• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Potreban adapter za Canon->Teleskop?

Started by Zokikac, January 07, 2013, 04:28:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zokikac

 Pozdrav ljudi

Potrebna mi je mala pomoc oko kupovine adaptera sa EOS-a na teleskop,na teleskopu je fokuser od 2" u njemu se nalazi adapter od 1,25" jer su barlow i okular 1,25" e sad video sam da je to T2 adapter ( cini mi se ) ali koliko sam skontao on ima navoje sa obe strane i ona koja ide na telo aparata i one koja ide u fokuser,medjutim kod mene na fokuseru ne postoji navoj sto znaci da pored tog adaptera treba jos neki deo a koji je to deo pojma nemam jer nisam uspeo da ga nadjem nigde ali predpostavljam da mora biti nesto sto ulazi u fokuser i steze se onim sraficem na fokuseru kao i adapter 1.25" e sad koliko dugacak treba da bude i taj deo da li duzina toga ima neke veze?da li to moze da se kupi negde ili moram da pravim?

Ljubo

January 07, 2013, 05:53:54 pm #1 Last Edit: January 07, 2013, 06:15:19 pm by Ljubo
Da, treba ti adapter T2 (muški) na 2" (ženski?). Ne znam da li ga imaju u Teleskop Centru, ali svaki tokar ti ga moze napraviti: trazi da ti s jedne strane napravi muški navoj 42x0.75 mm, a sa druge strane ostaje cijev vanjskog prečnika 2 cola. Dužina cijevi - pa recimo 2.5 do 3 centimetra bice dovoljno. I to je to što ti treba.

Inace, moze se nabaviti i adapter EOS-2" - ja koristim i njega, kao i ovu drugu, gorepomenutu, kombinaciju. Na zalost, nemam viska, jer imam 2 EOS-a. ;)

Zokikac

Hvala ljubo tako sam i mislio sto se tice adaptera da ide T2 sa jedne a 2" sa druge strane pozvacu sutra telesko centar pa cu videti da li imaju,ako ne nadjem tamo moracu da potrazim nekoga ko to radi da mi napravi,hvala jos jednom od srca :) jedna stvar manje za resavanje :) ostaje sledeca stavka stativ za fotoaparat da se raspitam koji i koja cena :)

Sekula

Quote from: Zokikac on January 07, 2013, 06:05:15 pm
Hvala ljubo tako sam i mislio sto se tice adaptera da ide T2 sa jedne a 2" sa druge strane pozvacu sutra telesko centar pa cu videti da li imaju,ako ne nadjem tamo moracu da potrazim nekoga ko to radi da mi napravi,hvala jos jednom od srca :) jedna stvar manje za resavanje :) ostaje sledeca stavka stativ za fotoaparat da se raspitam koji i koja cena :)


U principu imaš dva adaptera m42 i m48 u zavisnosti od teleskopa i korišćenja filtera, korektora i sl. Navrneš adapter na fotoaparat, onaj deo što se šrafovima drži za fokus cev 2" odšrafiš i skineš sa njega 1,25" okular adapter i navrneš adapter sa aparatom na ovaj što ti je ostao konusni deo tj adapter od 2", gurneš u tubus cev i zašrafiš.

Može majstor da ti napravi ali mislim da je to u TC oko 30 evra.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Skyw@lker

Da ne bih otvarao posebnu temu posedujem SkyWatcher 150/1200 EQ3 i planiram da počnem da se pomalo bavim astrofotografijom. Imam Canon SX 220 HS i on poseduje pokretni zum od 12x. Da li postoji neki način da ih povežem ili fiskiram a da mogu da napravim pristojne fotke. Do sada sam samo uspeo da slikam Mesec i zalaske Sunca sa fotoaparatom i dobijam zadovoljavajuće fotke, ali ako već imam teleskop želeo bih i neke planetice da fotnem :) Gledao sam u Teleskop Centru (na njhovom sajtu) da poseduju razne adaptere ali jednostavno ne znam šta tačno da tražim.







"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Zokikac

Zvao sam teleskop centar danas za adapter sa T2 na 2" cena je uzas  :) izadje negde oko 47-48 evra malo mi je mnogo trenutno,pokusacu nesto da smislim kako to da resim ako nadjem nekog strugara da to napravi mada tesko,teleskop centar je dobar sto se tice nekih stvari mada za neke stvari je preskup.. :) izvinjavam se ljudima iz teleskop centra ali kazem svoje misljenje :)

Yagodinac

Quote from: Skyw@lker on January 09, 2013, 06:20:52 pm
Da ne bih otvarao posebnu temu posedujem SkyWatcher 150/1200 EQ3 i planiram da počnem da se pomalo bavim astrofotografijom. Imam Canon SX 220 HS i on poseduje pokretni zum od 12x. Da li postoji neki način da ih povežem ili fiskiram a da mogu da napravim pristojne fotke. Do sada sam samo uspeo da slikam Mesec i zalaske Sunca sa fotoaparatom i dobijam zadovoljavajuće fotke, ali ako već imam teleskop želeo bih i neke planetice da fotnem :) Gledao sam u Teleskop Centru (na njhovom sajtu) da poseduju razne adaptere ali jednostavno ne znam šta tačno da tražim.


Treba ti ovo dole. Ja sam u principu zadovoljan kako radi; malo veštiji sa mehanikom mogu svoje adaptere i da naprave ali teško da bi bilo kao ovo po pitanju težine i preciznosti.

http://www.teleskop.rs/teleskop/adapteri/317-mm-micro-stage-drzac

Skyw@lker

Hvala puno, nije jeftin ali ako dobro odrađuje posao vredi :)
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."