• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Solar filter

Started by milan, January 27, 2013, 11:52:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

milan

HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

milan

I da li je moguce koristiti solar foliju i Ha filter za deep sky na suncu?
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

kruska

mozes koristiti obe stvari zajedno
svakako bi trebao obavezno imati foliju napred na teleskopu(objektivu) a Ha filter se nakaci ispred kamere.
P.S. deep sky nije najbolji izraz za slikanje sunca, ali da je daleko sunce, jeste.
dalje je i od Brindizija i od Beijinga  pa i od meseca
ali je blize od Urana

Polare

Quote from: milan on January 31, 2013, 10:31:07 pm
I da li je moguce koristiti solar foliju i Ha filter za deep sky na suncu?

Na koji H-alfa filter si mislio!? Jer postoje dvije vrste takvog filtera ;)

mravic

Postoji više vrsta Halfa filtera. Razlikuju se po širini linije spektra koji propuštaju. Oni sa užim linijama su bolji ali i mnogo skuplji.
Nisam siguran koliko bi detalja snimili sa folijom i h alfa filterom. To je sasvim drugačije od H alfa teleskopa koji je baš namenjen samo za posmatranje i snimanje sunca. Ali treba pokušati. Ja nisam nikada probao a imam jedan filter od 35nm ako se ne varam. To je jedan od jeftinijih. Moraću da probam pa okačim sliku...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Ovi filteri čije linkove si okačio samo sužavaju spektar koji se kroz njih vidi, tj propuštaju samo zelenu/plavu boju. Naravno da se pomoću njih bolje vidi granulacija, ali je i u procesingu DSLR fotke moguće izvući neke granulacije. Naravno, nije to baš nešto kao sa Habla ali granulacija se vidi, naročito prema rubovima.

Poređenja radi, evo moje fotke samo sa folijom:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2012/04/sunce-i-mesec.html

Polare

mravic @ ovaj filter h-alfa od 35Nm ne može se koristiti za Sunce (mislim možeš ti njega staviti gore pa fotkati) ali nema nikakve svrhe!
Tako navode i proizvođači filtera jer se radi o sasvim drugačijim linijama spektra ; 'The Astronomik H-Alpha filter may NOT be used for solar observation.,kao ni za 35-12-6 Nm !

http://www.astronomik.com/en/photographic-filters/h-alpha-12nm-ccd-filter.html

mravic

Ma znam ja da to nije filter za posmatranje Sunca, ali halfa je h alfa i to je jedna te ita linija ali sve zavisi kolika je ta linja uska. Što je linija uža to se bolje vide detalji na Suncu.
Naravno da posmatranje kroz samo taj filter samo golim okom  bilo jednako kao i da ga nema. Znači opasno.
Ali u kombinaciji sa folijom, možda bi se nešto i videlo.
Taj moj je namenjen za snimanje deep sky objekata i on mnogo pomaže u isticanju detalja maglina, pogotovo je dobar za astrofoto kad je pun Mesec jer on ne utiče na kvalitet snimka. Svi znamo da se pri mesečini ne mogu snimati deep sky objekti a da fotografije budu zadovoljavajuće.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

milan

Quote from: kruska on January 31, 2013, 10:35:52 pm
mozes koristiti obe stvari zajedno
svakako bi trebao obavezno imati foliju napred na teleskopu(objektivu) a Ha filter se nakaci ispred kamere.
P.S. deep sky nije najbolji izraz za slikanje sunca, ali da je daleko sunce, jeste.
dalje je i od Brindizija i od Beijinga  pa i od meseca
ali je blize od Urana


Nisam mislio da sunce spada u deep sky objekte vec sam mislio na Ha filter koji se koristi za deep sky konkretno na ove
http://www.astroshop.eu/h-alpha-filters/baader-planetarium-narrow-band-h-alpha-filter-7nm-2----flat-optically-polished-/p,10896#tab_bar_0_select
http://www.astroshop.eu/h-alpha-filters/baader-planetarium-h-alpha-passport-filter--35nm-hwb-2----flat-optically-polished-/p,10892
Quote from: mravic on February 01, 2013, 10:02:21 am
.Ali treba pokušati. Ja nisam nikada probao a imam jedan filter od 35nm ako se ne varam. To je jedan od jeftinijih. Moraću da probam pa okačim sliku...


Na to sam i mislio solar folija i taj Ha filter samo sam mislio na vizuelno posmatranje a ne fotkanje.
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

milan

HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

kruska

ja sam slikao sunce sa solarnom folijom i Ha filterom (za deep sky) na prime fokus

samo solarna folija

Ha + folija
mislim da bi bilo bolje na afokalno tj. okular projekciju slikati sunce zbog fokusa i ostrine slike.
to je bilo vise za probu

milan

Ispadne bolje bez filtera.
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

ivanmsk

Ja koristim AstroSolar filter pred objektiv i H -alfa filter ispred CCD kamere. AstroSolar Folia smanjiti osvetljenost Suncem , H -alfa filter poboljšava kontrast.
Možda čak i bolje bi bilo kombinacija AstroSolar Filter - Baader Solar Continuum filter.


Maksutov 90/1200, Astrosolar filter, H-alfa, CCD kamera Astropix 4.0
Newton 200/900, CCD Astropix 4.0, CCD Astropix 1.4+, NEQ6, CG5, Canon 5D i 600D

mravic

E to je to. Ja i govorim da treba probati i da će sigurno biti oštrije jer ne hvata ceo spektar. Verujem da bi onaj od 7nm bio još bolji, ali ja na žalost imam upola jeftiniji 35nm.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

ivanmsk

I 35nm takođe pomažu da se bolje kontrasta.
Takođe sam koristio 35nm , pokušao sam i 13nm.
Postoje dva filtera AstroSolar (foto - gustina 3.8, visual - gustina 5,0)
Ja koristim 3.8
Newton 200/900, CCD Astropix 4.0, CCD Astropix 1.4+, NEQ6, CG5, Canon 5D i 600D