• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Bolid iznad Rusije - pad meteorita

Started by Ljubiša, February 15, 2013, 09:22:01 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Accuphase

Na www.b92.net se iznose sledeći podaci o meteoritu:

- Bio je težak 10 tona pre ulaska u atmosferu
- Prečnik mu je bio oko 10 metara
- Eksplodirao je devet puta na putu ka tlu, prvi put na visini od 55km
- Kretao se brzinom od oko 54.000 km/h
- Još nisu pronađeni delovi
- Nađena su tri kratera
- Nema povišene radijacije

Kako je moguće, da telo sastavljeno od FeNi radijusa 10 m, bude teško samo 10 t, s obzirom na specifičnu gustinu tih metala ?

Kizza

Evo šta je rekao predsednik Putin: - citat-RTS:  Овај регион налази се око 1.500 километара источно од Москве. Метеорска киша могла је да се види и из Казахстана, преносе руске агенције.

Руски председник Владимир Путин изразио је забринутост због овог догађаја, поводом ког је имао састанак са министром за ванредне ситуације Владимиром Пучковом.

"Ситуација у вези са падом метеорита треба да нас интересује не са аспекта астрономије, мада је и то занимљиво за стручњаке, већ са аспекта обавештавања грађана о сличним догађајима, колико је то могуће", рекао је Путин, признајући, међутим, да ефикасан систем мониторинга у Русији не постоји.

"Потребно је учинити све да би се објективно проценила штета и да се помогне људима", истакао је Путин
Eh da su teleskopi jeftiniji.....
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sekula

Prva pretpostavka orbite (objavljeno na mail listi Petniče Meteorske Grupe):

=====================================================

From: Esko Lyytinen <esko.lyytinen@jippii.fi>
Date: Fri, Feb 15, 2013 at 4:46 PM
Subject: Re: (meteorobs) Russian fireball rough orbit
To: Meteor science and meteor observing <meteorobs@meteorobs.org>

Using mainly the video:
http://www.youtube.com/watch?v=4ZxXYscmgRg
and the weather satellite image, with no real good calibrations, I get a
rough solar system orbit ( the last stage by means of Marco Langbroek
Excel sheet).

( Entry with velocity 17 km/s ( 17.3) from about az. 97 with the slope
of 18 deg. Corresponding (luminous) start heigth (assumed, quite heigh
for the velocity, but considers very big size) 100 km and the end 7+  km.)
a=1.66
e=0.52
q=0.80 AU
aphelion at 2.53 AU
node=326.43 ( J2000.0 )
arg peri=116.0
i=4.05
43.6 days after perihelion
The geocentric radiant is 338, +2
This is only of very general quality and given with (a lot) too many
decimals.

The orbit does not much resemble the 2009 Feb, 16 innish fireball that I
told of yesterday.

According to that solution, the landing site would be not much more than
30 km away from that video recording site. But I do not know the
coordinates of this, except very roughly.
There quite probably are a lot of small fragments fallen down much
earlier along the track,  (with possibly a number of bigger ones,
besides the main piece).

Esko
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sich

Quote from: Accuphase on February 15, 2013, 06:07:30 pm

Kako je moguće, da telo sastavljeno od FeNi radijusa 10 m, bude teško samo 10 t, s obzirom na specifičnu gustinu tih metala ?



Potpuno si upravu, to su bile neke prve informacije da je oko 10 tona, posle toga su se pretpostavke kretale vise oko 50 tona.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Kizza

Prosto neverovatno da ga ni jedan radar nije detektovao!Niti je bio "mali" niti je bio "lagan".Toliko gvožđa na jednom mestu.
Pohvale za Accuphase :),sjajno zapažanje.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Ne znam baš da ima radara koji motre Svemir u svim pravcima. Traženja asteroida koji nam prete se, koliko znam, oslanjaja na vizuelne metode. Ovo je ipak mali kamen i vrlo je moguće da do sada nije primećen. Još ako je imao neku blesavu orbitu, ili neku višedecenijsku orbitu... ili ako je stigao negde iz duboke dubine Vasione...

To da je gađan raketama je vrlo neozbiljna tvrdnja (ne tvrdim da je nemoguće) ali znajući kojom brzinom asteroidi uleću u atmosferu i raspadaju se, verovatnoća da je neko uspeo da ga registruje, nanišani i pesretne, ne postoji. Na kraju krajeva, ponašao se tačno onako kako jedan bolid treba da se ponaša pri raspadu u atmosferi.

Yagodinac

A propo radara:
1) Radar snima određeni sektor po azimutu do određene visine. Drugim rečima ako nešto leti na 50km visine nijedan radar ga neće primetiti jer nisu podešeni za to.
2) Radar može detektovati samo objekte do određene brzine, stari radari su npr mogli da uoče ciljeve do 3mach, neki i do 5mach. Radi se između ostalog i o brzini izračunavanja podataka koja je veoma mala kod starih procesora.
3) Na radaru se detektuju samo objekti koji imaju radarski odraz, asteroidi i slično kamenje teško da imaju neki odraz. Eventualno neki gvozdeni meteorit bi imao odraz ali pitanje je koliki.

A propo dejstva PVO: objekt koji se kreće 50 (pedeset) puta brže od zvuka nije nešto što je moguće gađati bilo čime od oružja kojima se raspolaže.

Ja mislim da smo danas na neki način (zahvaljujući netu i digitalizaciji svega) prisustvovali jednoj fascinantoj pojavi o kojoj će se tek pričati.

Sima_Strahota

Phil Plait, vlasnik sajta Bad Astronomy, uskoro daje intervju o danasnjem dogadjaju na http://ktrs.com/listen-now

edit:
Bolje reci vec je poceo...
...

Sich

I Nasa odrzala telekonferenciju. Njena procena da je objekat precnika 15m imao 7 kilotona!
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sima_Strahota

Ja nasao da su se ispravili na 300 kilotona....

Pardon....300kt oslobodjene energije
...

Accuphase

Quote from: Sima_Strahota on February 16, 2013, 12:15:13 am
Ja nasao da su se ispravili na 300 kilotona....

Pardon....300kt oslobodjene energije


E, to su već "brojke za straho(poštovanje)"....

Sekula

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sima_Strahota

Cini mi se da je konstatacija "cudno" dosla od novinara, a ne od astronoma.
...

Yagodinac

Videćemo narednih dana, kad procene budu validnije. Između 7kt i 0.3Mt je poprilična razlika  :P
Premda treba uračunati i gubitak energije duž trajektorije, nije se sva energija oslobodila na jednom mestu. A čak i da je to puklo na jednom mestu imalo bi upola slabiji efekat od bombe bačene na Hirošimu. Pod uslovom da je 7kt  :o, za 300kt računajte i sami koliko je to enormna energija.
Tako da... dobro jutro  ;D