• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Konacno teleskopi smesno povoljni

Started by mirkoj, October 25, 2005, 07:39:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

eyej

Ljudi.. ne znam stvarno kako je po pitanju teleskopa, ali po pitanju muzickih instrumenata i tehnike su stvarno jeftiniji oko 3x! Ali opet, kad se uzme u obzir putarina, carina (pod uslovom da pravis legalnu kombinaciju), pa ne daj boze, ako se pokvari nesto, nemas garanciju, jer je cim vracati sve to nazad.. kod nas mora biti skuplje! Ali, stoji da smo bezobrazni po mnogim pitanjima ovde! E sad.. ako covek uspe da kupi taj teleskop za te pare, dovuce ga ovde, i sve bude ok.. svaka cast! Ali, znam da ja ne bih bio taj koji ce prvi da proverava tu teoriju! !

Maxscope

[On prodaje jos povoljnije 200mm je oko 120$ sa prevozom internacionalnimoko 55$ sve ukupno oko 140-150 Evra a u paketu dobijate ovo:


Od sada bi samo budala dala preko 100-150 Evra za teleskop ili narucila

Obicno se ne bih mesao u ovakve postove, ali mislim da imam nesto napisati u vezi ovog posta.
Kao prvo ako se dobro secam osoba sa nickom "Digital BG" (cijih postova vise nema), je banovan sa ovih diskusija zbog grubih reci i omalovazavanja clanova foruma. Takodje je bilo neodobravanja mnogih clanova zbog BG-ove upotrebe ovog astronomskog foruma u reklamne svrhe i sa ciljem zarade.
Mirko otvoreno na ovom forumu sve one koji eventualno ne kupe teleskope koje on reklamira vec neke druge,  naziva "budalama", po cemu se ne razlikuje od Digital BG-a, isto kao sto i koristi ovaj forum u reklamne svrhe.
I pored toga njegov topik jos uvek stoji.
Zasto je onda Digital BG banovan sa foruma i zasto su njegovi postovi obrisani?
Sa druge strane ovo sto Mirko pise na forumu se ne slaze sa onime sto pise na sajtu "Baytronix" teleskopa koje on reklamira.
Na sajtu pise da internacionalno slanje teleskopa sa UPS kurirom kosta izmedju 100 i 175 dolara i pored se navodi Holandija, Francuska i par zapadno evropskih drzava do kojih slanje teleskopa kosta 130 dolara. To znaci da Srbija svakako spada u kategoriju iznad 130 dolara, blize gornjoj granici od 175 dolara postarine. Cena postarine koju je Mirko ovde naveo je cena samo za Ameriku. U istom delu se navodi da kupac snosi sve troskove poreza, carine i lokalnih taksi.
Istina, u istom delu postoji link za koji pise da sadrzi sve drzave posebno, ali za cudo :-)........ link ne radi.
O samom teleskopu se nema sta mnogo reci.
Za Baytronix nikada nisam cuo. Na sajtu pise da "opticke komponente pravi jedna od  najvecih privatnih kompanija sa sopstvenom markom" , ali naravno na sajtu ne pise i ime te kompanije.
Dalje pise da ista firma pravi i optiku za Tasco i Bushnell teleskope, ali svi znamo kakvi su to teleskopi i koji im je kvalitet.
Naravno, kao sto bi se dalo i ocekivati na sajtu dalje pise da kompanija pravi i prodaje teleskope koji su po kvalitetu isti kao i mnogi drugi koji kostaju na stotine dolara vise od Baytronixa, u sta bi poverovao samo onaj koji prvi put cuje za rec teleskop.
Ovo kao i drugi termini koji se koriste u opisu teleskopa imaju za cilj da privuku neuke i one koji prvi put ulaze u astronomiju. Tako se MALO ogledalo u modelu od 4.5" (115mm.) pompezno naziva "GIANT" (divivsko) ogledalo, kao sto se za sam teleskop tvrdi da je odlican za "wide fild, deep sky" osmatranje, iako skroz dole na kraju sajta pise sitnijim slovima da prateci okulari pruzaju vidno polje od svega 40 stepeni sto je jako, jako daleko od sirokougaonog.
Ipak, i pored svega jasno je da se radi o jeftinom, najverovatnije kineskom teleskopu, ili teleskopu sastavljenom od kineskih najjeftinijih delova. Odmah upada u oci nizak kvalitet delova, od plasticnog, mekanog nosaca trazioca, (koji se najverovatnije sam i nezavisno od teleskopa trese pri vibracijama), preko kontratega koji je po srafu za stezanje sa tri "pera" i obliku tega, zacudjujuce identican kontrategovima na mnogim kineskim jeftinim teleskopima, pa do tronosca (izgleda EQ-1 montaza) koga samo mastilo na fotografiji drzi da se ne raspadne odmah tu na samoj fotografiji i pred nasim ocima.
Sto se tice "pozitivnog feedback"-a na E-Bay, to stoji, sto ipak pruza donekle sigurnost da je prodavac posten, pouzdan i da verovatno nema prevare oko isporuke, ali ovaj e-Bay pozitivni feedback, koliko se moze uzeti u obzir o samoj isporuci, nikako se ne moze uzeti u obzir pri proceni kvaliteta samog teleskopa.
O kvalitetu teleskopa mozete prociti u ovoj reviji Baytronix teleskopa koja je objavljena na sajtu "Telescope Reviews".
Postoje dve verzije, kratka i dugacka.
Kratka glasi ovako:
"Da li je ovo dobar teleskop?
Ne, zaobidjite ga po svaku cenu."
Koga zanima cela i duza prica o Baytronix teleskopu , moze je procitati ovde:
http://cloudynights.com/item.php?item_id=1105

