• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Bolid iznad Rusije - pad meteorita

Started by Ljubiša, February 15, 2013, 09:22:01 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Quote from: Accuphase on February 17, 2013, 06:09:53 pm
Ruku na srce, ona "rupčaga" u ledu na jezeru i izgleda kao da su je testerom isekli, malo je previše pravilnog oblika, sa skoro glatkim obodom..

i moj prvi utisak pri pogledu na fotku je bio tipa: "au k'o šestarom da ga je isekao"... mada i dalje nemam predstavu kako bi zapravo trebalo da izgleda rupa u ledu koju je napravio meteorit...

Quote from: Sekula on February 17, 2013, 07:59:09 pm
Snimak iz škole za vreme časa. Deca su dobro prošla:

https://www.youtube.com/watch?v=7vQPO5i3BNo


Da, zaista je sreća što imaju zavese - s jedne strane da zaustave komadiće stakla, a sa druge da su klinci videli bljesak i trag bolida verovatno bi se svi do jednog načičkali pored prozora... a bum dolazi oko minut - dva posle bljeska...

Neki tvrde da je ovako veliki broj povređenih upravo zato što su mnogi posmatrali pojavu tik iza zatvorenog prozora.
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Kizza

Ovo me podsetilo na ljude koji su trčali na plaže da vide "čudo" kako se voda povukla posle jakih zemljotresa a onda naleti cunami.Ovo je potpuno novo iskustvo i trebalo bi ga zapamtiti.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sekula

Quote from: Kizza on February 17, 2013, 08:19:03 pm
Ovo me podsetilo na ljude koji su trčali na plaže da vide "čudo" kako se voda povukla posle jakih zemljotresa a onda naleti cunami.Ovo je potpuno novo iskustvo i trebalo bi ga zapamtiti.


Kako za koga. Problem sa lomljavom prozora smo imali iz istog fizičkog razloga kada smo razvijali novi operativni sistem windows99. Samo što detonacije tada nisu bile od bolida.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Accuphase

February 17, 2013, 10:37:08 pm #93 Last Edit: February 17, 2013, 10:47:45 pm by Sekula
S obzirom da se "strasti lagano stišavaju", mislim da je vreme za dobru  knjigu, rekao bih vrlo aktuelnog sadržaja...






Sekula

Quote from: Accuphase on February 17, 2013, 10:37:08 pm
S obzirom da se "strasti lagano stišavaju", mislim da je vreme za dobru  knjigu, rekao bih vrlo aktuelnog sadržaja...
...


Daleko od toga da se strasti po ovom pitanju stišavaju i da će se skoro stišati zbog sledećeg:

1. Toliki meteorti koji je procenjen na 15m u prečniku sa masom i strahovitom energijom koju je oslobodio, teško da za sobom nije ostavio i materijalne tragove. To što su ruski zvaničnici barem za javnost, objavili da prekidaju zvanične potrage, to ne znači da nema fragmenata meteorita. Pa ima ih posle eksplozija mnogo manjih koji su se i kod nas dešavali, a kamoli da ih nema tamo negde po stepama oko Čeljabinska. To, da li će i kada će ih neko i nadalje tražiti, da se ne lažemo, budite sigurni da hoće.

2. Problem i sva manjkavost tzv. sky patrol sistema, ne samo na nacionalnom već na svetskom nivou kao i nepostojanje sistema ranog uzbunjivanja i posmatranja. Jeste problem tehnološki vizuelno to raditi sa zemlje, ali se sigurno mnogo toga može uraditi na satelitskom sistemu praćenja. Upravo zbog pomenutog pravca zamaskiranog od Sunca. Opasnost iz kosmosa nije samo briga lokalne zajednice već cele planete i čovečanstva, jer su i posledice očekivane. Nije pitanje, da li će se takvi udari desiti već kada i šta ćemo mi raditi kada se dese, odnosno oni koji se u tom trenutku budu zatekli na planeti umesto nas.

3. Nepostojanje bilo kakve mogućnosti da se deluje preventivno jer su se sve do sadašnje pomenute tehnologije svele na pričanje priče bez pokrića.

