• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pravljenje teleskopa od sočiva kopir aparata

Started by zheljkonk, February 18, 2013, 06:07:59 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zheljkonk

pa treba mi vise savjeta. Npr citao sam o socivu iz fotokopir aparata pa me zanima dali bi se ono moglo iskoristiti?

Ygor2000stargazer

Heh ,stari dobti copyscope :). Ja sam baš ovih dana razmišljao da napravim jedan,pošto mi je dobson od 76mm raskolimiran i ne mogu da ga kolimiram(nema onog crnog kružića kao kod"normalnih"teleskopa).Što se tiče fotokopir sočiva,MISLIM da ono može da se iskoristi za "vide field" teleskop.
Pošto još  ne znam kako da postavljam sajt "na klik" Ctrl C,Ctrl V: http://nebo.znanost.org/2004/principi/copyscope.html
Meni deluje kao pouzdan izvor.

zheljkonk

a dali moze da posluzi okular od starog dvogleda za takvo socivo?

Ygor2000stargazer

Da stavljaš okular starog dvogleda verovatno može,ali je uvek bolje kupiti neki okular,koji zaista ne moraju biti skupi(za taj copyscope). Ja ću pokušati da napravim jedan takav i probaću da stavim.

zheljkonk

problem je sto nemam gdje da ga kupim,  a nemam nikoga u Srbiju da mi ga posalje a ja njemu pare.

Ygor2000stargazer

Što se tiče okulara,ja sam spreman da prodajem neke moje okulare,ali ne znam ko će kupovati hygens okulare(u krajnoj nuždi)koje sam dobio uz teleskop. Ali ja sam ne smem da podajem,jedino neko stariji.

zheljkonk

mene zanima moze li se to poslati kako postom ili cime iz Srbije ovamo i pare u suprotnom smjeru?

Ygor2000stargazer

Nije mi jasno,transport se meri na težinu,vrednost,važnost? Ako bi okular prodavao,ja bi izvinite,prodavao ili besplatno ili po nekoj smešnoj ceni (po ceni sveske)jer je okular blago oštećen. Nije kozmetički,već blago mehanički. Upotrebljiv je,ali unutar okulara jedan deo izgleda "istopljeno" i zluži mi  ISKLJUČIVO za posmatranje (okular je huygens 20mm). Ja bi
ga davao ako Vam ne smeta to oštećenje i ako transport nije skup. Jednom rečju,nemojte se osljanjati na mene za prodaju,još nisam video.

zheljkonk

nije to nista problem, ja bih ga uzeo rado samo ako se to moze transportovati iz Srbije za Crnu Goru. To je moj najveci problem.

Ygor2000stargazer

Posle dužeg vremena traganja,uspeo sam da nabavim objektiv za copyscope :). Doduše to nije sočivo iz fotokopir aparata,na sočivu piše da je iz Ljubljane "Tositar" koji je služio u fotografskoj sekciji u školi. Kada je sekcija umrla,instrument je ostao da skuplja prašinu u kabinetu tehničkog 20 godina :(. Juče sam pitao nastavnika da od njega napravim teleskop.
Nastavnik je  zaprepašćen od sreće uzeo instrument i rekao da napravim i da mogu da idem na takmičenje ;D. Ja sam svestan stanja instrumenta prihvatio.

To je trebalo da bude jednostavno:skinem odjektiv,odredim tužinu cevi,stavim fokuser,okular i gotovo :),ali po običaju nije bilo lako :(. Instrument je iznutra bio isprljan,pa sam morao
da ga rasklopim:/Volumes/Untitled/DCIM/101_FUJI/DSCF2284.JPG
Kada sam ga rasklopi,izvado sam prvi set sočiva: /Volumes/Untitled/DCIM/101_FUJI/DSCF2285.JPG
i prsenje:/Volumes/Untitled/DCIM/101_FUJI/DSCF2286.JPG
Kada sam došao do "zaprljanog" dela:/Volumes/Untitled/DCIM/101_FUJI/DSCF2288.JPG
video sam da je u strvari antirefleksni sloj bio uništen kiselinom :( pa sam morao da ga skinem acetonom/Volumes/Untitled/DCIM/101_FUJI/DSCF2291.JPG
Potom sam morao sve da očistim i operem/Volumes/Untitled/DCIM/101_FUJI/DSCF2297.JPG i
/Volumes/Untitled/DCIM/101_FUJI/DSCF2319.JPG
To je za sada od mene,još da ga sklopim i sastavim.

P.S. nadam se da su slike uspele,da nisu ni prevelike ni premale,a ako jesu javite mi :)

Ygor2000stargazer

Slike izgleda nisu uspele,evo pokušaću ponovo:







mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sekula

Quote from: Ygor2000stargazer on March 14, 2013, 11:17:39 am
Slike izgleda nisu uspele,evo pokušaću ponovo:









Ove slike nemoj da adresiraš ovako:
http://forum.astronomija.co.rs/Volumes/Untitled/DCIM/101_FUJI/DSCF2284.JPG

Već ih sve nakači na imageshack ili preko photobucket-a ili na dropbox.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |