživljava privremenu slepu ulicu. Može li postojati život koji je sastavljen od tamne materije o kojoj znamo gotovo ništa ? 

Možda za tamnu materiju važi matematika koje se nismo još setili jer nismo imali prilike da je uopšte vidimo?
Koliko je tamna materija odgovorna za nastanak života na zemlji?
Koliko je odgovorna za nastajanje galaksija, zvezdi, planeta?
Koliko je odgovorna za "zemaljsku" hemiju?
Koliko je odgovorna za evoluciju?
Koliko je odgovorna za "održanje" života energetski knp.?
Postoje li planete sastavljene samo od tamne materije, i kakav bi obrazac eventualnog života bio na njoj?
itd
Napredna vanzemaljska civilizacija, ako postoji, sigurno poznaje i tamnu materiju, zar ne?

Poražavajuće je što tako malo znamo.

vlaiv

Sto se tice tamne materije, ono sto trenutno znamo, tj pretpostavljamo, jeste da je nivo interakcije sa "svetlom" materijom gotovo iskljucivo ogranicen na gravitaciju.

Do sada nisu pronadjeni nikakvi dokazi da postoji interakcija sa obicnom materijom pa i fotonima, a vrlo se traga za ovim. Drugim recima, vrlo je verovatno (na osnovu trenutnih saznanja) da tamna materija ne ucestvuje u hemijskim procesima (cim nema elektromagnetne interakcije) i da u dovoljno vidnoj meri utice samo gravitaciono. Dalje mislim da tela van suncevog sistema imaju zanemarljiv i efektivno nikakav gravitacioni uticaj na hemijske procese na zemlji (mislim da bi nam bilo gotovo svejedno da li je sunce u mlecnom putu ili da je kojim slucajem izbaceno iz mlecnog puta - bar sto se evolucije i hemije tice - nama amaterima astronomima bi svakako bilo drugacije :D ).

Znaci suma sumarum - moje je misljenje da tamna materija ne igra ama bas ikakvu ulogu sto se evoucije tice, osim sto je naravno kao gradivni blok univerzuma dovela do toga da se galaksije formiraju tako kako su se formirale (da li ima uticaja na pojedinacne zvezde, to vec ne znam, ali mislim da i ako ima - on je zanemarljiv, mislim da je prevashodno uticaj na large scale strukture u univerzumu)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

r2d2

Vodonik je zaista jednostavan element, ništa posebno u poredjenju sa nekim težim elementom. Ipak ako ga podcenimo, pravimo grešku , jer zaboravljamo da nam upravo taj najednostavniji oblik "udruživanja", daje sunčevu svetlost pa samim tim i život. To što mi nešto ne znamo kako funkcioniše ili koje korelacije poseduje ne znači da ne iteragujemo sa tim.
Uostalom sve je razmena informacija, zar ne? Mi ne vidimo tamnu materiju ali ona se kreće i to deluje na nas... Samo to pa je dovoljno da je uvrstimo u " very important"

r2d2

Druga stvar su ekperimenti sa IS-a sa biološkim organizmima, pa na kraju krajeva i sa astronautima koji borave tamo. Život direktno zavisi od gravitacije. Boraveći dugo u potpuno bestežinskm stanju, kalcijum postaje ne toliko važan hemijski element, čovek ga rapidno gubi boravkom tamo, a samim tim to je zanimljiva stavka, jer je u pitanju hemiski element, a mi se bavimo razmatranjem života na drugim planetama.

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

MixailoGM

http://www.space.com/34382-universe-has-10-times-more-galaxies-hubble-reveals.html

Ne nađoh na brzinu odgovarajuću temu, ali mislim da i ovde može ova vest. Zbog tehničkih ograničenja trenutno ne vidimo oko 90% galaksija! Dakle, vidimo samo 10% izgleda, a i tih 10% je najmanje 100 milijardi... Neverovatno! :o

I da dodam vezu ka Youtube snimku, lakše tamo radi: https://www.youtube.com/watch?v=eEbLT_U0XyY

Kizza

Koliko li samo ima planeta?Prosto je neverovatno koliki je Svemir  :o Pa zar je moguće da smo sami  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?