• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvo gledanje kroz teleskop!

Started by eyej, October 20, 2005, 04:02:12 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

eyej

E pa ljudi! Verovali ili ne..veceras sam imao svoje prvo gledanje kroz onaj cuveni teleskop, za koji sam vas smarao ceo prethodni mesec! :) Dakle..Optisan Star 70076! Za sada sta mogu da kazem je sledece! Primetio sam da je mnogo teze nego sto sam ocekivao! Imam problema sa trazilicom, nisam uspeo lepo da je nastelujem, pa su se javljali problemi tipa..kada ti pobegne objekat pa moras da ga juris dok ga ponovo ne nadjes! Obzirom da pojma nemam gde je sta na nebu..tu je bio stari dobar Mesec! Sto se tice njega, slika je fenomenalna! Ostra je skroz, na svim uvecanjima.. Gomila detalja koje vidim prvi put u zivotu! Bio sam odusevljen.. kao i devojka, ciji je ovo i bio poklon! :) Za sad mi uopste ne ide u glavu kako cu da nedjem nesto drugo, kada sam i Mesec jurio pola sata! :) Tako da.. ako ima nekog raspolozenog da pomogne malo.. :D Eto..ukoliko neko vrsi neka posmatranja ovde u Bg-u, onako cisto radi razonode.. i voljan je da ga smaram malo.. bilo bi super! :D Kapiram ja da cu vecinu stvari morati sam.. ali, ovim zelim samo da ubrzam proces.. da izbegnem greske koje ste, mozda, pravili svi vi!!!

Bobo

Za pocetak, slozi teleskop po danu i namjesti trazilac po nekom staticnom objektu - zgradi stupu, stablu.

gucic

Kao sto sam ti i rekao, taj trazilac je (u stvari to nije trazilac) los i mali ali kad se naviknes mozes dosta doga da pronadjes.
Imas veliki krst Svetosavske crkve. Nadji ga prvo u teleskopu, zakoci ga, pa tek onda steluj trazilac pomocu tri srafa koji se nalaze na njemu.

sashastar

Eyej i obavezno koristi najmanje uvecanje koje imas.

eyej

Ma otprilike znam ja sve to! Ali sinoc je bila specificna situacija! Bio sam na krovu zgrade, koji je bas mali i okruzen sa svih strana sem jedne! Sa te jedne strane je i bio Mesec i par zvezda! A nisam mogao da stelujem trazilicu prema Mesecu! Deo grada koji sam video sa te jedne strane nije bio nesto osvetljen niti se isticao neki objekat da bih mogao da stelujem trazilicu prema njemu! A i smara me sto ti srafici koji drze trazilicu (ili kako god se ona zove) ne drze nju bas cvrsto.. pa kad nosim teleskop gore dole, verovatno se rasteluje! Kako da to sredim? Inace..Hram ovih dana uopste nije osvetljen nocu...ne znam zasto! A i malo me muci to sto je okrenuta slika pa kad zelim da pomeram teleskop sve mi je cudno i totalno se ne snalazim! Ne mogu jos da se orijentisem, pogotovo sa okrenutom slikom!

Quote from: "gucic"taj trazilac je (u stvari to nije trazilac)

A sta je ako nije trazilac? Odnosno, ima li neko preciznije ime!?

gucic

Quote from: "gucic"taj trazilac je (u stvari to nije trazilac)

eyej wrote:
QuoteA sta je ako nije trazilac? Odnosno, ima li neko preciznije ime!?


Salio sam se malo. To jeste trazilac ali ga ja ne zovem tako jer je suvise slab... :P
Mogao si i na Drvoimpex da ciljas. Gore imas lampe za helikoptere.
Nadji bilo sta samo da se ne krece.

sashastar

Eyej ono sto si rekao Mesec i par zvezda jedna od njih je i Mars.

stefan

Ja sam narucio Optisan Star 60060 . Sta mislite kakav je.
To mi je prvi teleskop. :D

Sich

wou, lepo udri search po forumu, puno se o njemu pisalo :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

Sich sad vidis potrebu za neko recimo mesto odnosno neki ili neke topike za pocetnike.

Sich

vidis, imam bolju ideju. jos malo kad forum omatori, tj kad bude malo vise poucnih topika otvorimo neki faq.
sta kazes?
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

eyej

Eto, nisi ti za dzabe admin! :D U svakom slucaju, taj FAQ bi morao da pokrije i Optisan teleskope! :lol:

sashastar

Mislim da je Sich pogodio pravu stvar.

Bobo


sashastar

Bobo bojim se da je i to tesko za totalne pocetnike
Ali dosta je dobro.