• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Cloud Chamber eksperiment

Started by 5ja, February 02, 2013, 05:14:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

5ja

U ove zimske dane kada nemamo baš puno prilike da se bavimo onim što najviše volimo (odlaskom na teren, osmatranjima i astrofotografijom), kolega Bruno je u slobodno vreme napravio ovaj Cloud Chamber (ili na srpskom Maglenu komoru?) u cilju da probamo da ''uhvatimo'' poneku kosmičku česticu i da taj eksperiment zabeležimo na čipu aparata.. Korišćeno je oko 6 kg suvog leda (ugljendioksida u čvrstom stanju) i iz dva pokušaja dve vrste alkohola, apsolutni etil i isopropil (99,5%).





U prvom pokušaju nismo uspeli jer se limena ploča (na dnu komore) iskrivila od niske temperature u dodiru sa suvim ledom i odvojila od stakla.. Kada smo popravili oštećenje i zadihtovali komoru mrežastom trakom pokušali smo ponovo i dobili rezultat koji je zabeležen na ovom videu:
http://dl.dropbox.com/u/20039999/Video/Cloud%20chamber%20video%20i%20audio%20final%2001.avi

Nismo sigurni koliko je eksperiment bio uspešan niti smo sigurni šta smo zabeležili na ovom videu...
Nama se čini da je ''glavno dešavanje'' ili takozvani ''sweet spot'' uglavnom bio iznad prostora koji je sniman i da je većina ovih tragova samo ostatak traga koji pada ka dnu.. Kao da je postojala blaga turbulencija, kao da dihtung komore nije bio kako treba? Mada opet u nekim momentima kao da se jasno vidi ''prolazak''...  ???

Iz tog razloga, molimo nekoga (ko je možda imao više iskustva sa ovim eksperimentom) da nam kaže nešto o rezultatu našeg pokušaja na osnovu ovog video zapisa (ako je to uopšte moguće).
Pozdrav, a.a.d.TychoBrahe
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Yagodinac

Nemam nikakvo iskustvo sa ovim, ali mi se dopalo  :)

Danijel

Zanimljivo je, prekrasne kapljice pare koje su isparavale :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska

🌠