• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li neko moze da me posavjetuje?

Started by zheljkonk, February 18, 2013, 05:50:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zheljkonk

February 18, 2013, 05:50:24 pm Last Edit: February 18, 2013, 05:56:19 pm by zheljkonk
Ja
sam Željko iz Nikšića u Crnoj Gori i nov sam na forumu. veliki sam
ljubitelj astronomije ali imam problem sto u CG ne mogu da dodjem do
bilo kakvog teleskopa. pregledao sam mnogo sajtova na temu samogradnje  ali ne mogu materijal nikako da nabavim ovdje. odusevio sam se kad sam vidio ponudu teleskopa na sajtu Teleskop centra u Subotici i poslao im mail dali dostavljaju u Cg ali rekli su da ne rade to.

Sekula

Quote from: zheljkonk on February 18, 2013, 05:50:24 pm
Ja
sam Željko iz Nikšića u Crnoj Gori i nov sam na forumu. veliki sam
ljubitelj astronomije ali imam problem sto u CG ne mogu da dodjem do
bilo kakvog teleskopa.


Pozdrav Željko i dobrodošli.
A u vezi sa čim treba savet?

Sent from my U8815 using Tapatalk 2
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

orion310591

A sto ne bi doso u Srbiju da kupis teleskop? Jes da ce ti trebati vise para al valjda s licnom kartom moze da se predje...

zheljkonk

može da se predje, nije to problem. Nego nemam sad para za to, ispalo bi mi tako bar 100€ skuplje.

Sekula

Quote from: zheljkonk on February 18, 2013, 07:51:02 pm
nije to nista problem, ja bih ga uzeo rado samo ako se to moze transportovati iz Srbije za Crnu Goru. To je moj najveci problem.


Sve je to skuplja Dara nego mera, provereno. Najjednostavniji način je da dodjete po opremu lično i da probate da je prebacite preko granice bez carine. Ili da vam neko blizu granice sa Srbijom naruči koga znate tj imate poverenja, pa da ga zamolite da tu robu primi a da onda predjete i preuzmete pa onda prebacite, sa ili bez carine. Ali takve stvari ćete morati da rešavate mimo foruma. Tu smo da pomognemo oko izbora, tj da damo svoje mišljenje i sve ostalo što je potrebno za samu opremu i njeno korišćenje.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

zheljkonk

tesko da mogu bilo sta od to dvoje. Izvinjavam se sto sam dosadan ali moze li mi ko objasniti jer ne znam gdje da pitam dali moze otuda da se posalje ovamo i kako to ide ako moze, i koliko je skuplje tako.

Sekula

Quote from: zheljkonk on February 18, 2013, 08:14:37 pm
tesko da mogu bilo sta od to dvoje. Izvinjavam se sto sam dosadan ali moze li mi ko objasniti jer ne znam gdje da pitam dali moze otuda da se posalje ovamo i kako to ide ako moze, i koliko je skuplje tako.


Naravno da može, pošalje se preko DHL kuriroskom službom gde vi plaćate poštarinu. A isto tako šalje se i kao običan paket. Medjutim, kako je vrednosna pošiljka u pitanju onda bi moralo da se plati posebno osiguranje. I naravno, carinski pregled i naplata carine. Medjutim, to je sve džaba jer vama iz Subotice neće slati jer je njima to komplikovano i oni to ne rade. Svakako možete da naručite preko drugih prodavaca koji rade izvoz.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

ima ljubo prodaje 3 tone astro opreme, zivi u herceg novom bese..
pisi mu poruku
🌠

zheljkonk

jel on na ovom forumu ili? kako da ga kontaktiram?

Sekula

Quote from: zheljkonk on February 18, 2013, 08:46:43 pm
jel on na ovom forumu ili? kako da ga kontaktiram?


Kruška vam je rekako kako se zove korisnik foruma: ljubo. Pišite mu na PM tj pošaljite poruku preko foruma njemu lično.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

zheljkonk

Ne mogu da mu posaljem poruku. Stalno mi pise "you are not allowed to acces this section". Mozda zato sto sam preko mobilnog. Moze li mu neko poslati poruku da ga uputi na mene, bio bih mnogo zahvalan :)

lajosk

Evo pokušaću  da ,,razmrsim ,, ovo oko kupovine teleskopa...
Željko je nama, (Teleskop C. Subotica) poslao mejl, interesovao se dali šaljemo teleskope za C.Goru, odgovorio sam mu da je mnogo pametnije da nađe nekoga u Srbiji gde bismo poslali teleskop(  ili već šta želi ? )pa da dođe lično da ga preuzme ili da mu to oni nekako pošalju za C.Goru, pošto su troškovi transporta i carina veći nego što košta sam teleskop.
Zvali smo DHL ( rade izvoz za C.Goru ) i dobili smo sledeći odgovor...
Paketi do 10 kg ,transport košta 8.125 din plus 3500 din carina
Paketi do 15 kg. transport košta 10.828 din plus 3500 din carina
Nama ne predstavlja nikakav problem da pošaljemo bilo šta - bilo gde,
ukoliko je kupac voljan da plati sve ove troškove a kao što vidite Željko njie!
Sekula... ( citiram tvoj tekst ) ..,,vama iz Subotice neće slati jer je njima to komplikovano i oni to ne rade,,...
Mislim da nije u redu da ti objašnjavaš ljudima dali je nama nešto komplikovano ili nije i dali šaljemo za C. Goru ili ne
Ne bismo se bavili ovim poslom da nam je teško ili komplikovano.
Naravno, ne želim da se prepucavamo preko foruma već sam hteo da kažem da carinu i transportne troškove nismo izmislili mi a to što kupac ne želi ( ili ne može ? ) da plati to stvarno ne zavisi od nas!