4. Uzdanje u matematičke modele i matematičke verovatnoće nikada neće isključiti mogućnost da nam meteorit padne na kuću, garažu, njivu, da neki novi asteroid ne padne i ne napravi makar lokalnu katastrofu, ali i globalnu, onako, mimo predvidjanja. Dakle, nema opuštanja, a sa druge strane moramo da naučimo da živimo sa tim i da se nosimo sa tom pretnjom na jedan normalan, dijalektički način.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sima_Strahota

Hm....

QuoteBREAKING: #RussianMeteor fragments found at Chebarkul Lake in Russian Urals - scientists http://on.rt.com/gn84p7


Ne mogu da otvorim sajt RT, moze biti da je preopterecen...
...

Sekula

Quote from: Sima_Strahota on February 17, 2013, 11:14:04 pm
Hm....

QuoteBREAKING: #RussianMeteor fragments found at Chebarkul Lake in Russian Urals - scientists http://on.rt.com/gn84p7


Ne mogu da otvorim sajt RT, moze biti da je preopterecen...


Jeste im preopterećen server.

Dakle,

Pronadjeni fragmenti (mada ne bog zna koliko veliki)!

http://en.rian.ru/russia/20130217/179531203.html
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

orion310591

February 18, 2013, 01:23:36 am #97 Last Edit: February 18, 2013, 01:43:57 am by Sekula
Quote from: Accuphase on February 17, 2013, 06:09:53 pm
Ruku na srce, ona "rupčaga" u ledu na jezeru i izgleda kao da su je testerom isekli, malo je previše pravilnog oblika, sa skoro glatkim obodom..


A da uzmes malo vise informacija u obzir (za simulaciju u mozgu) pre nego sto kazes ovako nesto?

Vise desetina tona uzarenog gvozdja se sa brzinom od preko 30km/s zabije u led debeo pola metra. Eto to se desilo. Isto kao da si uzeo pistolj na kuglice i sa razdaljine od 5cm pucao u led tanak milimetar.

Kolko sam cuo u jezeru nisu nasli nista... ne znam kakvo je dno u jezeru al garant, ako je ostalo nesto da je nabijeno pod zemljom ili muljom...

Evo jedan HD snimak i opet obratite paznju na zvuk... NE POJACAVAJTE JAKO ZVUCNIKE

https://www.youtube.com/watch?v=Rp5eg_lk8zA

Sekula

Quote from: orion310591 on February 18, 2013, 01:23:36 am
Quote from: Accuphase on February 17, 2013, 06:09:53 pm
Ruku na srce, ona "rupčaga" u ledu na jezeru i izgleda kao da su je testerom isekli, malo je previše pravilnog oblika, sa skoro glatkim obodom..


A da uzmes malo vise informacija u obzir (za simulaciju u mozgu) pre nego sto kazes ovako nesto?

Vise desetina tona uzarenog gvozdja se sa brzinom od preko 30km/s zabije u led debeo pola metra. Eto to se desilo. Isto kao da si uzeo pistolj za kuglice i sa razdaljine od 5cm pucao u led tanak milimetar.

Kolko sam cuo u jezeru nisu nasli nista... ne znam kakvo je dno u jezeru al garant, ako je ostalo nesto da je nabijeno pod zemljom ili muljom...

Evo jedan HD snimak i opet obratite paznju na zvuk... NE POJACAVAJTE JAKO ZVUCNIKE

https://www.youtube.com/watch?v=Rp5eg_lk8zA


Što se tiče simulacije sa pucanjem ne bi to baš bilo isto jer je sloj leda mnogo deblji i telo koje pada, pada sa mnogo većom brzinom. Pri tome pada koso a ne upravno pa je i pitanje da li bi led odreagovao pravilnim krugom probijanja. Nije baš stoposto sigurno da li bi led odreagovao tako da pukne kružno bez dodatnih pukotina kojima bi bio iskrzan.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

orion310591

February 18, 2013, 01:53:56 am #99 Last Edit: February 18, 2013, 02:07:53 am by orion310591
Quote from: Sekula on February 18, 2013, 01:37:58 am
Quote from: orion310591 on February 18, 2013, 01:23:36 am
Quote from: Accuphase on February 17, 2013, 06:09:53 pm
Ruku na srce, ona "rupčaga" u ledu na jezeru i izgleda kao da su je testerom isekli, malo je previše pravilnog oblika, sa skoro glatkim obodom..


A da uzmes malo vise informacija u obzir (za simulaciju u mozgu) pre nego sto kazes ovako nesto?

