• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ljudsko naselje na Marsu 2023

Started by Jasmin, February 20, 2013, 11:50:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Accuphase

February 22, 2013, 04:42:28 pm #15 Last Edit: February 22, 2013, 05:02:35 pm by Sekula
Quote from: danijel on February 22, 2013, 03:19:58 pm
Ostalo je još samo 87 godina pa ćemo vidjeti koliko sam fulao ;D


Grešiš Danijele, ostalo je još "samo" nepunih 88 godina, jer XXI vek je od 2001-2100 godine !

Danijel

Da, tko zna što se može dogoditi baš te godine :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Ljubiša

Quote from: Accuphase on February 21, 2013, 07:54:20 pm
Quote from: Ljubiša on February 21, 2013, 07:17:26 pm
Ova tema je neozbiljna! :o


Nije "tema (ne)ozbiljna", nego je takvom čine postovi pojedinih članova foruma !
Ispravka ... neozbiljna je godina koja je određena za "spuštanje". U nekoj dnevnoj štampi bi dobro prošla, međutim, sve što sam pročitao o Marsu, prošlim, sadašnjim i budućim misijama, problemima sa kojima bi se čovek susreo od "projektovanja do spuštanja", prosto čine ovaj period od 10 godina smešnim.
Slažem se sa ovim linkom što je Danijel postavio! Da se razumemo, ja bih voleo da grešim i da se čovek spusti, ne samo na Mars, nego kroz 50-ak godina i na Evropu, Titan ... bilo bi to lepo! ;)

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Jasmin

Pogledajte samo, Sputnjik je lansiran 1957. godine i time je zvanično počela svemirska era. 1969. godine čovjek je kročio na Mjesec. To je veoma kratak vremenski period (bar za mene), a znate i sami koliko je razvoj tehnologije danas ubrzan. Naravno, ima poteškoća i još neriješenih problema i poteškoća. I meni samom nije jasno kako će astroanuti živjeti 9 mjeseci u svemirskom brodu. Mislim kako i čime će se hraniti, kako je riješen problem atrofije mišića.... Svejedno milslim da ćemo do 2023 uspjeti doći do Marsa, bar da čovjek kroči nogom na Crvenu planetu. 
Prije nekoliko godina sam gledao dokumentarac o putovanju na Mars i kako se sjećam govorilo se da će "obrnutim" procesom ići na Mars tj. da će poslati jedan rover koji će od ugljićnog dioksida u Marsovoj atmosferi i još nekih gasova praviti gorivo za povratak astronauta. Zatim slat će ostale dijelove a na poslijetku astronauti će sami otići tamo. (tako nekako, ne sjećam se baš). Ako pronađem taj dokumentarac objavit ću link.

Accuphase

February 22, 2013, 09:07:47 pm #20 Last Edit: February 22, 2013, 09:32:44 pm by Accuphase
Ne smeštaju se tek tako slučajno "prvi koraci na Marsu" u 2018 godinu, tada je "velika opzicija Marsa", ipak verovatnije je da ako ih bude, što naravno svi željno iščekujemo... neki novi Kennedy to realizuje prilikom naredne 2033 !

CyberianIce

Za cim sve nece posegnuti ove danasnje sekte...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

NShappy

Ne bih da budem dežurni skeptik, ali ova priča mi deluje samo kao neka patka za skupljanje para i medijske pažnje, i to medijske pažnje žute štampe, pošto će ozbiljna naučna pažnja ovo posmatrati kao samo još jednu patku raznoraznih kvazinaučnika.

Ne mogu sada nikako nabrojati sve argumente za svoju tvrdnju, mnogo ih je, ali kao neko ko redovno i strastveno prati astronautiku i razume je, mogu reći da je taj projekat jako daleko od realizacije. Jasmine (ili Jasmina), prouči dosadašnje teme na ovom forumu i na sajtu Astronomije o letu na Mars, pa će ti možda biti jasnije zbog čega je ovaj projekat toliko nerealan.

ISS prave već 15 godina, prave ga najjače svetske svemirske sile, a još nije gotova. Let ljudi samo do Marsa i sletanje, dakle "one way trip" je složen koliko i ISS. Održavanje i najmanje zajednice tamo bez podrške sa Zemlje (što nikada u istoriji nije pokušano) je svakako još složenije.

Nemojte porediti napredak tehnike, računara i mobilnih telefona sa ovakvim "napretkom". To je brkanje baba i žaba. U Svemir se i danas leti hemijskom raketom, kao što je leteo i Sputnijk. To što letom upravlja mikroprocesor umesto analogno mehaničkog računara je samo par kilograma korisnog tereta uštede, a nije nikakav veliki napredak u svemirskim letovima. Živo biće i dalje udiše kisonik, pije vodu i jede organsku materiju (što na Marsu mora nekako da se pravi). Quad core procesori to ne mogu da prave.