Sekula

Quote from: lajosk on February 22, 2013, 10:16:04 am
Evo pokušaću  da ,,razmrsim ,, ovo oko kupovine teleskopa...
Željko je nama, (Teleskop C. Subotica) poslao mejl, interesovao se dali šaljemo teleskope za C.Goru, odgovorio sam mu da je mnogo pametnije da nađe nekoga u Srbiji gde bismo poslali teleskop(  ili već šta želi ? )pa da dođe lično da ga preuzme ili da mu to oni nekako pošalju za C.Goru, pošto su troškovi transporta i carina veći nego što košta sam teleskop.
Zvali smo DHL ( rade izvoz za C.Goru ) i dobili smo sledeći odgovor...
Paketi do 10 kg ,transport košta 8.125 din plus 3500 din carina
Paketi do 15 kg. transport košta 10.828 din plus 3500 din carina
Nama ne predstavlja nikakav problem da pošaljemo bilo šta - bilo gde,
ukoliko je kupac voljan da plati sve ove troškove a kao što vidite Željko njie!
Sekula... ( citiram tvoj tekst ) ..,,vama iz Subotice neće slati jer je njima to komplikovano i oni to ne rade,,...
Mislim da nije u redu da ti objašnjavaš ljudima dali je nama nešto komplikovano ili nije i dali šaljemo za C. Goru ili ne
Ne bismo se bavili ovim poslom da nam je teško ili komplikovano.
Naravno, ne želim da se prepucavamo preko foruma već sam hteo da kažem da carinu i transportne troškove nismo izmislili mi a to što kupac ne želi ( ili ne može ? ) da plati to stvarno ne zavisi od nas!




Izvini Lajoše,

Nisam hteo da kažem da vam je komplikovano u smislu da vas mrzi i da nećete, već da je upravo skuplje za bilo koga kao što si i objasnio.

Nadam se da ćeš prihvatiti izvinjenje.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Saputnik

Zdravo, Zeljko, dobro došao na forum!

Ja sam u Teleskop Centru kupio teleskop prije nekoliko mjeseci, evo ga thread ovdje: http://forum.astronomija.co.rs/oprema/potrebna-preporuka-za-teleskop/

Covjek iz Teleskop Centra je bio vrlo ljubazan i predusretljiv i sa savjetima i sa samim "tehničkim dijelom" isporuke - nedjelju dana smo se dogovarali kako je najlakše da dođem do te cijevke.

Na kraju su mi poslali teleskop City Expressom u njihov centar u Užicu (prvo smo razmišljali o Brodarevu, ali se ispostavilo da City Expres tamo nema centar, a kurir nije bio raspoložen da nosi teleskop tamo za nekoga ko treba da dodje sa strane). Ja sam došao i vratio se vozom, povratna karta, koliko se sjećam, je bila oko 20 eura, a poštarina City Expressa nekih 5-6 eura (puta dva - Dobsonova montaža i sam teleskop dolaze u dva posebna paketa), tako nešto.

Ako se i ti odlučiš za ovu opciju, imaj na umu da se City Expressu plaća u dinarima, prilikom preuzimanja; njihov centar je u Beloj Zemlji, nekih desetak kilometara od Užica, nekoliko eura taksijem, i tu imaš mjenjačnicu samo u jednom hotelu, zaboravih kako se zove; ispostavilo se da je njihov kurs bio tri dinara lošiji nego u Užicu, pa sam tu pukao skoro 15 eura (a uz to nijesu imali dovoljno novca u kasi, bilo je 8 sati ujutro, pa su tražili po džepovima dok su sakupili koliko je trebalo...); dakle, savjetujem ti da unaprijed provjeriš koliko je iznos koji treba da platiš, pa promijeni u Užicu.

Kad sam razmatrao ovu kupovinu, gledao sam i mogućnost da na isti način uzmem u Hrvatskoj, imaju dvije prodavnice u Rijeci i Zagrebu, pa da mi pošalju u Dubrovnik, da tamo pruzmem; cijene su bile vrlo slične, ali na kraju sam se ipak odlučio za ovu opciju koju sam opisao.

Što se tiče Ljuba, vjerovatno ne možeš da mu pošalješ PM jer nemaš dovoljno postova; evo sad sam mu ja poslao PM i zamolio da pogleda ovaj topic, pa će možda i on imati neki savjet.

Ako se na kraju odlučiš da ideš sa direktnom isporukom, poštom i preko carine, preporučio bih ti teleskop-austria.at; oni su jedini od "velikih" distributera koje sam kontaktirao bili voljni da šalju u CG, mada je poštarina visoka; međutim, oni besplatno rade izvozno carinjenje, tako da bi ti cijena bila umanjena za njihov PDV, a ti bi onda ovdje platio naš PDV na tu umanjenu cijenu i carinu, dok kod subotičkog Teleskop centra i ova dva u Hrvatskoj to nije bio slučaj - plaćaš punu cijenu.
SkyWatcher Dobson 200/1200