Za obavestenje Mirku, Meade UW okulari su jedni od najboljih na svetu. Od sirine vidnog polja (82 stepeni) preko presvlake stakla do kontrukcije. Cena od 170 eura za polovni (novi su preko 400 dolara) uopste nije visoka i mislim da bi trebao mnogo pazljivije birati astronomsku opremu za uporedjivanje kada pises o Baytronix teleskopima.

andromeda 2

Pogledao sam navedene sajtove i mislim da je tu rec o jeftinim kineskim teleskopima ili delovima koji su oni sklapali. Istog su izgleda, konstrukcije i nosaca kao Optisanovi teleskopi u beogradjanki. Imao sam iskustva sa Optisan 114/1000, short tubus. Optika nije u redu, pretpostavljam primarno ogledalo nije u redu. Montaza je EQ-2 i nije losa, stabilna je i uopste se ne raspada, ali sve drugo, osim okulara Pl 25, nije nizasta. TELESKOP JE NEUPOTREBLJIV.
Mislim da ovi teleskopi poticu iz te price i plasim se da ce neko nasesti bez provere!

mirkoj

Pa to su oni standardni teleskopi koji se prodaju kod nas.Svi su plasticni
zasto je to problem. Ti ako zelis imas bolji




OKo 1250$ takvi se kod nas prodaju i po nekolilko hiljada.Naravno nece on biti 1250$ ali ce sigurno biti 3-5X jeftiniji nego kada bi ga kod nas negde kupio ako je to moguce jer  nikad ih nema.
Ja sam samo pomenuo one teleskope da kada neko pomene Newton da svi znaju koja su klada ti teleskopi i koliko vrede a prodaju se na nasim prostorima. Mislim sigurno se vise isplati kupiti na ebay nego kod nas jos uvek a vi procenite sami.Pogledajte imate cene na ebay ima raznih teleskopa naprimer ako je kod nas 1000$ neka stvar kod njih je oko 300$.

To je istina jednostavno a ona nekada zna da boli narocito ako kuci neko ima vise teleskopa pa ih zeli prodati "UVALITI" onda mu ovo naravno ne odgovara.Ja sam samo hteo da pomognem svima koji zele kupiti Newton teleskope za malo novca, umesto za 400-500 Evra oni mogu kupiti naprimer za 150-200 uzavisnosti koji im odgovara najvise.Ti Newton teleskopi su najeftiniji pa kad neko pomene Newton da znate da su to ti telskopi.

Sich

mirkoj, prava adresa za tebe je http://www.astronomija.co.rs/razno/pijaca/pijaca.htm

Ako zelis da diskutujemo o cenama teleskopa moze, a reklamiranje ne dolazi u obzir
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter