• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Rusi imaju klopku za asteroide i manje komete

Started by Sekula, February 06, 2013, 08:07:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: orion310591 on February 07, 2013, 11:14:08 pm

Prosto ne mogu da se suzdrzim i da ti ne odgovorim. Tvoji odgovori su smesni.



Pa ne mogu ni ja da se uzdržim da tebi ne odgovorim. ::) (bar dok se Yagodinac ne javi)

Objekte od kilometar  i po i fragmente od  40m nije on izmislio već se pominju u samom tekstu

On je precizirao da Rusija može isporučiti toliko udarnih objekata da se opasni asteroidi rascepe u potpunosti na bezbedne komade dužine do 40 metara, koji bi nakon toga sasvim sagoreli u atmosferi.


Predviđeno je da se takav sistem zaštite aktivira ukoliko se Zemlji približi nebesko telo velične do kilometar i po u prečniku.
[/b]


QuoteDrugo, jel si ti svestan da uporedjujes astronauticki program s vojnim programom?
Dal ti mislis da je njima prioritet astonautika?
Dal ti mislis da su oni takvi da sve vojno koriste i javno u astronautici?

Pouzdanost - Jel se secas mozda kad je rusija pre neku godinu, uspesno testirala ICBM raketu, koja je preletela celu rusiju sa zapada ka istoku i pogodila cilj u sibiru, ili nisi upucen?


Mhmmmm svemoćna Ruska vojna tehnologija.....
Pazi čak i u tako zatvorenom i tajnovitom sistemu kakav je ruska vojska procuri dovoljno informacija da se vidi da im je pouzdanost ne veća od civilne
Inače pad ICBM odmah po lansiranju zadnji put im se desio pri lansiranju Topol M 27.09.2011. tako da je takav scenario sasvim moguć i nepobedivoj ruskoj armiji :P

Uostalom samo pominjanje nukleranog oružja u kontekstu odbrane od asteroida je na nivou "Grand Show političkog marketinga" inspirisanog filmovima junačkoga Bursa Vilisa.
Kakvo bre lansiranje rakete sa nukleranom glavom , sve što bismo tako postigli je da umesto da nam na glavu padne gvozdena budža padne radioaktivna gvozdena budža  :o valjda da nas  efikasnije istrebi. A i inače za jedan asteroid bi nam trebalo pola tuceta Saturn V raketi (ili ekvivalentnih) što nisam siguran da ruska vojna tehnika obezbeđuje, ipak njma primarni cilj nije napuštanje Zemljine orbite  ;)


Ovo za 40m, ispade da si ti leteo s asteroidom dok je leteo kroz atmosferu pa znas koliki je kad koji bio...

Aj' lepo izađi na ulicu pa vidi koliko je 40 metara u prečniku (to ne da je veće od moje kuće nego io od kuća sa dvorištima mojih komšija levo, desno, iza mene i preko puta) uostalom što bi neko morao da jaše na takvom objektu da zna šta će se dogoditi kad svako može da otvori Google Earth (ili Maps) i ukuca koordinate 35°1′38″N 111°1′21″W i da i sam vidi kako izgleda kada asterioid takvih dimenzija padne.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D


Accuphase

I tako, u proseku svakih 1.000 godina nas "zvizne" nešto tih razmera...

Yagodinac

Quote from: orion310591 on February 07, 2013, 11:14:08 pm

Prosto ne mogu da se suzdrzim i da ti ne odgovorim. Tvoji odgovori su smesni.

Lepo si ti uzeo primer od 1.5km i objasnio svoje znanje, ali...

Analize Američke agencije za aeronautiku i svemirska istraživanja - NASA - ukazuju da moguću opasnost za stanovnike naše planete predstavlja oko 47.000 asterioida prečnika od sto metara.
Takvi asteroidi se sada nalaze na rastojanju manjem od osam miliona kilometara u odnosu na Zemlju. U 21. veku teorijski je moguće 11 sudara, od toga četiri mogu da se dese do 2050. godine.


jel ti ovaj deo vesti promako? ja kolko shvatam recenicu, 47k komada od (oko) 100 metara. A ne 15x veci.

Drugo, jel si ti svestan da uporedjujes astronauticki program s vojnim programom?
Dal ti mislis da je njima prioritet astonautika?
Dal ti mislis da su oni takvi da sve vojno koriste i javno u astronautici?

Pouzdanost - Jel se secas mozda kad je rusija pre neku godinu, uspesno testirala ICBM raketu, koja je preletela celu rusiju sa zapada ka istoku i pogodila cilj u sibiru, ili nisi upucen?

