• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Istraživanje svemira iz lejzibega

Started by zoran, February 16, 2013, 09:40:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zoran

Pokretni planetarijum 18. februara počinje svoje putovanje po školama u gradovima širom Srbije. Zahvaljujući njemu, mladi i stari imaće priliku da bliže upoznaju kosmos


Obezbeđen je potpun ugođaj

BEOGRAD - Nezaboravno iskustvo!
Zavaljeni u lejzibegove gledate kako iznad vaših glava putuju komete, asteroidi, planete, zvezde. Sat vremena ovakvog boravka u svemiru, uz prisustvo predavača, otkriće vam tajne kosmosa i dočarati život izvan planete Zemlje.

Ovu jedinstvenu priliku ljudima širom Srbije omogućio je Centar za promociju nauke, koji od 10. marta s pokretnim planetarijumom kreće u posetu školama i drugim lokacijama u mnogim gradovima. Za đake će projekcije biti besplatne, dok će se za građane naplaćivati simboličan ulaz. Direktorka Centra za promociju nauke Aleksandra Drecun kaže da će prva projekcija u Beogradu biti održana na dan prolaska komete.

- Verujemo da će planetarijum inspirisati mlade, ali i nešto starije, i probuditi kod njih želju da istražuju svet koji nas okružuje. Projekcije u planetarijumu zanimljiv su i atraktivan način da se bliže upoznate s astronomijom i srodnim naukama - objašnjava Aleksandra Drecun. Kako kaže, o drugim naukama uči se iz knjiga, ali astronomija je takva da se bez planetarijuma ne može dočarati. Ona ističe da imaju odličnu saradnju s Astronomskom opservatorijom i Udruženjima koja organizuju astronomske kampove, čije aktivnosti logistički podržavaju.

Centar za promociju nauke za đake će, pored projekcija, organizovati i posebne radionice i programe. Planetarijum će se od 18. do 22. februara nalaziti u OŠ ,,Svetozar Miletić" u Zemunu, zatim 10. marta priliku da u njemu borave dobiće građani Beograda, posle čega odlazi u Smederevsku Palanku. Niš će planetarijum posetiti u martu. I tako sve do leta. Tačni termini biće naknadno saopšteni.


Aleksandra Drecun uz učenje obećava i zabavu


Zanimljivosti

♦ Planetarijum je sferni bioskop koji projektuje slike zvezdanog neba i spektakularnih objekata koje možemo posmatrati u našem univerzumu
♦ Projekcije u mobilnom planetarijumu su jedinstvena prilika za proširivanje znanja iz oblasti prirodnih nauka
♦ Misija Centra za promociju nauke je da populariše i promoviše nauku, da razvija naučnu pismenost, kao i da podstakne mlade da se opredele za put nauk

Ygor2000stargazer

Za prave ljude ovo je super :) ali ako dođu u moju školu...jooooj! Pa moji drugovi čak  ne znaju ni  razliku između teleskopa i mikroskopa
(!?!). Uh,neću ni da spominjem,mada ni  ovi đaci ne deluju previše zainteresovano...jadna astronomija,samo se prstohvat dece zanima za nju kao ozbijlna nauka. Ne vredi,ako neko hoće ozbiljno da radi astronomiju,to mora biti na dnevnom nivou. Ljudi se trude ali ne vredi...kakva je ova naša zemjla nažalost malo koga će interesovati  (sramota jel"da?)

sale11472

Nadam se da je pripremljen neki dobar program, kada sam bio u njemu samo su demostrirali mogućnosti.
Pretpostavljam ko će bi ti predavči ali možda ne bi bilo loše da se i to napiše.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sekula

Quote from: sale11472 on February 16, 2013, 07:52:29 pm
Nadam se da je pripremljen neki dobar program, kada sam bio u njemu samo su demostrirali mogućnosti.
Pretpostavljam ko će bi ti predavči ali možda ne bi bilo loše da se i to napiše.
Quote from: zoran on February 16, 2013, 09:40:58 am
Pokretni planetarijum 18. februara počinje svoje putovanje po školama u gradovima širom Srbije. Zahvaljujući njemu, mladi i stari imaće priliku da bliže upoznaju kosmos


Obezbeđen je potpun ugođaj

BEOGRAD - Nezaboravno iskustvo!
Zavaljeni u lejzibegove gledate kako iznad vaših glava putuju komete, asteroidi, planete, zvezde. Sat vremena ovakvog boravka u svemiru, uz prisustvo predavača, otkriće vam tajne kosmosa i dočarati život izvan planete Zemlje.

Ovu jedinstvenu priliku ljudima širom Srbije omogućio je Centar za promociju nauke, koji od 10. marta s pokretnim planetarijumom kreće u posetu školama i drugim lokacijama u mnogim gradovima. Za đake će projekcije biti besplatne, dok će se za građane naplaćivati simboličan ulaz. Direktorka Centra za promociju nauke Aleksandra Drecun kaže da će prva projekcija u Beogradu biti održana na dan prolaska komete.

- Verujemo da će planetarijum inspirisati mlade, ali i nešto starije, i probuditi kod njih želju da istražuju svet koji nas okružuje. Projekcije u planetarijumu zanimljiv su i atraktivan način da se bliže upoznate s astronomijom i srodnim naukama - objašnjava Aleksandra Drecun. Kako kaže, o drugim naukama uči se iz knjiga, ali astronomija je takva da se bez planetarijuma ne može dočarati. Ona ističe da imaju odličnu saradnju s Astronomskom opservatorijom i Udruženjima koja organizuju astronomske kampove, čije aktivnosti logistički podržavaju.

Centar za promociju nauke za đake će, pored projekcija, organizovati i posebne radionice i programe. Planetarijum će se od 18. do 22. februara nalaziti u OŠ ,,Svetozar Miletić" u Zemunu, zatim 10. marta priliku da u njemu borave dobiće građani Beograda, posle čega odlazi u Smederevsku Palanku. Niš će planetarijum posetiti u martu. I tako sve do leta. Tačni termini biće naknadno saopšteni.


Zanimljivosti

♦ Planetarijum je sferni bioskop koji projektuje slike zvezdanog neba i spektakularnih objekata koje možemo posmatrati u našem univerzumu
♦ Projekcije u mobilnom planetarijumu su jedinstvena prilika za proširivanje znanja iz oblasti prirodnih nauka
♦ Misija Centra za promociju nauke je da populariše i promoviše nauku, da razvija naučnu pismenost, kao i da podstakne mlade da se opredele za put nauk


Jel CPN kupio planetarijum? Ja sam bio u planetarijumu koji je dobijen od Društva astronoma Srbije koji je prvremeno dat na korišćenje Astronomskom društvu Rudjer Bošković iz Beograda. Svojevremeno je dobijen na osnovu projekta i to direktno od UNESCA ako se dobro sećam. Ideja je bila da planetarijum može da ima svako društvo privremeno u svojoj upotrebi po unapred dogovorenom planu. Medjutim, nekako je završio u AD Rudjer Bošković.

Bilo bi dobro da se daju malo potpunije informacije. Od predavača znam jedino Gorana Pavičića koji je držao predavanje u tom planetarijumu i projekcije su bile baš nešto kratke, jedva nekih pola sata.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

NeS

February 16, 2013, 11:19:07 pm #4 Last Edit: February 16, 2013, 11:59:10 pm by NeS
Koliko je meni poznato CPN je kupio svoj planetarijum.
Onaj prvi manji je vlasnistvo DAS-a i sa njim ADRB nema bas mnogo veze tj. drustvo ga nikad nije koristilo niti je odlucivalo o koriscenju. Tacno je da je Goran Pavicic bio zaduzen ispred DAS-a da brine o njemu i da radi sa njim na akcijama po Srbiji koje je sprovodio DAS.
Normalno se dobija utisak da ga je koristio ADRB jer su svi koji au ucestvovali u tome i clanovi ADRB a G. Pavicic je i bio zaposlen u drustvu. Posto je Goran presao u CPN sad bi se moglo reci da je planetarijum otisao u CPN. Ali nije tako, sa njim i dalje raspolaze DAS.
Moje licno mislenje je da bi bilo najbolje da ga DAS ustupi nekom drustvu u unutrasnljosti jer i tada kada je dobijen u DAS-u time nije imao ko da se bavi pa je iznadjeno resenje sa Goranom pa to postaje ponovo problem Goranovim prelaskom u CPN.
Pitanje je samo da li DAS moze da ga otudji.
Moj predlog je da se malo raspitate pa da uputite predlog DAS-u ako nista, bar kao neki zajednicki projekat.
Nadam se da sam bar malo pojasnio situaciju koliko je ja poznajem, a za posebne informacije ovo nije mesto.

Sekula

Quote from: NeS on February 16, 2013, 11:19:07 pm
Koliko je meni poznato CPN je kupio svoj planetarijum.
Onaj prvi manji je vlasnistvo DAS-a i sa njim ADRB nema bas mnogo veze tj. drustvo ga nikad nije koristilo niti je odlucivalo o koriscenju. Tacno je da je Goran Pavicic bio zaduzen ispred DAS-a da brine o njemu i da radi sa njim na akcijama po Srbiji koje je sprovodio DAS.
Normalno se dobija utisak da ga je koristio ADRB jer su svi koji au ucestvovali u tome i clanovi ADRB a G. Pavicic je i bio zaposlen u drustvu. Posto je Goran presao u CPM sad bi se moglo reci da je planetarijum otisao u CPM. Ali nije tako, sa njim i dalje raspolaze DAS.
Moje licno mislenje je da bi bilo najbolje da ga DAS ustupi nekom drustvu u unutrasnljosti jer i tada kada je dobijen u DAS-u time nije imao ko da se bavi pa je iznadjeno resenje sa Goranom pa to postaje ponovo problem Goranovim prelaskom u CPM.
Pitanje je samo da li DAS moze da ga otudji.
Moj predlog je da se malo raspitate pa da uputite predlog DAS-u ako nista, bar kao neki zajednicki projekat.
Nadam se da sam bar malo pojasnio situaciju koliko je ja poznajem, a za posebne informacije ovo nije mesto.



Zanimljiva priča, kao i podaci, a pogotovu protok ljudi koji se zapošljavaju na odredjena mesta. Prvi put mislim da svi čujemo ovakve detalje. Hvala.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Ygor2000stargazer

Opa,već su i kog mene u OŠ "Banović Strahinja" stigli! Bogami,mnogo je veći nego što sam mislio(pola fiskulturne sale)!

Ygor2000stargazer

Moje lično mišljenje o planetariumu:lepo odrađeno,ali neiskusno objašnjavanje i premalo ključnih zanimljivosti.