Danijel

Tako je, osim toga, trebat će nam još puno godina da se ponovo vratimo na Mjesec. Prošlo je 41 godina otkako smo otišli s Mjeseca i danas nemamo ni tehničke, a bogme ni financijske mogućnosti tamo opet otići. Projekt povratka na Mjesec je basnoslovno skup i kompliciran. Put na Mars je nezamislivo skuplji i tehnički kompliciraniji od onoga za na Mjesec. Ako ne možemo do Mjeseca, do Marsa nećemo pogotovo. Zašto? Pa opisao sam to već, Jasmine ne čitaš. Zaboravi Mars, put na njega vodi preko Mjeseca, a Mjesec nam je podjednako daleko kao i prije 4 desetljeća. Planovi za Mars su ništa drugo nego ideje napisane na papiru. Dalje od toga se nije otišlo. Nema novaca. Nema tehničkih mogućnosti. Nema ništa konkretno, a nema ni znanja kako da se to riješi. To je još jaaaako daleko od realizacije, toliko daleko da se ne isplati mozgati oko toga. Možemo samo maštati naravno, jer to je ipak besplatno ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Accuphase

NASA "Constellation Program" je izgleda obustavljen, ili u fazi restruktuiranja..
http://www.nasa.gov/mission_pages/constellation/main/index2.html

NShappy


Danijel

Da, obustavio ga je Obama "jer smo na Mjesecu već bili" pa je vrijeme "da napravimo ono što još nismo", put ljudi do asteroida. Samo, to je lutanje i gubljenje vremena (a i novca). Dalje ide mislim samo projekt Orion, kapsule s ljudskom posadom jer USA više nema niti jednu letjelicu koja može ljude odnijeti u svemir.

Svjetlo na kraju tunela je Space X sa svojim raketama i brodom Dragon. E sad, Space X je privatna tvrtka koja radi na komercijalnom principu. Plati i mi letimo. Nema love, nema ni letova. Prednost toga je pojeftinjenje cijelih projekata, a mana da od njih ne možemo očekivati razvoj letjelica za potrebe znanosti jer tu nema zarade. Na to će se znanstvenici i dalje oslanjati na NASA-u.

U tom pravcu ide i restrukturiranje planova koje radi NASA. Što će na kraju od toga svega biti, vidjet ćemo. Put ljudi na Mars u svemu tome je toliko daleko da nema ni govora o nečemu ozbiljnome. To Amerika ne može sama (ne može ni do Mjeseca više), to će biti projekt za međunarodne snage koje će zajednički u prvom redu financirati tako basnoslovno skup projekt, a zatim i tehnički osmisliti i izvesti.

Odmah da kažem da će to biti najskuplji projekt u povijesti cijeloga čovječanstva, toliko skup da ne možemo ni zamisliti. Eto, već i iz toga možemo vidjeti da u skoroj budućnosti od toga ništa neće biti. Samo ISS je koštala preko 100 milijardi USD do sada. Trebat će se promijeniti politike, trebat će se razviti nove tehnologije, novi pogonski sustavi, naučiti puno novih znanja, ma puno, puno toga će se trebati napraviti da čovječanstvo pošalje svoje ljudske predstavnike do Marsa.

I zato su sasvim neozbiljne prognoze da ćemo već 2025 godine prašinariti po Marsu. To je svega 12 godina pred nama. U to vrijeme nećemo se vratiti ni na Mjesec. No dobro, možda Kinezi, a volio bih to jer bi to moglo značiti da će se ostali napokon pokrenuti, ako ništa drugo, da i oni budu gore, da im se Kinezi ne smiju u lice jer će Kina tamo i ostati. Naime Kina ima planove gradnje mjesečeve baze, a to je nešto puno ozbiljnije od onoga što su Amerikanci napravili u misiji Apollo. Kina je puno realnija i ne pričaju o Marsu jer su svjesni tehničkih mogućnosti koje čovječanstvo ima danas. Cilj je Mjesec, ne Mars.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Kizza

Bilo kuda Tito svuda: http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/369272/Milioner-Denis-Tito-putuje-na-Mars
Ne znam šta da kažem,voleo bih da je istina a savest mi govori da je teško  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Videćemo šta će izneti kao plan. Dakle, samo skok do Marsa i nazad, bez ulaska u orbitu i sletanja na površinu. Imaju ideju da dve osobe provedu skoro godinu i po dana u veoma maloj kapsuli?!? I meni deluje da je to teško izvodljivo.

Accuphase

Quote from: NShappy on February 24, 2013, 11:18:56 pm
Videćemo šta će izneti kao plan. Dakle, samo skok do Marsa i nazad, bez ulaska u orbitu i sletanja na površinu. Imaju ideju da dve osobe provedu skoro godinu i po dana u veoma maloj kapsuli?!? I meni deluje da je to teško izvodljivo.


Sem ako ne budu koristili...
http://www.newscientist.com/article/dn17476-ion-engine-could-one-day-power-39day-trips-to-mars.html