• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Bolid iznad Rusije - pad meteorita

Started by Ljubiša, February 15, 2013, 09:22:01 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sekula

Quote from: Accuphase on February 15, 2013, 02:49:38 pm
S obzirom na geografsku širinu Čeljabinska, te da Zemlja rotira sa zapada ka istoku, šta bi se desilo da su "krhotine pratioci" asteroida 2012 da-14, ušle u atmosferu sat ili dva kasnije ?


Povuci liniju trajektorije po tačnom pravcu i smeru i pomeri za toliko, pa ćeš videti. Naravno, ako znaš tačnu trajektoriju i smer, kao i mesto pada odakle ćeš pomerati.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Accuphase

Upravo zati i pitam, jer ne znam "tačnu trajektoriju i smer, kao i mesto pada" !

Sekula

Quote from: Accuphase on February 15, 2013, 03:09:25 pm
Upravo zati i pitam, jer ne znam "tačnu trajektoriju i smer, kao i mesto pada" !


Sačekaj da ona bude precizno odredjena i validno objavljena, kao i sa mestom ili mestima pada, pa onda prosto pogledaj npr u Google Earth. Ne znamo ni mi.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Accuphase

Da je 30 juna 1908 "Tunguska metorit" poranio, pao bi direktno na Lenjingrad !
Ovaj današnji izgleda na Moskvu...


Sima_Strahota

Dobro, aj sad, ne treba se gadjati kamenjem tek tako :) Aj prvo da vidimo kuda je leteo :)
...

Accuphase

Kranje nerado izjavljujem "ovakve stvari", ali šta ako su zapravo gađali/presreli/etc Asteroid 2012 DA14, a ovo što se desilo u rusiji su samo "recidivi" ?
Jer, ukoliko je Asteroid 2012 DA14 detektovan kao posve sigurna pretnja, to se sigurno ne bi "objavilo na sva zvona"...

Sima_Strahota

To moze da se zakljuci na osnovu poredjenja putanje ovog komada i 2012da14. Uostalom, videcemo da li 2012da14 da proleti danas :)
...

Sekula

Quote from: Accuphase on February 15, 2013, 03:24:25 pm
Kranje nerado izjavljujem "ovakve stvari", ali šta ako su zapravo gađali/presreli/etc Asteroid 2012 DA14, a ovo što se desilo u rusiji su samo "recidivi" ?
Jer, ukoliko je Asteroid 2012 DA14 detektovan kao posve sigurna pretnja, to se sigurno ne bi "objavilo na sva zvona"...


I šta sad da mi radimo, da pozovemo narod da sidje u skloništa, podrume i pećine? Bolje izaći napolje i posmatrati prolazak ako je vedro, a ako budu "recidivi" snimati ih allsky kamerom i imati štopericu pored sebe.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sich

2012 DA14 je dalje na nebu i tacno u poziciji tako da nema nikakve opasnosti da ce da udari o Zemlju, ne brini se Accuphase. Ne moras cak ni bensedin da popijes, jer je sve cool.

Sto se tice samog pada kazu rusi:
"Army units found three meteorite debris impact sites, two of which are in an area near Chebarkul Lake, west of Chelyabinsk. The third site was found some 80 kilometers further to the northwest, near the town of Zlatoust. One of the fragments that struck near Chebarkul left a crater six meters in diameter."
Znaci vojska jepronasla 3 kraera od kojih smo mi videli jedan, onaj na jezeru.

Inace, braca rusi su kao i mi: i posto su vec svi videli fotku koju je objavio gradonacelnik Celjabinska  sa kraterom nasred jezera, krizni stab svim medijima kaze kako nema nikakvih informacija o padu delova meteorita :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sekula

Quote from: Sich on February 15, 2013, 03:37:17 pm
...

Sto se tice samog pada kazu rusi:
"Army units found three meteorite debris impact sites, two of which are in an area near Chebarkul Lake, west of Chelyabinsk. The third site was found some 80 kilometers further to the northwest, near the town of Zlatoust. One of the fragments that struck near Chebarkul left a crater six meters in diameter."
Znaci vojska jepronasla 3 kraera od kojih smo mi videli jedan, onaj na jezeru.

...


Ovde je samo problem sa engleskim prevodom. U vesti ne piše da je nadjen krater na jezeru već pored tj u blizini, kao i ostala dva.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Accuphase

2036 Apophis Path of Risk... sve bre nekako idu u centralnu Aziju !


Sich

Oko kratera na jezeru su pronadjeni delovi meteorita; i vizuelno odgovaraju gvozdenom meteoritu (kazu ocevidci, a ne ja :) ).
Neke fotke su ovde http://74.mvd.ru/news/item/845855/
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sekula

Quote from: Sich on February 15, 2013, 04:10:41 pm
Oko kratera na jezeru su pronadjeni delovi meteorita; i vizuelno odgovaraju gvozdenom meteoritu (kazu ocevidci, a ne ja :) ).
Neke fotke su ovde http://74.mvd.ru/news/item/845855/


OK, onda je prethodna vest neprecizno napisana. Dakle, definitivno u Rusiji ne može da padne nešto veće a da nije pored neko jezero ili direktno u njega...    ???
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Accuphase

February 15, 2013, 05:27:21 pm #58 Last Edit: February 15, 2013, 05:36:48 pm by Sekula
NASA

Editor's Note: NASA statement on Russian meteor:
"According to NASA scientists, the trajectory of the Russian meteorite was significantly different than the trajectory of the asteroid 2012 DA14, making it a completely unrelated object. Information is still being collected about the Russian meteorite and analysis is preliminary at this point. In videos of the meteor, it is seen to pass from left to right in front of the rising sun, which means it was traveling from north to south. Asteroid DA14's trajectory is in the opposite direction, from south to north."


http://www.nasa.gov/topics/solarsystem/features/asteroidflyby.html

Accuphase

Još malo zanimljivog materijala...
http://zyalt.livejournal.com/722930.html?nojs=1

Kakve scene razaranja i materijalne štete, strašno !