Vise desetina tona uzarenog gvozdja se sa brzinom od preko 30km/s zabije u led debeo pola metra. Eto to se desilo. Isto kao da si uzeo pistolj za kuglice i sa razdaljine od 5cm pucao u led tanak milimetar.

Kolko sam cuo u jezeru nisu nasli nista... ne znam kakvo je dno u jezeru al garant, ako je ostalo nesto da je nabijeno pod zemljom ili muljom...

...


Što se tiče simulacije sa pucanjem ne bi to baš bilo isto jer je sloj leda mnogo deblji i telo koje pada, pada sa mnogo većom brzinom. Pri tome pada koso a ne upravno pa je i pitanje da li bi led odreagovao pravilnim krugom probijanja. Nije baš stoposto sigurno da li bi led odreagovao tako da pukne kružno bez dodatnih pukotina kojima bi bio iskrzan.


To je bilo poredjenje, da pokusa da stekne utisak kolko je led slaba prepreka za takvo telo. I kad uzmes obican kamen i bacis ka (u) jezero zatalasaces vodu, ako ga iz sve snage bacis sto vise vertikalno preko 70 stepeni, kad bude pao u vodu nece se cuti "buc" nego "fuf" i voda ce 10x manje da se zatalasa... bez obzira na oblik kamena, samo da ga dovoljno visoko bacis (da bi ga gravitacija posle povukla jace nego sto ti mozes da ga iz ruke izbacis).

Bas zbog njegove velike brzine i toplote meni je logicno da nije led puko.

Sa snimka se vidi da je krug kolko tolko pravilan ali nisam vido snimak kad je obilazeno oko rupe.

A to za pravilnu rupu je pitanje i ugla pada u jezero, i oblika prilikom upada, i pokreta prilikom upada i brzine. A mi nista od ovoga ne znamo.
Jedino sto se po rupi vidi je da je ugao bio veci od 20,30 stepeni...



Sekula

Quote from: orion310591 on February 18, 2013, 01:53:56 am
To je bilo poredjenje, da pokusa da stekne utisak kolko je led slaba prepreka za takvo telo. I kad uzmes obican kamen i bacis ka (u) jezero zatalasaces vodu, ako ga iz sve snage bacis sto vise vertikalno preko 70 stepeni, kad bude pao u vodu nece se cuti "buc" nego "fuf" i voda ce 10x manje da se zatalasa... bez obzira na oblik kamena, samo da ga dovoljno visoko bacis (da bi ga gravitacija posle povukla jace nego sto ti mozes da ga iz ruke izbacis).

Bas zbog njegove velike brzine i toplote meni je logicno da nije led puko.

Sa snimka se vidi da je krug kolko tolko pravilan ali nisam vido snimak kad je obilazeno oko rupe.

A to za pravilnu rupu je pitanje i ugla pada u jezero, i oblika prilikom upada, i pokreta prilikom upada i brzine. A mi nista od ovoga ne znamo.
Jedino sto se po rupi vidi je da je ugao bio veci od 20,30 stepeni...


Prekjuče je objavljeno zvanično da su obustavljenje dalje pretrage i za ovu lokaciju je rečeno da rupu nije napravio meteorit već je nastala drugačijim putem, stim što se ne navodi kojim. Na toj lokciji je očigledno nadjen i jedan od fragmenata, doduše. Sve to imaš objavljeno o pretrazi na jezeru i na AM-u.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |


Sich

Quote from: orion310591 on February 18, 2013, 01:53:56 am
...
Jedino sto se po rupi vidi je da je ugao bio veci od 20,30 stepeni...


Zato sto ugao pada na povrsinu nikad ne odgovara uglu upada u atmosferu (osim ako meteorid ne dolazi iz zenita). Zbog gubitka energije a time i brzine, putanje objekta do povrsine lici na elipsu.

I taj krater na jezeru je mnogo veci od samog objekta koji pao kroz led, recimo da je meteorit bio visestruko manji od rupe u ledu. Ovde ne mozemo pricati o tipicnom krateru jer pricamo o sloju leda na vodi, ali krateri su u 95% slucajeva uvek pravilnog kruznog oblika bez obzira na ugao pada; cak i ako pada asteroid sa svojim malim satelitom, krater ce opet najverovatnije biti kruzan. Strucnjak za kratere je nasa Katarina Miljkovic , evo recimo njenog poslednjeg clanka http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0012821X12007194
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter