• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Raspitivanje zbog kupovine Canon eos 1100d

Started by Predrag, January 29, 2013, 08:14:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Trenutno je na mnogim prodajnim mestima u ponudi:

CANON EOS 1100D Kit 18-55 III
i
Canon EOS 1100D KIT 18-55 IS II

Razlika u ceni je oko 8 000 dinara.

Pitanje za vas iskusnije astofotografe je da li vredi dati tih 8 000 preko?
Pitam iz razloga jer nemam pojma koja je razlika i kolika između Kit 18-55 III i KIT 18-55 IS II.

Hvala unapred!


"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

spadej

Nisam bas iskusan astrofotograf ali imam slican aparat i objektiv.

IS objektiv ima sistem za stabilizaciju slike koji eliminise vibracije pri fotkanju iz ruke. To je u nekim slucajevima prednost a u nekim drugim nema nikakav znacaj. Takodje, IS se ukljucuje i iskljucuje prekidacem na objektivu. Licno, voleo bih da imam to na mom objektivu ali ne smeta mi mnogo sto nemam.

Kod astrofotografije jedini slucaj kada bi IS mogao da bude od koristi je fotkanje Sunca. U svim ostalim slucajevima koriste se duge ekspozicije kada IS samo smeta.
Takodje, za astrofotografiju ces valjda koristiti teleskop. Tada ti uopste ne treba objektiv vec se preko odgovarajuceg adpatera telo aparata kaci u fokuser teleskopa.

Ako ces nebo slikati samo aparatom, onda treba da znas da je kit objektiv nuzno zlo. Kvalitet njegove optike nije na zavidnom nivou, na razlicitim ziznim daljinama se razlicito ponasaju itd. 
I jedan i drugi objektiv su plastikanci koji vrse pos'o. Ako hoces da imas pravi komad opreme, onda treba da juris "L" objektive, koji su drasticno skuplji i cesto vrede vise od samog tela aparata.

Ja imam EOS 1000D, i kit 18-55. Nikad ne bi dao 8k dinara za IS na istom takvom objektivu. Pre bih dodao i dva puta vise za L staklo cak i bez IS-a.

Sekula

U principu taj image stabilization koristi kada se slika iz ruke, a kad je na stativu pa tako i na piggy back nakacen na teleskop on se iskljucuje jer ne sluzi u tom svom zamisljenom modu kada je aparat fiksiran. Osim toga, pre bih ti preporucio da u toj razlici u  ceni kupis Canon fiksni objektiv od 50 mm ali 1.8 koji je oko 110 evra nov a to je 3000 dinara pride. Na taj nacin ces dobiti dobar objektiv za wide foto. U principu zoom objektivi su nuzno zlo u astrofoto svrhe, ako nemas fiksni. A ako ti treba zoom, onda uzmi lepo neki 18-135 za sve porodicno - turisticko - svadbarske namene. L seriju mozes da kupis svakako i bez ramisljana, samo sto je polovni objektiv do 200 mm zoom nesto manje od 1000 evra. A posto si ti porodican covek, taj L ce da te saceka u nekoj buducnosti, nadam se.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Meni je IS jedna jako zgodna stvarčica kad slikaš nešto što nema puno veze sa astrofotografijom. Suštinski, u sumraku i noću ćeš sa IS moći da slikaš i u graničnim situacijama gde običan 18-55 kapitulira.
IS ume da bude razlika između "imati" i "nemati" fotku.

Za prirodu i pejzaže to i nema nekog značaja. Jedino što bih zakonom uveo to je IS na teleobjektivima; ume da zatreba i usred dana po najjačem suncu.
Primer: tresu mi se ruke od uraganskog vetra a na 200mm treba da slikam nešto. Nemam tripod (koji tripod kad jedva sebe nosim preko 2000m  ;D ). Tu služi IS.
Bez IS-a sam prinuđen da u takvim situacijama podešavam parametre tako da ekspozicija bude 1/8000sec.

Jesi li probao da nađeš 550d umesto 1100d? Možda bi cena bila tu ili povoljnija.

Sekula

Uzgred budi rečeno, taj kit objektiv sa 18-55 je čist bezobrazluk naplaćivati ga skoro 80 evra u razlici u ceni. Uzgred, razlika u ceni u inostranstvu izmedju ova dva objektiva je 9 evra. Gde nadjoše ovi naši da se ugrade sa faktorom 10?!  >:(

Kod servisera, takoreći, on i nema cenu. Naravno, da IS ima prednosti o kojima je i Yagodinac pisao. Ali za tu razliku u ceni, kažem, možeš naći polovan boji zoom ako ti baš treba. Ili uz dodavanje možeš da uzmeš onaj fiksni objektiv koji sam naveo, a koji je recimo dobar za portrete ali je takodje dobar i za wide astro foto.

Evo šta kažu na wikipediji o ova dva objektiva:

QuoteCanon released a new version of the non-stabilized EF-S 18-55 f/3.5-5.6 III lens in line with the new stabilized EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS II, the non-stabilized with likely to come on future lower-end "Rebel" models and higher-end "Rebel" models. The new version of the non-stabilized lens is much sharper than the older version, very similar to the new IS II version, only not having Image Stabilization


Dakle, navodno, ova trojka koja je bez IS ima nešto oštriju sliku. Naravno, oba objektiva su napravljena od plastike i optički su postavljeni tako da prosto zadovoljavaju minimum potrebe da se ispred tela aparata nalazi sklop sočiva. Barem, po meni.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Predrag

Hvala ljudi, dosta ste mi pomogli.

Moje je sada da se odlučim da li mi je i koliko potreban image stabilization.

Još samo jedan fotoaparat imam u opciji i to je to od izbora:

Nikon D3100 SET (D3100 + Objektiv 18-55mm VR).

U stvari on je i bio prvi na spisku za kupovinu, ali sam naleteo na eos 1100d. Cena ovog nikona je tačno između cena canon-a sa ova dva objektiva.

Po onome što sam pročitao to je ista klasa dslr aparata. Mada se često za astrofoto potencira na canon fotoaparatima, pa odatle je razmišljanje prebačeno na canon. Verovatno i vi mislite isto?

Quote from: Sekula on January 29, 2013, 11:24:39 pm
pre bih ti preporucio da u toj razlici u  ceni kupis Canon fiksni objektiv od 50 mm ali 1.8 koji je oko 110 evra nov a to je 3000 dinara pride. Na taj nacin ces dobiti dobar objektiv za wide foto. U principu zoom objektivi su nuzno zlo u astrofoto svrhe, ako nemas fiksni. A ako ti treba zoom, onda uzmi lepo neki 18-135 za sve porodicno - turisticko - svadbarske namene. L seriju mozes da kupis svakako i bez ramisljana, samo sto je polovni objektiv do 200 mm zoom nesto manje od 1000 evra. A posto si ti porodican covek, taj L ce da te saceka u nekoj buducnosti, nadam se.


Razlika u ceni bi bila veća pošto je samo telo skuplje kada se uzima bez ovih objektiva koji se prodaju u paketu sa fotoaparatom. To mu dođe kao neka "akcija".
A L serija će svakako sačekati. :)

Yagodinac, 550d ne postoji nov u prodaji. Nisam od onih koji beže od polovnih stvari kada je ovako nešto u pitanju, ali sam ovaj put hteo nov fotoaparat.
Iskreno se nadam da ću biti zadovoljan slikama i kroz ove plastične objektive. :)

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Zokikac

Evo ovako ja sam imao priliku da uzmem taj aparat ali nisam,kupio sam 500d sa 7800 okidanja i kit objektivom ali bez stabilizacije za 280e sto je extra cena u odnosu na 1100d i mislim da je dosta bolji :) Prvenstveno sam vijao 450d razgledao cene imao u ponudi da uzmem nov sa garancijom 1100d za 330e, sa kit objektivom 18-55 IS II za 370e sto mi je bilo jako puno  kao sto i ostali znaju raspitivao se i to bas bas dosta kako ovde tako i na drugim forumima,e sad sto se tice 1100d aparat je dobar ali ipak trocifreni kao sto su 500d,550d,600d,650d su bolji 1100d jedina stvar koja postoji kod tog 1100d koja je po meni dobra je sto ima raspon ISO do 6400,(govorim u odnosu na moj aparat) Yagodinac rece da pogledas 550d sto je extra u odnosu na 1100d znaci nema poredjenja ali je 550d polovan dobro ocuvan sa manjim brojem okidanja i sa objektivom ooko 400e ,Sekula ima pravo da je mozda pametnije uzeti 50mm 1,8 koji je ubica u odnosu na 18-55, polovan dobro ocuvan od 70-100e kako ko koga zezne ili mozda 40d koji je oko 300-350e telo (drugar prodaje za 340e sa 14000 okidanja) najbolje bi bilo da sacekas i skupis jos malo para pa uzmes 550d po meni ( sto su i meni savetovali ) btw sto se tice ovog mog 500d ja sam prezadovoljan,baterija drzi oko 900 okidanja mozda i vise nisam tacno merio, NAJBITNIJE JE AKO UZIMAS POLOVAN APARATA DA VIDIS OD KOGA KUPUJES AKO JE PREPRODAVAC I NEKA MULJAVINA BEZI OD NJEGA,nadam se da sam ti koliko toliko pomogao

Zokikac

A da sto se nikona tice racunaj da su objektivi za njega mnooooogooo skuplji nego za canona :)

Predrag

Znam sve to, ali ipak neću da razmišljam o polovnim fotoaparatima ovaj put.

Nije problem da dodam još para, ali mislim da je ovo dovoljno. Šta god da kupim te pare neću dobiti nazad, jer ovo je za ličnu upotrebu i sopstveno zadovoljstvo. Nema tu zarade. :)

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

U principu, dosta ljudi će ti preporučiti generalno da ako ideš na novo kupuješ telo posebno i objektiv takodje. Još preciznije, novo telo + stari, dobro očuvani objektivi. Naravno, ako imaš pouzdanog prodavca i takodje pouzdan način da saznaš pravo stanje stvari sa brojem okidanja, stanjem senzora i ukupne elektronike, onda svakako i polovno dolazi itekako u obzir. E, ako ulaziš u polovno, onda se za pare novog četvorocifrenog modela može kupiti jako dobar trocifren pa čak i dvocifren model Canona. Dakle, što manji broj cifara to bolje. E sad, taj dvocifren, računaj da će biti sa nešto većim brojem okidanja ali ako nadješ nešto što nije mnogo, onda je to super. Kod mog prodavca polovne opreme je pravilo da ti daje garanciju sedam dana probe. Iskreno, ja se ne bih usudio da kupujem polovnu robu preko kupi-prodaj sajtova.

A što se tiče, Canon vs. Nikon po pitanju astrofoto upotrebe, zaključak je: Canon. Bolja pokrivenost u softverima koji su u velikom broju free, bolji support ukupne svetske astro zajednice, dobra custom-izacija od strane proizvodjača specifične opreme kao što su guider-i i programatori snimanja.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Zokikac

Slazem se sa Sekulom :) pogotovo sto se tice dvocifrenih canona ako bi nasao dvocifren canon koji je u dobrom stanju onda si miran duze vreme,apetiti sa vremenom porastu videces i sam :) ja sam sad kao na drogama samo vijam objektive i dodatnu opremu za aparat cak sam uzimao i M42 objektive,ali nikad dosta neki objektivi su skuplji nego sam aparat a videces i sam brzo ces da prerastes taj 18-55 vec posle par dana,kao sto Sekula rece ako bi se kojim slucajem odlucio za polovan moras imati dobrog prodavca polovne opreme ili barem nekoga ko poznaje nekoga i ko moze da garantuje,mislim da taj 1100d ne vredi te pare koliko oni cene u radnjam i da je jako jako precenjen,ne zelim da te ubedjujem kao verovatno i ostali ali su to samo neki saveti da mozda razmislis o tome :)

Yagodinac

Ma objektivi su najbitnija stvar u ovoj priči; svako telo slika onako kako objektiv nacrta i to je to  ;D
Ne bih rekao da su Nikon objektivi skuplji (a ni da su bolji  ;D), jednostavno su to velike pare u igri pa Canon/Nikon opasno paze kako će da postave cene opreme. Pre će biti da su ekvivalenti tu negde i sa cenom i sa kvalitetom.

