• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

potrebna pomoć/predlozi :)

Started by bezrazmaka, February 07, 2013, 11:42:33 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bezrazmaka

Srednjoškolac sam, imam nedelju dana da definišem temu za naučno - istraživački rad kojim konkurišem u regionalnom centru za talente, tema astronomija. Imala sam na umu meteorske rojeve ili svetlosno zagađenje (jer sam član astronomske grupe društva istraživača, pa bih mogla da realizujem i onaj praktični deo istraživanja - tj. posmatranje).

Molim vas, ako neko ima iskustva sa sličnim stvarima, ili ima neki predlog koju temu bi bilo pogodno izučavati - neka kaže, svi predlozi su dobrodošli.
Hvala unapred! :)

Sekula

February 08, 2013, 12:33:34 am #1 Last Edit: February 08, 2013, 01:31:33 pm by Sekula
Quote from: bezrazmaka on February 07, 2013, 11:42:33 pm
Srednjoškolac sam, imam nedelju dana da definišem temu za naučno - istraživački rad kojim konkurišem u regionalnom centru za talente, tema astronomija. Imala sam na umu meteorske rojeve ili svetlosno zagađenje (jer sam član astronomske grupe društva istraživača, pa bih mogla da realizujem i onaj praktični deo istraživanja - tj. posmatranje).

Molim vas, ako neko ima iskustva sa sličnim stvarima, ili ima neki predlog koju temu bi bilo pogodno izučavati - neka kaže, svi predlozi su dobrodošli.
Hvala unapred! :)


Za meteore mogu da te uputim na vrlo relevantne ljude. Već pogadjam i iz kog si mesta na osnovu definicije društva istraživača u kojoj radi ta grupa. Tu informaciju ćeš dobiti od mene na PM.

Za svetlosno zagadjenje iskreno ne znam kakvo bi posmatranje mogla da napraviš sa kasnijom analizom podataka. To bi trebalo već videti sa nekim od ljudi koji su u toj tematici, ali se ja bojim da ovde nemamo kontakt niti je meni poznato. Možda bi mogla da se baviš astroklimatom gde je u suštini i svetlosno zagedjenje jedan od faktora uticaja. E, za to već slobodno se obrati na adresu Astronomske opservatorije u Beogradu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

gile.ms

Predavanje o svetlosnom zagađenju:
http://www.astronomija.co.rs/astronomski-kamp/6292-akl11-predavanje-svetlosno-zagaenje.html

čak i ako se ne opredeliš za ovu temu preporučujem da pažljivo ispratiš celo izlaganje... i da ga prepričavaš ljudima oko sebe :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

bezrazmaka