Dezintegracija rakete u toku lansiranja - ovo mi ne pada na pamet da komentarisem za ICBM, nije to papirni avion da se tako napravi i baci pa ako pukne puklo je.

Medjunarodna regulativa - dal ti mislis da ce Rusi da pitaju nekoga za regulativu ako imaju spremne rakete i imaju vremena da reaguju i uvereni su da ce da rese problem?

Ovo za 40m, ispade da si ti leteo s asteroidom dok je leteo kroz atmosferu pa znas koliki je kad koji bio...

Moram priznati da ovakav odgovor od tebe nisam ocekivao...

pozz



Kome je smešno ovde, smešno je meni. Ali od avanturističkih izjava tipa bombardovaćemo mi asteroide itd. Nije mi smešan tvoj komentar, premda mislim u najmanju ruku da nije korektan ;D

Idemo redom. Što se tiče 1.5km u prečniku to je Rus naveo, a ne ja.

Svestan sam da upoređujem astronautički program sa vojnim, i to činim namerno. Počeci istraživanja svemira su neraskidivo vezani za ICBM tehnologiju i isprepletani su do ekstrema kod svih zemalja koje tu tehnologiju poseduju. Mnoge rakete kojima se danas lansiraju sateliti su modifikovani interkontinentalni projektili, to bi trebalo već da znaš, tako da ne mešam ja vojni i civilni program već Rusi mešaju.
Da ne bude da pljujem Ruse evo i Habl teleskop je modifikovani špijunski satelit. Jeftinije im je bila da tako urade.

Pouzdanost. Upućen sam da Rusija na svim nivoima ima debelih problema u astronautici sa pouzdanošću svojih uređaja. Uputi se ti malo u Fobos-Grunt misiju. Ne može sa 50x manjim budžetom Rusije nego u vreme SSSR-a rezultat u istraživanju svemira da bude isti. Možda nije 50x, ali parafraziram.

Dezintegracije rakete ICMB... Imam utisak da uopšte ne razumeš da je to zapravo ovde najveća opasnost. Ako ti kažeš da je to nemoguće a ja kažem da je itekako moguće, onda ajde navedi neke tvoje argumente a ja ću nadalje moje.

Međunarodna regulativa. Znaš, Rat Zvezda je suspendovan tako da je obostrano dogovoreno da se nuklearne bojeve glave ne kače na satelite. Ako se ti dogovori suspenduju recipročno će obe strane sve moguće nuklearne uređaje da zakače na svoje satelite što bi drastično povećalo šanse od kvara, otkaza, incidenata i drugih nepotrebnih gluposti.
Još jednom da napomenem, slanje par hiljada bojevih glava (od kojih svaka može da pobije pola Beograda) u vasionu je po meni najgluplji potez koji ljudska civilizacija danas može da uradi.

Zadnje za 40m. Tu dimenziju kao graničnu je naveo Rus a ja sam komentarisao da i mnogo manji komadi mogu da padnu na zemlju. Svako iole pismen može da vidi da li sam ja u pravu ili Ruski akademik.
Tvoj kometar da sam leteo na asteroidu... Šta reći.

Moram da priznam da tvoj odgovor ne priliči komunikaciji koju mi ovde godinama gajimo na ovom forumu. 

1) Nemamo običaj da se vređamo međusobno već da argumentovano komentarišemo neke stvari.
2) U tvom postu nisam video nijedan argument.
3) Ne bi trebalo lično da shvatiš ovu temu. Znam da mnogo ljudi u ovoj zemlji ima simpatije za istok i antipatiju prema zapadu ali mene to ne interesuje. Pokušavam striktno da sagledam činjenično stanje.
4) Nadam se da će ova rasprava da se vrati u argumentovane tokove, nemam nameru da dalje razvijam polemiku ako ona izlazi iz civilizovanih tokova.

Pozz   ;)

Yagodinac

Umalo da zaboravim, ruske vojne rakete se ne raspadaju, jel? To nije avion od papira?
Evo Bulave, nije ICBM već balistički projektil ali itekako nosi nuklearne bojeve glave. Ti sad proceni šta bi bilo da je ova konkretno Bulava slučajno bila naoružana bojevom glavom, kao što bi bilo u slučaju rata:

http://www.youtube.com/watch?v=Sof_QK1z4b4

Accuphase

U novije vreme, člancima koji se objavljuju na www.astronomija.co.rs "provejava" ako ne baš otvorena "rusofilija" onda bar (ne)umereni optimizam i prevelika vera u rusku tehnologiju i kosmički program, kao i vrlo nekritički osvrti na "kosmičke" uspehe irana i sev. koreje !
Kao član foruma imam prava da izrazim svoje neslaganje sa pomenutom tendencijom...

Yagodinac

Ma nije to nikakav problem. Novinari koji pišu te članke ne rade ni za koga, samo izlažu svoje mišljenje. Ali su itekako potkovani što se tiče problematike (i više nego što treba  ;D) i to je najbitnije u celoj priči: biti potkovan tj nešto znati o konkretnoj temi.
Ja samo ukazujem na to da svaka rasprava ovde treba da bude argumentovana a ne emotivna tipa "lada je bolja od džipa".

Accuphase

Quote from: Yagodinac on February 09, 2013, 09:22:50 pm
Ma nije to nikakav problem. Novinari koji pišu te članke ne rade ni za koga, samo izlažu svoje mišljenje. Ali su itekako potkovani što se tiče problematike (i više nego što treba  ;D) i to je najbitnije u celoj priči: biti potkovan tj nešto znati o konkretnoj temi.
Ja samo ukazujem na to da svaka rasprava ovde treba da bude argumentovana a ne emotivna tipa "lada je bolja od džipa".


Yagodinac, ne sporim ja njihovu potkovanost...

Sekula

Quote from: Yagodinac on February 09, 2013, 09:22:50 pm
"lada je bolja od džipa".


Slažem se.   ;D

Zato što sam probao i džip i ladu, naravno.

A mi protiv-NEO odbranu još nismo isprobali, barem niko od nas zvanično, tako da ne možemo da tvrdimo šta je bolje.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Accuphase

February 10, 2013, 01:46:29 am #24 Last Edit: February 10, 2013, 01:55:04 am by Accuphase
Quote from: Sekula on February 10, 2013, 12:54:37 am
Quote from: Yagodinac on February 09, 2013, 09:22:50 pm
"lada je bolja od džipa".


Slažem se.   ;D

Zato što sam probao i džip i ladu, naravno.

A mi protiv-NEO odbranu još nismo isprobali, barem niko od nas zvanično, tako da ne možemo da tvrdimo šta je bolje.


Und... koji se terenac bolje "penje" uz Vidojevicu, ali iskreno ?

Sekula

Quote from: Accuphase on February 10, 2013, 01:46:29 am
Quote from: Sekula on February 10, 2013, 12:54:37 am
Quote from: Yagodinac on February 09, 2013, 09:22:50 pm
"lada je bolja od džipa".


Slažem se.   ;D

Zato što sam probao i džip i ladu, naravno.

A mi protiv-NEO odbranu još nismo isprobali, barem niko od nas zvanično, tako da ne možemo da tvrdimo šta je bolje.


Und... koji se terenac bolje "penje" uz Vidojevicu, ali iskreno ?




Po vejavici, mrklom mraku i 40 cm neočišćenog snega lada definitivno.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Konačno u nečemu Rusi bolji, tu se svi slažemo  8)
I ja sam svojevremeno vozio službenu nivu, čuda sam bio kadar s njom da napravim. Jedino posle radnog vremena kad sednem u svoj audi, nekako mi ispadne nejasno ko beše pobedio u II Sv. ratu.

Accuphase

Quote from: Ygor2000stargazer on February 06, 2013, 10:07:16 pm
Znam ja,video sam. To je samo ideja koja je bezbednija i ne tako rizična(ako ima rizika) i ja verujem da je bolja,osim za finansije.


Šta bi sa tvojim čuvenim "obećanjem o objašnjenju", kako funkcioniše "ruska tehnologija za odbranu od opasnosti iz svemira" Ygore ?

Ygor2000stargazer

Znaš kako Accuphase,razmišljao sam o tome i neću ništa odgovarati.Dodji ti lepo kod mene pa da pričamo jer ovako preko ove moje
drndave tastature i ultra sporog kompjutera nigde nećemo stići. Samo bi pričao stvari koje bi drugi članovi verovatno ispljuvali jer ne mogu da objasnim preko tastature koja ne može pokazivati rukom moju ideju. Da sam mogao da ispričam,onog jutra bi sve ispričao. Ovako bi izgledalo kao da sam potpuni idiot koji ne zna šta priča. To je nedostatak svih fourma,onemogućeno je pričati i pokazivati i objašnjavati uživo i jednostavno. Ko se ne slaže sa mnom,ne mora,jer je ovo ipak virtuelno komuniciranje putem tastature(uh, malo
sam ugnjavio ).

Ygor2000stargazer