A propo stari (non IS) objektiv 18-55 vs novi (IS), da, stari je bio optički smeće. Mislim na onaj koji se pravio pre deset godina. A ovaj novi non-IS je u rangu IS I i II, tj prihvatljiv je koliko-toliko. Zapravo, jedino su najstarije verzije 18-55 bez IS bile loše u optičkom smislu.

Što se tiče Nikon(j)a, sporadično neko uzme nikon i oduševi se astrofoto dostignućima, ali to je sporadično. Iz zilion razloga tu suvereno vlada Canon.

Za priču novo-polovno, svi tu imamo svoj stav. Naprosto neko je imao relativno dobra iskustva (moja malenkost i mnogi drugi) a neko, verovatno, na baš tako dobra iskustva. Nevezano da li je foto-oprema ili nešto drugo u pitanju.
Ja samo kažem da za te iste pare imaš zasigurno bolji aparat (1100d mislim da nema tresač prašine i ima manju rezoluciju, a i osakaćen je skoro svuda u odnosu na 550d) ali dobro. Možda kupuješ čekovima a tu onda otpada polovno. Ili jednostavno nećeš da se kockaš... I to je argument  :)

Jedno je sigurno: čak i da uzmeš 1100d i najgori polovan 18-55 slike će ti biti mnogo bolje i oštrije nego bilo čime što nije DSLR. A posle nekog vremena se uzme polovna pedesetica i samo se smeješ...

Predrag

Pažljivo sam pročitao vaše postove i paralelno čitao o ovom fotoaparatu ne netu i doneo jednostavnu odluku koja se sama nameće.

Najverovatnije dižem ruke od kupovine ovog fotoaparata. Razmatraću dalje pa se javljam za savete. :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Danijel

Nije objektiv 18-55 IS uopće loš. Jeftin je ali daje sasvim solidnu sliku. Ja ga imam, dobio sam ga u kompletu s fotoaparatom i većinu slika što sam snimao, bilo je upravo s njime. Možete ih vidjeti ovdje. Ionako sve te slike morate smanjivati da biste ih mogli gledati na monitoru ili na webu. Svaku sliku koju objavljujete ionako provučete kroz Photoshop ili neki drugi program. U jednoj sam knjizi pročitao jednu veliku mudrost. Otprilike je pisalo da je jeftinije i isplativije softverski ispraviti neku nepravilnost na fotografiji nego kupiti vrlo skupi objektiv koji ju nema. ;)

Dakle, ni najskuplji i najbolji fotoaparat ili objektiv, ne može snimiti dobru fotografiju ako ne znate kadrirati, odabrati ispravne parametre ili uhvatiti pravi trenutak za okidanje :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

Quote from: danijel on January 30, 2013, 10:50:42 pm
Nije objektiv 18-55 IS uopće loš. Jeftin je ali daje sasvim solidnu sliku. Ja ga imam, dobio sam ga u kompletu s fotoaparatom i većinu slika što sam snimao, bilo je upravo s njime. Možete ih vidjeti ovdje. Ionako sve te slike morate smanjivati da biste ih mogli gledati na monitoru ili na webu. Svaku sliku koju objavljujete ionako provučete kroz Photoshop ili neki drugi program. U jednoj sam knjizi pročitao jednu veliku mudrost. Otprilike je pisalo da je jeftinije i isplativije softverski ispraviti neku nepravilnost na fotografiji nego kupiti vrlo skupi objektiv koji ju nema. ;)

Dakle, ni najskuplji i najbolji fotoaparat ili objektiv, ne može snimiti dobru fotografiju ako ne znate kadrirati, odabrati ispravne parametre ili uhvatiti pravi trenutak za okidanje :)


Često u testovima porede eos 450d i eos 1100d. Posmatrajući tvoje slike Sunca i ako je u pitanju ovaj objektiv onda daje sasvim solidne rezultate.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan