• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Posmatranje na minusu

Started by karlos, December 14, 2012, 02:16:48 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

karlos

Večeras se moglo posmatrati uz adekvatnu obuću i odeću. Posle dužeg vremena ,nebo je konačno
postalo dostupno pa nisam odoleo izazovu. Morao sam malo da zvirnem  ;) . Do 00:00 h je bilo
lepo čisto nebo ,posle toga se vidljivost smanjila ,vlaga povećala . Na nekih - 7 stepeni nije tako
prijatno posmatrati , ali nije bilo ni toliko strašno . Uz Jupiter ,Plejade,Orion maglina,koji još
uvek dominiraju nebom,zvezdanih jata ,galaksija Andromeda,triangulum,bodes ,dalo se videti
i 5 meteora za nekih 20-30 minuta . Da li je to aktivna neka meteorska kiša ili je slučajnost ?
Sve u svemu ,kratko ali lepo zadovoljstvo  ;D

Sekula

Quote from: karlos on December 14, 2012, 02:16:48 am
Večeras se moglo posmatrati uz adekvatnu obuću i odeću. Posle dužeg vremena ,nebo je konačno
postalo dostupno pa nisam odoleo izazovu. Morao sam malo da zvirnem  ;) . Do 00:00 h je bilo
lepo čisto nebo ,posle toga se vidljivost smanjila ,vlaga povećala . Na nekih - 7 stepeni nije tako
prijatno posmatrati , ali nije bilo ni toliko strašno . Uz Jupiter ,Plejade,Orion maglina,koji još
uvek dominiraju nebom,zvezdanih jata ,galaksija Andromeda,triangulum,bodes ,dalo se videti
i 5 meteora za nekih 20-30 minuta . Da li je to aktivna neka meteorska kiša ili je slučajnost ?
Sve u svemu ,kratko ali lepo zadovoljstvo  ;D


Posmatrao si upravo maksimum meteorskog roja Geminida, izmedju ostalog. Dobar tajming.  :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

karlos

Super , i ja da nešto  "ubodem" kad treba . Šteta što ne može da se posmatra i dalje , navukli su se
neki oblaci,a intenzitet meteora je bio dobar. Ako grešim neka me neko ispravi ,mislim da na
forumu nemamo temu za najavu meteorskih kiša i sličnih pojava . Pomoglo bi da što manje ljudi
propuste posmatranje istih.

Sekula

Quote from: karlos on December 14, 2012, 03:22:00 am
Super , i ja da nešto  "ubodem" kad treba . Šteta što ne može da se posmatra i dalje , navukli su se
neki oblaci,a intenzitet meteora je bio dobar. Ako grešim neka me neko ispravi ,mislim da na
forumu nemamo temu za najavu meteorskih kiša i sličnih pojava . Pomoglo bi da što manje ljudi
propuste posmatranje istih.



http://www.imo.net/calendar
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

karlos

Hvala Sekula za link .

Da ne otvaram novu temu , sinoć je izgleda bilo jako dobro  veče za posmatranje . Nije bilo
mnogo hladno ,ali sam se ja kasno probudio ,nešto pre 4h. Dok se teleskop hladio napolju,
ja sam sebi ispekao jednu kaficu i uz nju pretresao stelarium. Jupiter je odlazio, ali je zato
Saturn dolazio. Izbor je pao na lov ,na galaksijama pored sazvežđa veliki medved. Tako sam uspeo
po prvi put da lociram i posmatram galaksije M 101, M 51 , M 63 i M 106 . Praktično je bila trka
sa turbulencijom i vlagom u atmosferi ,a sa istoka je počelo da stiže neumoljivo svetlo.
Uživanje u posmatranju sam upotpunio sa pogledom na Saturn. Venera nije imala bog zna šta da
pruži ,a od Merkura ni traga.

Jel uspeo neko da vidi Merkur,recimo nešto bolje nego što je loš pogled na Veneru ?


Sima_Strahota

Sinoc je bilo genijalno, iz grada sam bez problema video objekat HIP 20785 (odmah pored Ganimeda), magnitude 8.55
...

mravic

Hm, Merkur se vidi samo kao tackica, malo, ofarbano, lose, a mnogi ga nisu ni videli jer je uvek u nepovoljnom polozaju.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Quote from: karlos on December 25, 2012, 08:42:39 am
Jel uspeo neko da vidi Merkur,recimo nešto bolje nego što je loš pogled na Veneru ?


Merkur se nikad ne udaljava od Sunca, što znači da ga je moguće videti jedino neposredno oko izlaska/zalaska Sunca, i to izuzetno nisko. Naravno da turbulencija uništava sliku.

BtW i Venera može da bude izuzetno loša kad je nisko, tj kad je sa suprotne strane Sunca ("puna Venera") jer je tad najmanja i najudaljenija - a što je najbitnije i zalepljena za Sunce. Evo koliko loše to može da bude:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2010/05/merkur-i-venera-u-konjukciji.html

karlos

Tako sam i mislio . Pre možda 7 - 10 dana  ,Merkur je bio u povoljnijem položaju za pogledati,bio
je na najvišoj tački pre izlaska sunca. Čak i tada pogled na njega je bio ne zadovoljavajući.