• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

GoTo napajanje

Started by Ivica, February 02, 2013, 08:32:46 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ivica

Pozdrav.da li se može za napajanje GoTo upotrijebiti maleni akumulator 12v,7mAh?

Ljubo

Ne navodiš koja montaža je u pitanju? U svakom slučaju, odgovor je da može, samo sa 7mAh uglavnom ne izdrži cijelu noc, obično je to oko pola noći ili nešto duže, uz uslov da se ne kači na njega ništa drugo.
Ovo gore rečeno odnosi se na astrofoto snimanja, a u slučaju da se koristi samo za posmatranja objekata na različitim stranama neba, onda treba imati u vidu i da GoTo na vecim brzinama brze troši akumulator, no ipak bi trebalo da posluži nekoliko sati u svakom slučaju (Ovo se odnosi na jednostavnije, to jest lakše GoTo montaže - za veće je potrošnja proporcionalno veća).

Ivica

U pitanju je Celestron 80Lcm. bitno mi je da izdrži kojih 4-5 sati.(samo vizualna promatranja)

Sekula

February 02, 2013, 10:52:31 am #3 Last Edit: February 02, 2013, 10:58:17 am by Sekula
Quote from: Ivica on February 02, 2013, 08:32:46 am
Pozdrav.da li se može za napajanje GoTo upotrijebiti maleni akumulator 12v,7mAh?


Ta baterija bi pre odgovarala za napajanje fotoaparata prilikom celonoćnog snimanja, naravno uz adapter koji ide uz njega. Za EQ6 bi ti trebalo nešto što je recimo oko 20mAh, ne znam koliko bi trebalo baš za tu tvoju montažu. Ali, svakako deluje mnogo lakše nego EQ6, tako da bi trebalo i od 7 mAh da ti posluži.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Ja sam uspevao i 44Ah za auto da potrošim za noć... Više puta ;D
Doduše, to je zimi kad se kapacitet svih akumulatora prepolovi. Sad ih izolujem stiroporom (nikako na sneg!) Pritom zaboraviš da ga dopuniš i on posle nekoliko sati kapitulira. A za Canona imam isto 7Ah, premda preferiram kamionski 110Ah.

Mislim da EQ6 (bez goto) i ne troši nešto puno, naročito sa manjim teleskopima. Međutim, eos sa odloženim okidanjem (pali se AF lampica dok odbrojava) troši kao lud, sigurno preko 1A. Znam da duga ekspozicija i upaljen ekran vuku oko pola ampera, blic još 0.7 a AF lampica... nemam pojma.

Ukratko, sa odbrojavanjem (AF lampicom) sam primetio da se akumulatori dosta brže prazne. Čak sam jednom uspeo i 110 Ah da potrošim. Moji me kući zato zovu Arčibald, kad vide kako secam akumulatore  ::)

Sekula

U principu, 56 mAh akumulator koji je standardan za benzince daje mi struju za jednu noć i to za neq6, kao i za lacertu mgen. Ako se na to prikači i Canon 550d, nema šanse da radi. Za njega mora da ide baš taj mali od 7 mAh. Naravno, ko ima volje i prostora za većim onda je to druga priča. Ja snimam tako što direktno doteram auto, a ako preti opasnost da se akumulator isprazni, onda povremeno palim auto.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |