• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Vanzemaljce ćemo sresti za 10 godina?

Started by Accuphase, February 02, 2013, 07:59:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Accuphase


Accuphase

Skoro je Sekula otvorio temu, koja čini mi se ima direktne veze s ovim, gore navedenim...

kruska

kad ekonomisti  pricaju o vanzemaljcima....
mozda im uvale koji kredit... sa visokom kamatom
🌠

Dyson_Sphere

Quote from: kruska on February 03, 2013, 03:28:32 pm
kad ekonomisti  pricaju o vanzemaljcima....
mozda im uvale koji kredit... sa visokom kamatom


Ma da , samo sto bi oni nama da uvale taj kredit i to zbog pretnje vanzemaljaca :
http://www.huffingtonpost.com/2012/06/19/paul-krugman-alien-invasion_n_1609805.html

I pazite ovaj Krugman-ov citat :
"There was a 'Twilight Zone' episode like this in which scientists fake an alien threat in order to achieve world peace," Krugman said. "Well, this time, we don't need it, we need it in order to get some fiscal stimulus."

Nazalost danas se o mogucnosti pronalaska zivota van planete zemlje vise bave ekonomisti koji bi da ostvare fiscal stimulus bez motike i time daju ovoj inace veoma zanimljivoj i vaznoj oblasti nauke pežorativni karakter.

Ono sto bi me zaista obradovalo bi bio zavrsetak James Webb teleskopa koji bi trebalo da bude u stanju da detektuje gasove iz atmosfere tih planeta i otkrije mozda prisustvo kiseonika sto bi znacilo skoro sigurno da tu ima nekog zivota ili Arnoldov pravougaoni pomračujući objekat - http://arxiv.org/abs/astro-ph/0503580 tj. jedan od nacina otkrivanja meni omiljenih Dajsonovih sfera - http://en.wikipedia.org/wiki/Dyson_sphere.

Tacno je jedino da bi otkrice vanzemaljskog zivota izazvalo velike probleme u danasnjem svetu punom populizma i manjka pravih informacija i to pre svega od strane raznih religija koje eto pocetkom 21. veka dozivljavaju pravi srednjovekovni procvat a koje bi tim otkricem ( cak i najjednostavnijeg zivota ) izgubile smisao.

skyfly

Quote from: Dyson_Sphere on February 03, 2013, 09:58:24 pm

Tacno je jedino da bi otkrice vanzemaljskog zivota izazvalo velike probleme u danasnjem svetu punom populizma i manjka pravih informacija i to pre svega od strane raznih religija koje eto pocetkom 21. veka dozivljavaju pravi srednjovekovni procvat a koje bi tim otkricem ( cak i najjednostavnijeg zivota ) izgubile smisao.



pa i kad otkrise da je zemlja okrugla,ni ne okrznuse religiju ;)
mislim da takvo otkrice ne bi bitno uticaloo...

Dyson_Sphere

Quote from: skyfly on February 04, 2013, 08:43:37 pm
pa i kad otkrise da je zemlja okrugla,ni ne okrznuse religiju ;)
mislim da takvo otkrice ne bi bitno uticaloo...


Kako ne okrznuse, crkva se iz petnih zila trudila da ocuva svoju dogmu pa koliko samo ljudi spalise na lomaci zbog jeresa, sadasnji papa cak kaze sledece :
The Church at the time of Galileo kept much more closely to reason than did Galileo himself, and she took into consideration the ethical and social consequences of Galileo's teaching too. Her verdict against Galileo was rational and just, and the revision of this verdict can be justified only on the grounds of what is politically opportune
http://en.wikipedia.org/wiki/Galileo_affair#Modern_Catholic_Church_views
Dakle danas posle skoro 400 godina od optuzbi za jeres papa Benedict XVI kaze da je optuzba bila razumna i pravedna i da je njena revizija opravdana samo zato sto je politicki korisna. Ni dan danas se ne mogu pomiriti sa tim da se ipak okrece.


skyfly

Quote from: Dyson_Sphere on February 04, 2013, 10:10:24 pm
Quote from: skyfly on February 04, 2013, 08:43:37 pm
pa i kad otkrise da je zemlja okrugla,ni ne okrznuse religiju ;)
mislim da takvo otkrice ne bi bitno uticaloo...


Kako ne okrznuse, crkva se iz petnih zila trudila da ocuva svoju dogmu pa koliko samo ljudi spalise na lomaci zbog jeresa, sadasnji papa cak kaze sledece :
The Church at the time of Galileo kept much more closely to reason than did Galileo himself, and she took into consideration the ethical and social consequences of Galileo's teaching too. Her verdict against Galileo was rational and just, and the revision of this verdict can be justified only on the grounds of what is politically opportune
http://en.wikipedia.org/wiki/Galileo_affair#Modern_Catholic_Church_views
Dakle danas posle skoro 400 godina od optuzbi za jeres papa Benedict XVI kaze da je optuzba bila razumna i pravedna i da je njena revizija opravdana samo zato sto je politicki korisna. Ni dan danas se ne mogu pomiriti sa tim da se ipak okrece.




Da trudila se i,nazalost,uspjela.Ali slazes li se da je otkrice da je zemlja okrugla znatno "teze",od otkrica eventualnog zivota(nekad ili sad) na marsu...
Ono sta ce biti interesantno,jeste reagovanje religije na otkrice vanzemaljskog zivota,a vjernika je bilo i bice u velikom broju



Sasa

Ja verujem da bi otkriće vanzemaljskog života uticalo na sve. Samo te posledice ne bi bile dramatično upadljive i na prvi pogled ne bi se baš ništa promenilo. Ujutru bi đaci odlazili u školu, radnici u fabrike, studenti na fakultete. Vozovi bi i dalje kasnili, vojske bi i dalje ratovale. Ali to otkriće bi ipak snažno uticalo na religiju, filozofiju, nauku, politiku. Šta ćeš više.

NShappy

February 05, 2013, 07:39:07 am #8 Last Edit: February 05, 2013, 07:46:01 am by NShappy
K'o što reče Saša, ne bi bilo mnogo promena da samo otkrijemo da ima života, bilo posrednim bilo neposrednim metodama. S' obzirom na sve novije metode detektovanja i analize planeta oko obližnjih zvezda, izvesno je da ćemo uskoro moći posredno da utvrdimo da "tamo možda ima nešto živo". To je još uvek jako daleko od kontakta sa njima. Pored toga što bi odmah najveći deo populacije negirao i ne bi verovao u te informacije.

Sasvim bi drugo bilo kada bi sa tim nekim vanzemaljcima mogli i uspostaviti kontakt, ili kada bi baš počeli da nas posećuju, a to je ipak jako malo verovatno.

Kizza

Nije mi jasno zašto se ova gospoda iz Davosa plaše vanzemaljaca?
Citat-"Naime, u saradnji sa međunarodnim naučnim žurnalom "Nature", Svetski ekonomski forum izdvojio je pet "Faktora X" koji se odnose na "opasnosti koje nam se prikradaju".

Jedan od njih su i "moguće posledice kontakta sa vanzemaljskim oblicima života".
Ja nestrpljivo isčekujem vest da postoje  :)Moramo ih lepo dočekati,ipak nismo mi nekulturni,ljubomorni i sujetni  ;)

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Danijel

U slučaju hvatanja signala vanzemaljskih civilizacija postoje neka pravila, a prvo je: NE ODGOVARATI NA NJIH!

Iz prirode i iz povijesti znamo što se događalo inferniornijima: bivali su istrijebljeni, porobljeni... Ta pravila vrijede i dan danas, kako u mikrosvijetu, tako i među ljudima. Ako smo išta dobro naučili onda je to ta lekcija. I zato postoje protokoli koga i na koji način prvo treba obavijestiti, kako postupiti i sve oko toga.

Ni ja nisam znao ništa o tome dok nam to Korado Korlević nije u jednom svojem predavanju objasnio tako da ovo nije šala.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Accuphase

Quote from: danijel on February 26, 2013, 09:21:27 pm
U slučaju hvatanja signala vanzemaljskih civilizacija postoje neka pravila, a prvo je: NE ODGOVARATI NA NJIH!

Iz prirode i iz povijesti znamo što se događalo inferniornijima: bivali su istrijebljeni, porobljeni... Ta pravila vrijede i dan danas, kako u mikrosvijetu, tako i među ljudima. Ako smo išta dobro naučili onda je to ta lekcija. I zato postoje protokoli koga i na koji način prvo treba obavijestiti, kako postupiti i sve oko toga.

Ni ja nisam znao ništa o tome dok nam to Korado Korlević nije u jednom svojem predavanju objasnio tako da ovo nije šala.


Bilo bi jako fino, da nam prepričaš to predavanje, onako u kratkim crtama, verujem da je bilo zanimljivo & poučno !

Danijel

Ah ništa posebno, nisam sve zapamtio ali mi ovo zapelo za uho i ostalo. Bilo je to na Deset dana astronomije, u Daruvaru, predavanje o mogućem životu u svemiru. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska

Vanzemaljca tretirati kao trgovca knjigama koji vam zakuca na vrata.
Ignorisati ga!!!

Ne viriti cak ni kroz spijunku..
🌠

NShappy

Svako ovde priča neku drugu varijantu vanzemaljaca. A moguće je nešto od sledećeg:

1. Otkrijemo fosile pokojnih mikroorganizama, ili čak složenijih organizama negde u Sunčevom sistemu (Mars npr.)
2. Otkrijemo neke žive organizme negde u Sunčevom sistemu (okean Evrope npr.)
3. Detektujemo kiseonik, vodu i organske materije na nekim planetama oko drugih zvezda (indirektna metoda da tamo ima nešto živo)
4. Uhvatimo radio signale sa drugih vansolarnih planeta. Ali samo ih detektujemo. Predaleko su da komuniciramo.
5. Uhvatimo radio signale sa drugih vansolarnih planeta i odgovorimo na njih. Počnemo da komuniciramo (sa višegodišnjom ili višedecenijskom zadrškom, al' ajd, komuniciramo...)
6. Dokažemo da nas posećuju, ali oni nastave da izbegavaju komunikaciju.
7. Počnu da nas posećuju, uz prihvaćenu komunikaciju.

Nema mnogo drugih verzija, a svaka od spomenutih bi imala drugačije društvene i naučne posledice.

Na stranu što bi samo ovu poslednju svi prihvatili kao činjenicu. Za ostale bi se uvek našao neko da ih negira i priča da su neistina/zavera/izmišljotina bla. bla. bla.