• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mućni glavom

Started by Ygor2000stargazer, January 25, 2013, 09:52:49 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ygor2000stargazer

Čuo sam da za newton teleskope treba koma korektor da bi se izbegle difrakcije kod zvezda,a koma korektor košta$$$! Postoji li neka jeftinija alternativa ili se može izbeći kvalitetnom optikom?(nemojte mi pričati o APOhromatima,mrak mi padne na oci!)Ja sam već smislio nekakav način, ali hoću da ćujem i vas! 

Ygor2000stargazer

Ajde,ajde nastavi...pogledaj prvo kako difrakcija nastaje,onda kako se umanjuje i na kraju alternativu umanjivanja ;)
Samo logičko razmišljanje...mada nije lako...

NeS

Bas bih voleo da mi objasnis, kakva je veza kome i difrakcije.

Yagodinac

Napraviš zakrivljen senzor  8)
Ali spram toga je koma-korektor zapravo jeftin.

NeS

Sistemi bez kome daju zakrivljeno polje kao RC i Schmidt i tu bi pomogao zakrivljeni senzor ali tako neces izbeci komu kod njutna.

Ygor2000stargazer

Jedno veliko pardon. Pogrešno sam protumačio izraz difrakciju

Sekula

Quote from: Ygor2000stargazer on January 25, 2013, 03:26:21 pm
Jedno veliko pardon. Pogrešno sam protumačio izraz difrakciju


Apsolutno ubačen pojam iz optike koji nikakve veze nema sa nedostatkom odredjene konstrukcije, kao što je njutn teleskop ima. Dakle, koma kod njutna je optički nedostatak. Kratko i jasno, ne može se nikako sprečiti a može se ispeglati samo koma korektorom. Ili uzeti Njutn-Maksutov, koji ima korektivnu ploču.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Ygor2000stargazer

Joooooooj!!! :( :(
Totalno sam pogresio
Sledeci put cu da pazim sta govorim :)

koči

Predlažem da se uradi stranica sa pojmovima iz astonomije koji su vjerovatno nepoznati početnicima, i objašnjenjem za svaki (ako već nije urađena). Svako kome je nepoznat neki pojam- upiše ga, a onaj koji zna-doda objašnjenje. Tako bismo dobili sve objedinjeno i nebismo morali tražiti po vikipediji i sl.
Ako to već ima, izvinjavam se. Možda nije trebalo da ovo ide ovde ali vezano je za promašaj iz ove teme.

Sekula

Quote from: koči on January 25, 2013, 08:18:26 pm
Predlažem da se uradi stranica sa pojmovima iz astonomije koji su vjerovatno nepoznati početnicima, i objašnjenjem za svaki (ako već nije urađena). Svako kome je nepoznat neki pojam- upiše ga, a onaj koji zna-doda objašnjenje. Tako bismo dobili sve objedinjeno i nebismo morali tražiti po vikipediji i sl.
Ako to već ima, izvinjavam se. Možda nije trebalo da ovo ide ovde ali vezano je za promašaj iz ove teme.


Search, koristite ga:

http://static.astronomija.co.rs/sadrzaj/instrumenti.htm

http://static.astronomija.co.rs/instrumenti/komparacija/vrste.htm
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

koči